Systém vzdelávania
V Slovenskom skautingu majú členovia možnosť získať 4 hodnosti: radca, líder, vodca a inštruktor, ktoré sa udeľujú po zložení príslušných skúšok.
Skúšok sa môže záujemca zúčastniť buď po absolvovaní príslušného kurzu alebo po splnení viacerých podmienok. Viac o týchto možnostiach je možné dočítať sa v Organizačnom poriadku SLSK, kapitola 8: Vzdelávací systém.
Nositeľa hodnosti možno rozpoznať podľa insígnií, ktoré nosí na rovnošate:
- Radca: nosí radcovskú nášivku (smrek) na cípe šatky svojej vekovej kategórie,
- Líder: nosí líderskú nášivku (ohník) na cípe fialovej líderskej šatky,
- Vodca: nosí vodcovskú nášivku (típí) na cípe šedej vodcovskej šatky,
- Inštruktor: nosí gilwellskú šatku, gilwellské drievka (wood badge) a gilwellský kožený turban (woggle).
Radca
Radca predstavuje nielen najnižšiu, ale dôležitú hodnosť v radoch Slovenského skautingu. Účastníci týchto kurzov sa učia nielen ako efektívne viesť družinu, ale aj ako pripraviť a realizovať programy, ktoré podporujú rozvoj členov.
Hodnosť radca získa absolvent po radcovských skúškach. Môže sa ich zúčastniť po absolvovaní radcovského kurzu alebo po splnení príslušných podmienok.
Líder
Líder je druhá hodnosť v Slovenskom skautingu, ktorá je zameraná hlavne na prácu s oddielom a zároveň je to pre účastníkov väčšinou prvý kontakt s národnou úrovňou vo vzdelávaní. Líder dokáže tímovo spolupracovať, primerane komunikovať, motivovať svojich členov. Dokáže aktívne fungovať v tíme oddielovej rady a pomáhať v oddiele či zbore.
Hodnosť líder získa absolvent po líderských skúškach. Môže sa ich zúčastniť po absolvovaní líderskej rangerskej školy alebo po splnení príslušných podmienok.
Vodca
Vodca je hneď po inštruktorovi najvyššia hodnosť v skautingu. Vodca dokáže viesť skautský oddiel alebo zbor. Rozumie potrebám svojich členov a zvládne vymyslieť i dlhodobý program.
Hodnosť vodca získa absolvent po vodcovských skúškach. Môže sa ich zúčastniť po absolvovaní vodcovskej lesnej školy alebo po splnení podmienok na priamu účasť.
Inštruktor
Inštruktor je najvyššia hodnosť, ktorú je možné v Slovenskom skautingu získať.Inštruktor zvládne viesť vzdelávacie podujatie, vie usporiadať kurz a vie sa orientovať na oblastnej a národnej úrovne (preto by mali zastávať primárne oblastné a národné funkcie).
Hodnosť inštruktor získa absolvent po inštruktorských skúškach. Môže sa ich zúčastniť po absolvovaní Gilwellskej inštruktorskej lesnej školy alebo po splnení podmienok na priamu účasť.
Vodnoskautské hodnosti
Okrem vyššie spomenutých hodností máme v Slovenskom skautingu aj vodnoskautské hodnosti. Sú to kormidelník, dôstojník a kapitán.
Voľné vzdelávacie moduly
Modul je zložka vzdelávacieho systému SLSK, ktorá v skautskom vzdelávaní dopĺňa vzdelávacie stupne a voľné vzdelávacie kurzy. Cieľom modulov je poskytnúť vzdelávanie z čiastkových tém primárne na lokálnej úrovni, pričom absolvovanie modulového kurzu priamo neoprávňuje ku konkrétnej funkcii v SLSK. Modul je v porovnaní s ostatnými zložkami vzdelávania SLSK, obsahovo najkratší. Ku všetkým dostupným modulom sú spracované samostatné Príručky k modulu, ktoré obsahujú všetko potrebné k realizácii modulu (obsahové náplne, formy vzdelávania, metodiky, tréningy, hand-outy…). Kvalita modulov je zabezpečovaná cez organizátorov modulu s min. hodnosťou vodca.
Aktuálne dostupné vzdelávacie moduly:
Každý dobrovoľník by sa mal zúčastniť aspoň čas od času nejakého kurzu ako súčasť osobného napredovania a sebamotivácie na ďalšiu činnosť.