Cieľom skautského programu je zlepšiť úroveň budúcej občianskej spoločnosti, najmä po stránke charakterovej a zdravotnej. Nahradiť sebectvo službou, vytvoriť z chlapca mravne i telesne silného človeka, ktorý by svoje schopnosti využíval pri službe blížnemu.
Občianstvo sa stručne definuje ako „aktívna vernosť a oddanosť spoločnosti“. V slobodnej krajine býva za dobrého občana obvykle považovaný ten, kto dodržiava zákony, poriadne robí svoju prácu, chodí k voľbám, ale starostlivosť o obecné blaho ponecháva iným. To je občianstvo pasívne. Ale pasívne občianstvo nedokáže vo svete udržať hodnoty slobody, spravodlivosti a cti. To dokáže len občianstvo aktívne!
Rady skautským vodcom
Základné princípy
Uvedomenie si seba, princípov fungovania v spoločnosti a hodnôt, ktoré nášmu životu dávajú smer. Aj takto môžeme zhrnúť princípy, na ktorých je vybudovaná filozofia skautingu či už u nás alebo vo svete.
Vzťah k sebe
- vlastné napredovanie – uvedomenie si seba a svojich silných a slabých stránok
- zdravé sebavedomie a sebareflexia
- zodpovednosť
- spoľahlivosť, charakter
Vzťah k druhým
- práca v tíme
- komunikácia
- uvedomenie si svojej roly v spoločnosti
- riešenie konfliktov
- byť aktívny občan
Vzťah k Bohu
- hodnoty
- hľadanie zmyslu života
- nájdenie si vlastnej cesty
- rešpektovanie viery
Skautská metóda
Symbolický rámec
Každá veková skupina využíva pôsobivé symboly, legendy, príklady, postavy a názvy prispôsobené predstavivosti daného veku. Napríklad pre najmladších je to rozprávková postava Maugliho a svet Knihy džunglí, 11 – 15 roční skauti a skautky majú ako vzor rôznych objaviteľov nových území. Symbolickým rámcom roverov je putovanie, cesta.
Sľub a zákon
Pri sľube sa mladý človek osobne zaväzuje dobrovoľne dodržiavať kódex skautských princípov spísaných v skautskom zákone.
Podpora od dospelých
Dospelý vodca nie je armádny generál ani riaditeľ firmy, neprikazuje, nevydáva povely. Jeho úlohou je povzbudzovať tvorbu nápadov, iniciatívu a rozhodovanie. Pomáha mladému človeku, aby sám objavoval cestu svojho osobného rastu a vyberal si ten správny smer.
Družinový systém
V družinovom systéme si 6 – 10 členné partie samé organizujú veľkú časť programu a podnikajú aktivity.Každý člen v tíme má svoju úlohu. Družinu vedie radca, ktorý je väčšinou starší kamarát s prirodzenou autoritou.
Osobné napredovanie
Mladý človek sa zapája do vlastného rozvoja. Za úspešné splnenie rôznych úloh a cieľov získava nášivky, ktoré si môže prišiť na svoju skautskú košeľu. Postupne prechádza jednotlivými stupňami, ktoré sú mílnikmi jeho osobného rozvoja.
Život v prírode
Väčšinu našich aktivít organizujeme v prírode – výpravy, expedície, tábory, ochranárske akcie.
Učenie sa činnosťou
Uprednostňujeme činnosť, prax a aktivity pred nudným teoretizovaním.
Zapojenie komunity
Nie sme iba skauti. Každý z nás je súčasťou aj ďalšej komunity, či už školy, na ktorých študujeme alebo organizácií, v ktorých pracujeme, športových klubov, umeleckých kruhov. Tento bod hovorí, že si máme aktívne uvedomiť záväzok a zodpovednosť voči nim aj voči širšiemu svetu. V zmysle motta svetovej skautskej organizácie WOSM “Creating a better world” (Vytvorenie lepšieho sveta).