Vôbec sme si neliezli na nervy, lebo nás bavilo spolu tvoriť lepší svet

321

Dnes sme sa rozprávali s Martinom Cerovským – Cerom, ako so svojím domovským 21. zborom Korčín Zvolenská Slatina postavil na záhrade za skautskou klubovňou dedinskú nekomerčnú samoobslužnú saunu. Saunový domček sa im podarilo postaviť za 6 mesiacov a momentálne je pravidelne skoro denne využívaný už počas 9. zimnej saunovacej sezóny.  

Skús nám prosím v krátkosti porozprávať, ako projekt vznikol. Je projekt súčasťou plnenia nejakého skautského programu?

Nášmu zboru sa pred 13. rokmi podarilo získať do dlhodobého prenájmu obecný pozemok – bývalú záhradu za domom, v ktorom máme skautskú klubovňu. Priestor sa postupne stal “ihriskom” na realizáciu rôznych našich roverských nápadov, ktorých cieľom bolo vytvoriť atraktívny, bezpečný a podnetný priestor pre deti z nášho zboru, ale aj celej dediny. Postupne sme tam vo voľnom čase a za pomoci rôznych grantov postavili plot, altánok so zelenou zatrávnenou strechou, umelú lezeckú stenu, workoutové ihrisko, záhradnú pec na pečenie a vysadili viac ako 50 ovocných kríkov. Po troch rokoch bola realizácia záhrady hotová, ale boli sme nespokojní s tým, že sme záhradu využívali len na aktivity od jari do jesene. A tak na jeseň v roku 2014 vznikla idea postaviť v skautskej záhrade saunový domček, do ktorého by ľudia chodili práve v zime, keď sa iné aktivity v skautskej záhrade nedali veľmi robiť. 

Foto: Výstavba sauny /Martin Cerovský/

Čo bolo vyvrcholením či výstupom projektu?

Príprava projektu zahŕňala vypracovanie projektovej dokumentácie, vybavovanie stavebného povolenia a získavania financií na realizáciu. Vyvrcholením bola samotná stavba saunového domčeka, ktorá trvala od jari do jesene v roku 2015 v celkovej dĺžke 6 mesiacov, podieľalo sa na nej 31 mladých ľudí, ktorí odpracovali viac ako 1000 dobrovoľníckych hodín. Saunový domček sa nám podarilo dokončiť na jeseň v roku 2015 a odvtedy je využívaný každú zimu ako dedinská nekomerčná samoobslužná sauna.

Na akú cieľovú skupinu sa projekt zameriaval?

Na realizácii projektu sa podieľali rangeri a roveri z nášho zboru. Saunový domček je voľne prístupný pre všetkých záujemcov o zdravý životný štýl. Stačí si cez online kalendár zarezervovať termín, ísť zobrať kľúče od sauny, zakúriť si a do 30 minút sa dá saunovať. Sauna je využívaná skautmi z nášho zboru, ale aj ľuďmi z dediny. Za tie roky sa vytvorila skupina ľudí, ktorá využíva dedinskú saunu pravidelne.

V rámci každého projektu je normálne, že prídu do cesty nejaké prekážky. Stalo sa ti niečo, čo ti prekazilo pôvodné plány alebo si nečakal? Prípadne čo si sa pritom naučil a nabudúce by si urobil inak?

Tak ako aj pri iných projektoch, ktoré sme v minulosti realizovali, sme neodhadli rozpočet a nakoniec sme potrebovali raz toľko peňazí, ako sme pôvodne plánovali. To znamená, že sme v priebehu výstavby saunového domčeka museli robiť zbierku a hľadať ďalšie možnosti, ako zvládnuť projekt aj po finančnej stránke, čo sa nám nakoniec našťastie podarilo. Ja verím, že keď je dobrá myšlienka, zanietení ľudia, ktorí sú ochotní obetovať svoje pohodlie a čas, tak nakoniec prídu aj peniaze. Takže určite je dobré mať, čo najdetailnejšie pripravený rozpočet aj s nejakou 20% rezervou. Na druhú stranu, asi keby vždy pred každým roverským projektom, do ktorého sme sa pustili, vieme, koľko to nakoniec bude stáť, tak neviem, či by nás to skôr neodradilo. (smiech)

Foto: Výstavba sauny /Martin Cerovský/

Sami by sme toho veľa nezmohli, preto je na mieste otázka, či si si okolo seba vytvoril tím a ako sa ti ich podarilo zapáliť pre vec? Spolupracovali ste v rámci projektu ešte aj s inými, mimo skautskými skupinami či obcou/mestom?

Stavba dedinskej sauny bol len jeden z našich projektov, ktoré sme s mojou roverskou partiou zrealizovali. Pred tým, ako sme sa pustili do jej stavby, sme mali za sebou už organizovanie skautských táborov, celoslovenských zážitkových kurzov OTAN – Oľutuješ to, ak neprídeš!, budovanie skautskej záhrady a komplexnú rekonštrukciou skautskej klubovne, záchranu židovského cintorína na okraji obce a pod., takže my sme boli v tom období mentálne nastavení, že spoločná dobrovoľnícka práca nás baví a sme jej ochotní obetovať prakticky celý svoj voľný čas. Počas letných prázdnin v roku 2015, keď sme stavali dedinskú saunu, sme prvé 2 prázdninové týždne spolu strávili na skautskom tábore, ďalšie 2 týždne na skautskej záhrade, počas ktorých sme postavili hrubú stavbu saunového domčeka a posledný prázdninový týždeň sme zase organizovali zážitkový kurz OTAN. To znamená, že sme boli to leto 5 z 8 týždňov spolu, ale vôbec sme si neliezli na nervy, lebo nás bavilo spolu tvoriť lepší svet. 

Tie 2 júlové týždne sme boli každý deň od rána do večera na stavbe, takže okrem našej hlavnej skupinky nám prišlo pomôcť množstvo našich kamarátov. Niekto sa zdržal pár hodín, ďalší niekoľko dní. Počas 6 mesiacov, od výkopu základov až po osadenie kľučky na dverách, nám spolu pomohlo na projekte až 31 mladých ľudí. 

Foto: Výstavba sauny /Martin Cerovský/

Ani dobrovoľníctvo nie je zadarmo, odkiaľ ste na realizáciu projektu získavali finančné či nefinančné zdroje?

Polovicu financií potrebných na realizáciu projektu sme dostali ako grant z Nadácie Ekopolis. Pôvodne sme si mysleli, že za to zrealizujeme celý projekt, čo sa postupne ukázalo nereálne, takže sme sa postupne otočili so žiadosťou o podporu na obec, individuálnych a firemných darcov. 

Dobrý projektový plán myslí na dlhodobú udržateľnosť. Podarilo sa to aj tebe?

Saunový domček ľudia v dedine prijali s nadšením a dodnes ho radi navštevujú. Počas zimy je skoro každý večer obsadený. Aktuálne prebieha 9. saunovacia sezóna, takže myslím, že vynaložená energia bola premenená na príjemný objekt, ktorý slúži ľuďom. Naša partia roverov, ktorá výstavbu domčeka realizovala, sa dodnes o domček stará – máme rozdelené služby, kde sa po týždni striedame dobrovoľnícky na jeho upratovaní, ďalej v lete každý rok pílime a rúbeme drevo, aby bolo čím celú zimu v saune kúriť. Žiaľ, mladších roverov a rangerov sa nám do starostlivosti o saunu nepodarilo zapojiť, ale to súvisí s tým, že sme u nich ani nedokázali vybudovať nadšenie pre saunovanie. My starší chodíme do našej sauny spolu každý týždeň vo štvrtok večer.

Foto: Sauna /Matej Fekiač/

Máš nejaké budúce plány či vízie s týmto projektom?

Po 8. saunovacích sezónach si saunový domček vyžiadal väčšiu rekonštrukciu, ktorú sme zrealizovali počas minulého leta. Vymenili sme pec, nakoľko pôvodná prehorela, vymenili dosky na terase, lebo pôvodne nahnili a zrealizovali ďalšie menšie úpravy priestoru. Toto sme všetko dokázali zrealizovať vďaka darom, ktoré spokojní užívatelia sauny nechávajú. Platíme z nich prevádzkové náklady ako palivové drevo, čistiace prostriedky… a podarilo sa nám za tie roky našetriť aj na takúto väčšiu rekonštrukciu. Nedávno sme zaviedli online rezervačný formulár, aby sa dal termín ľahko rezervovať aj z mobilu. Takže projekt sa aj po dokončení neustále vyvíja a snažíme sa ísť s dobou. V budúcnosti plánujeme doplniť nejaké drevené sedenie pri saune a pokračovať v menších vylepšeniach priestoru. 

Máš za sebou úspešný projekt, počas ktorého si sa mnohému naučil. Čo by si odkázal tým, ktorí ešte len rozmýšľajú, či sa do nejakého svojho projektu pustiť?

Nebojte sa snívať a púšťajte sa aj do projektov, na ktoré sa necítite na 100%. Ak zahodíte svoju lenivosť a nebudete mrhať čas na brigádach zarábaním na veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, tak dokážete robiť projekty, ktoré skutočne zlepšia svet, v ktorom žijete. 

Prečítajte si článok o zapojení komunity, prečo o tom hovoríme a prečo by to mala byť dôležitá téma.

Ak vieš o inšpiratívnom projekte zo svojho okolia, ktorý bol prínosný pre komunitu a máš pocit, že by o ňom mali vedieť všetci ostatní, neváhaj nám napísať na program@skauting.sk.