Vĺčatá a včielky
Do tejto vekovej kategórie sa radia chlapci a dievčatá vo veku 7 až 10 rokov.
Heslo vĺčat a včielok je: Buď stále lepším/Buď stále lepšou!
Týmto heslom sa vĺčatá a včielky už od mladého veku učia zlepšovať malými krokmi. Dôraz sa kladie na ochotu byť stále lepším a takto sa u detí vytvára pozitívny návyk do budúcnosti.
Pre vĺčatá a včielky je dôležitá dobrá nálada, priateľstvá a učenia sa novým zručnostiam. To sa učia pomocou hier, výletov a táborov, na ktorých sa využívajú rozprávkové témy. Deti sa stávajú nebojácnymi rytiermi, veselými objaviteľkami alebo tajuplnými škriatkami. Pomocou hier a rozprávok sa učia lepšie vychádzať s rovesníkmi, počúvať starších, rozvíjať kreativitu a zručnosti.
Vĺčatá a včielky nosia hnedú šatku so žltým lemom.
Ako vychovávame
V programe má veľkú dôležitosť rozprávkový svet. Podobne ako názvy, i prezývky, legendy k hrám, výzdoba a najmä pozitívne príklady vychádzajú z rozprávok – zo známej Knihy džunglí, ale aj z iných príbehov. Základom výchovy sú pevné priateľstvá, zaujímavé hry a skvelé vzory starších.
Rozvoj vo všetkých smeroch
V skautingu sa snažíme o všestranný rozvoj našich členov. Ten je v programe pre najmenších obsiahnutý práve prostredníctvom príbehu a poukazovania na pozitívne vzory z Knihy džunglí. Rozprávkové postavy sú prepojené so šiestimi oblasťami rozvoja:
- Rozvoj tela – silný a zdravý ako leopard Baghíra
- Rozvoj intelektu – vynaliezavý ako had Kaá
- Formovanie charakteru – múdry ako medveď Balú
- Citový rozvoj – verný a milujúci ako mungo Rikki-tikki-tavi
- Starostlivosť o druhých – pomáhajúci ako tuleň Kotík
- Duchovný rozvoj – priateľ Boha ako František
Správne hodnoty už v mladom veku
Dôležitou súčasťou našej výchovy je sľub a zákon, ktoré sú súhrnom pravidiel a princípov, na ktorých stojí naša organizácia. Už v detskom veku sa snažíme vštepovať zásady, ktorými by sa mali včielky a vĺčatá riadiť nie len na skautingu, ale aj v bežnom živote.
Zákon vĺčat a včielok
Vĺča/včielka
- Hovorí pravdu
- Pomáha druhým
- Počúva
- Stará sa o prírodu
- Je priateľom/priateľkou
Sľub vĺčat a včielok
- Sľubujem, že sa s pomocou Božou vynasnažím dodržiavať zákon včielok/vĺčat a byť stále lepšou/lepším.
Rozvíjame zručnosti
Vĺčatá a včielky sa počas pravidelných stretnutí učia nové zručnosti a naberajú skúsenosti z rôznych oblastí. V tom im pomáha prepracovaný systém odboriek, výziev a stupňov napredovania. Okrem tradičných zálesáckych zručností sa naučia aj veľmi potrebné veci do života – napríklad varenie, ako sa zbaliť na dovolenku, prvú pomoc, ale tiež rozvíjajú kreativitu a samostatnosť. Výhodou je, že vĺča a včielka si môžu vybrať úlohy podľa vlastnej preferencie a nastaviť si tak spoločne s radcom program indiviuálne.
Partia kamarátov
Vĺčatá a včielky sa stretávajú okrem výletov, táborov a akcií raz týždenne v klubovni s dospelým vedúcim. Spoločne tak tvoria partiu kamarátov, kde sa hrajú hry, učia sa novým veciam a spoznávajú sa navzájom. V skautingu sa priateľstvu a tolerancii učia deti už od mladého veku a najlepšie prostredie na to je partia stálych priateľov.
Kto vychováva
Vedeniu skupiniek vĺčat a včielok sa venujú dospelí vedúci s pomocou mladších členov – radcov. Radcovia majú absolvovaný radcovský kurz, na ktorom sa učia bezpečnosti, ako pracovať s deťmi a ako tvoriť program. Táto veková kategória si vyžaduje veľkú mieru osobného nasadenia a odhodlania. Práca všetkých dospelých v skautingu je založená na dobrovoľníckej báze, no zároveň na každého z nich kladie zodpovednosť za program, výchovu a bezpečnosť členov oddielu. Dospelí vodcovia majú potrebnú kvalifikáciu:
- Základný 8-hodinový kurz prvej pomoci
- Vodcovská lesná škola – kurz zameraný na výchovu a vzdelávanie vodcov v oblasti zdravovedy, pedagogiky, psychológie, organizačnej a tímovej práce, právnych predpisov, zásad bezpečnosti a pod.
- špecializované kurzy zamerané na prácu s vĺčatami a včielkami