Domov Ústredie Komunikácia Ako hovoriť o skautingu

Ako hovoriť o skautingu

Doba ľahko dostupných informácií so sebou, prirodzene, prináša nie len pozitíva, ale i negatíva. Jedným z nich je rovnako ľahká dostupnosť dezinformácií. Na tvorbu pravdivého a uceleného obrazu o Slovenskom skautingu je teda dôležité poskytovať správne a čo možno najúplnejšie informácie.

Čo je skauting?

Skauting je združenie, ktoré sa snaží o celistvý rozvoj osobnosti. Či už chcete posúvať hranice svojej komfortnej zóny, vzdelávať sa v rôznych oblastiach, alebo spoznávať nové krajiny a kultúry, skauting je tu pre vás.
Skauting je otvorený každému bez rozdielu pohlavia, veku, rasy či vierovyznania.

Čomu skauting učí?

Členovia Slovenského skautingu sa vďaka organizácii rôznych akcií a podujatí učia samostatnosti, komunikácii, ale aj práci v skupine. Skauti sa tiež učia vzájomnej tolerancii a podpore. V neposlednom rade skauting učí vzťahu k prírode a nášmu životnému prostrediu a jeho ochrane.

Prečo je skauting dôležitý pri výchove detí?

Skautské zbory a oddiely predstavujú bezpečné prostredie, ktoré je dôležitým aspektom pre zdravý a všestranný vývin dieťaťa. Skauting poskytuje pre každé dieťa priestor na spoznanie a rozvoj svojich silných stránok a posilnenie tých slabších. Dieťa si v skautskej skupine tiež upevní základy slušného správania.

Ako funguje skauting?

Po príchode na skauting sa dieťa stáva členom družiny, skupinky, ktorá je tvorená 6 až 10 deťmi v podobnom veku. Družina sa stretáva raz do týždňa a je vedená starším, skúsenejším rovesníkom. Dve a viac družín tvorí oddiel, na ktorého čele stojí oddielový vodca, jeho zástupca a oddielová rada tvorená ďalšími dospelými dobrovoľníkmi.

Viacero oddielov sa spája do zborov vedených zborovým vodcom, zástupcom a zborovou radou. Dôležitou úlohou zboru je zabezpečovať oddielom vhodné podmienky (finančné, priestorové i personálne) na prácu s deťmi v družinách.
Jednotlivec v rámci zboru prirodzene postupuje do oddielov či družín prislúchajúcich jeho vekovej kategórii.

Zbory pôsobiace v rovnakej časti krajiny sa združujú do oblastí. Oblasti sa potom starajú o fungovanie zborov, organizáciu regionálnych akcií, či vzdelávacích kurzov.

Najvyšším skautským orgánom je Náčelníctvo SLSK, ktoré je volené z rád dobrovoľníkov na Sneme, ktorý sa koná každé dva roky. Náčelníctvo potom riadi chod organizácie do ďalšieho snemu.

Funkciu výkonného orgánu plní Ústredie SLSK, na ktorom pracujú zamestnanci starajúci sa o administratívu, účtovníctvo, rozvoj, komunikáciu a vzťahy s verejnosťou. Taktiež poskytujú podporu vodcom skautských jednotiek a starajú sa o chod veľkých projektov.

Aktuálne najčítanejšie

Ak chceš byť tvorcom zmeny, rozhliadni sa okolo seba

Dnes sme sa rozprávali s Apelkou, civilným menom tiež Líviou o tom, ako so svojim domovským 70. zborom Bizón víťazí! rozbiehala projekt pomoci Imobiliu – vznikajúcemu...
Bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla prinesie bezstarostné a pokojné Vianoce. Foto: Marián Suvák

Sedem tipov na bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla

Ani v predvianočnom období netreba zabúdať, že Betlehemské svetlo je oheň, ktorý nám pri neopatrnej manipulácii môže popri radosti priniesť aj nejaké to nešťastie....

Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli Poliakom a Ukrajincom ako...

BRATISLAVA – 16. decembra 2024. Slovenskí skauti v sobotu, 14. decembra, vo večerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov...