Slovan
- Vydali sme sa na výpravu, na ktorej sme si vybrali krajinu, v ktorej sme založili Slovanskú ríšu. Pomenovali sme slovanskými menami okolité lúky, lesy, potoky, rieky, vrchy…
- Budovali sme si slovanské obydlia.
- Zhotovili sme si slovanské odevy a vyrobili si hlinené misky.
- Piekli sme si na ohnisku placky z obilia drveného kameňmi alebo sme si varili kašu z prosa a mlieka, ktorú sme dochutili medom a ovocím, čo sme nazbierali v lese. Jedlo sme zapíjali „medovinou“.
- Vyrobili sme si luky a šípy a vydali sa na lov jeleňa.
- V lese a na lúkach sme sa stretli so slovanskými bohmi a bôžikmi, ktorí nám rozprávali všeličo zaujímavé o prírode a dávali nám rozličné úlohy.
Poznámky
-
Odborka má byť veľmi praktická, aby bola pre deti mladšieho školského veku príťažlivá. Deti by v nej mali zažiť kus romantiky a úzkeho kontaktu s prírodou.
-
Plnenie tejto odborky je vhodné neskoro na jar, v lete alebo skoro na jeseň. Môže byť i námetom na táborovú hru. Jediným vhodným miestom na jej plnenie je jednoznačne príroda.
-
Medovina je alkoholický nápoj, preto ju treba nahradiť niečím iným podľa fantázie organizátorov.
-
Organizátor by si mal najprv naštudovať potrebné fakty o živote starých Slovanov.
Výchovný zámer odborky
Pri plnení odborky deti poznávajú život starých Slovanov, pričom by ich odborka mala viesť k budovaniu pozitívneho vzťahu k národnej minulosti. Mala by im zároveň ukázať hodnotu ľudskej práce poznávaním náročnosti získavania potravy, odevu, zbraní a budovania obydlí v minulosti. Odborka prispieva najmä k intelektuálnemu, sociálnemu a telesnému rozvoju.
Odporúčaná literatúra
- Váňa, Z.: Svět dávných Slovanů. Artia, Praha 1983.
- Niederle, L.: Rukověť slovanských starožitností. ČSAV, Praha 1953.
- Priležajeva – Barskaja, B.: Starí Slovania. SNDK, Bratislava 1954.
- Farana, R.: Příchod Slovanů na Moravu a do Čech. In: Táborové hry.
- Nakl. Mravenec, Brno 1993