Skauti a skautky
Do skautskej vekovej kategórie sa radia chlapci a dievčatá vo veku 11 až 14 rokov.
Heslo skautov a skautiek je: Buď pripravený/Buď pripravená!
Symbolizuje snahu všetkých skautov byť pripravený pomôcť, ochrániť slabších a tiež byť pripravený učiť sa nové veci a napredovať.
Pre skautky a skautov je dôležité objavovanie – nielen nových území, ale aj nových priateľstiev, životných výziev a hodnôt. V tomto veku sa učia mladí získavať sebadôveru a skúsenosti vlastnými zážitkami. Učia sa z nezdarov a tešia sa z úspechov. Preto je pre skautskú vekovú kategóriu vytvorená celá programová ponuka v duchu dobrodružstva, objavovania a priateľstiev.
Skauti a skautky nosia hnedú šatku so zeleným lemom.
Ako vychovávame
Skautom už neponúkame rozprávkové symboly. Ich výraznými vlastnosťami je chuť objavovať a zažiť dobrodružstvo. Nie je dôležité, či sa skauti hrajú na objavovanie cudzej planéty alebo ostrova. Novým územím môže byť neznáma krajina, ale aj územie neprebádaných objavov či dimenzii. Adrenalín a napätie prebúdza záujem skautov a motivuje ich k činom.
Všestranný rozvoj
V skautingu sa snažíme o všestranný rozvoj našich členov. Aktivity majú ešte prvky hry, ale dôležitým krokom je pochopenie a uvedomenie si, k čomu hrou smerujeme. Že samotná aktivita nás niečomu učí a vychováva. Program sa zameriava na šesť oblasti rozvoja:
- Sociálny – tolerancia, spolupráca, občianstvo
- Citový – poznávanie citov, ich vyjadrovanie a ovládanie, priateľstvo
- Telesný – znalosť tela, hygiena, zdravý životná štýl
- Intelektuálny – rozširovanie vedomosti, tvorivosť, spracovávanie informácii
- Charakterový – formovanie identity a hodnôt, samostatnosť, iniciatíva
- Duchovný – objavovanie duchovného dedičstva, hľadanie duchovného rozmeru, náboženská tolerancia
Hodnotový systém
Hlavný rozdiel medzi skautingom a inými záujmovými krúžkami a aktivitami je v jeho hodnotovom bohatstve. Skrz súbor pravidiel a hodnôt, ktoré sa mladý človek dobrovoľne zaviaže napĺňať svojím životom, tvorí skauting skvelé prostredie na rast silných a zdravých osobností. Väčšina skautských ideálov je zahrnutá v skautskom zákone a sľube.
Skautský zákon
- Na skautovu česť sa dá spoľahnúť.
- Skaut je verný a oddaný.
- Skaut je osožný a pomáha iným.
- Skaut je priateľom všetkých ľudí dobrej vôle a bratom každého skauta.
- Skaut je zdvorilý.
- Skaut je ochrancom prírody a cenných ľudských výtvorov.
- Skaut je poslušný voči rodičom, predstaveným a vodcom.
- Skaut je veselej mysle a rozvážny.
- Skaut je sporivý a hospodárny.
- Skaut je čistý v myšlienkach, slovách a skutkoch.
Skautský sľub
Sľubujem na svoju česť, že sa vynasnažím zo všetkých síl
- plniť si povinnosti voči Bohu a svojej vlasti,
- pomáhať v každom čase svojim blížnym,
- dodržiavať skautský zákon.
Život v partii priateľov
Skauti a skautky najčastejšie fungujú v malých kolektívoch šiestich až ôsmich ľudí nazývaných družiny. Družinu vedie skúsenejší vedúci – radca. Skautská družina využíva všetky prirodzené prvky „pouličných bánd“ – spolupatričnosť, priateľstvá, pravidelné stretávanie. To jej dáva silu. Oproti bande je však ešte obohatená o skautské hodnoty. V družinách sa organizuje prevažná časť programu. Každý člen má v tíme svoju úlohu, ktorá podporuje jeho osobnostný rast, zodpovednosť a zároveň podporuje súdržnosť kolektívu.
Život v prírode
Veľká časť skautskej činnosti sa odohráva v prírode. Príroda je neoddeliteľnou súčasťou skautingu a poskytuje vynikajúci priestor na výchovu a zažitie dobrodružstiev. Deti sú vedené k jej poznávaniu nielen teoreticky, ale hlavne prakticky. Všetko, čo sa počas stretnutí v klubovni naučia, si na výpravách, výletoch a táboroch môžu vyskúšať priamo v teréne.
Život plný činnosti
Skauti a skautky majú prirodzený sklon k aktivite a dobrodružstvu. Skauting prijíma a využíva túto energiu a poskytuje jej bohaté prostredie vzdelávania sa a výchovy. Stimuluje u mladých ľudí aktívny prístup k životu, povzbudzuje ich, aby sami objavovali a odhaľovali nové a nové poznatky. Príkaz dňa pre všetkých skautov a skautky je: Každý deň dobrý skutok! Aj cez tento jednoduchý záväzok učíme mladých, ako byť osožný pre svoje okolie a byť aktívnym občanom.
Kto vychováva
Vedeniu družín sa venujú radcovia, ktorý majú absolvovaný radcovský kurz, na ktorom sa učia, ako pracovať s deťmi, ako tvoriť program, ale aj bezpečnostné zásady pri tvorbe programu. Pomocnou rukou radcu je jeho podradca, ktorý mu pri jeho činnosti pomáha. Radca je pre ostatných členov starším súrodencom a takto si dokáže ľahšie získať ich priazeň a rešpekt. Radcovia fungujú pod vedením skúsených dospelých – vodcov, ktorí zastrešujú vyváženú naplň programu a dozerajú na činnosť a správne fungovanie družín.
Práca všetkých dospelých v skautingu je založená na dobrovoľníckej báze, no zároveň na každého z nich kladie zodpovednosť za program, výchovu a bezpečnosť členov oddielu. Vodca má potrebnú kvalifikáciu:
- Základný 8-hodinový kurz prvej pomoci
- Vodcovská lesná škola – kurz zameraný na výchovu a vzdelávanie vodcov v oblasti zdravovedy, pedagogiky, psychológie, organizačnej a tímovej práce, právnych predpisov, zásad bezpečnosti a pod.