Skauting: hra plná zmysluplných výziev

7
Foto: Archív SLSK

Výchova detí v predškolskom veku je kľúčovým obdobím pre formovanie osobnosti, hodnotového systému a sociálnych zručností. Skautská metóda je tu viac ako sto rokov a vychovala nejedného skvelého človeka, ktorý slúži dobru a pravým hodnotám života. V skautských rodinách je prirodzené, že deti od útleho veku zažívajú skauting a je ich prirodzenou súčasťou. Čo by sa stalo, keby sme správne hodnoty vštepovali deťom od škôlky a deti by prišli do vlčiackeho veku (7 až 10 rokov) so základnou výbavou skautingu? 

V 19. skautskom zbore v Šali sa pokúšame o projekt inklúzie školského výchovného programu a skautskej metódy. Začalo to projektom Ochrana detí pred elektronickým prostredím, pre ktorý sme oslovili základnú školu Bernolákova v Šali. Spoznali sme skvelý učiteľský zbor a dohodli sa na ďalších aktivitách pre deti v škôlke a na prvom stupni. Deti boli nadšené z návštevy skautov, ktorí sa im predstavili v rovnošatách a mali samé skvelé veci ako KPZ-tky, kresadlá, nožíky. Vedeli zábavné hry a poznali všetky stromy. Vtedy prišla myšlienka škôlky s environmentálnym zameraním. 

Vďaka skvelým učiteľkám v škôlke Katke Zimmermanovej, Andrey Verešovej a Miroslave Javorkovej, ktoré hneď rozpoznali skvelý potenciál skautingu vo výchove detí, sme sa pustili do výzvy. Vďaka spoločnému nadšeniu sa to rozbehlo skvele. Katarína Zimmermanová, zástupkyňa riaditeľa absolvovala základný kurz Cassiopeia, kde sa dozvedela o skautingu a tvorbe programu pre vĺčatá. Taktiež sa mala možnosť stretnúť s predškolským kruhom a jeho  líderkou Silviou Bitušiakovou, od ktorej obdržala novovzniknuté pracovné listy o Janíkovi a Grétke a tipy na prácu s deťmi v predškolskom veku.  

Foto: Archív SLSK

Pedagogický zbor takisto absolvoval základný kurz skautingu formou aktualizačného vzdelávania pod názvom Základy skautingu v materskej škole od skautského vedúceho 19. zboru.

Takto vyzbrojené skautskými školeniami sa učiteľky pustili do výchovy detí s využitím skautských príručiek. Škôlkari spadajú do programu predškolského skautingu, kde máme program postavený na príbehoch Janíka a Grétky. Táto dvojica z lesa ponúka množstvo príbehov a aktivít cez aktivitové karty z ponuky SLSK. Je to novovytlačená sada hárkov pre prácu s deťmi od 4 – 6 rokov. Učiteľky sú taktiež inšpirované príručkami pre vĺčatá. Preto majú skvelé plány vybudovať v areáli školy obradné skalisko, ohnisko, totem a pravdaže aj stožiar. Tieto prvky patria ku každému vĺčaťu, ktoré začína svoju cestu pri obradnom skalisku, kde sa radí svorka vlkov podľa známej knihe džungle, ktorá sprevádza naše vĺčatá na ich ceste napredovania ku skautskému veku. Pri takomto kúsku skautského sveta by chceli robiť exteriérové aktivity a boli by pripravení k návšteve skautov z 19. zboru, aby im mohli doplniť program, ktorí majú radi. Chýbajú im k tomu slnečné lúče, ktoré už túžobne očakávame. 

Foto: Archív SLSK

Posledná návšteva ma potešila, pretože deti poznali okrem Janíka a Grétky, ktoré sú pre nich vytvorené aj patrónov vĺčat. Ich najobľúbenejší je Kotík. Je vidieť, že sa deťom venujú a využívajú k vzdelávaniu aktivitové karty predškolákov ako aj príručku pre vĺčatá, z ktorej sa taktiež inšpirujú. Vidíme pokrok a dúfam, že dokážeme inšpirovať po našom prvom ročnom testovaní aj iné škôlky v Šali. Prajem škôlkarom a ich učiteľkám z triedy Slávik veľa zdaru v ich napredovaní. 

Autor: Eriq Em ELEK, 19. zbor