Speleológ
Zelený stupeň
- Vytvoril som si vlastnú mapu Slovenska, kde som si zaznačil výskyt krasových oblastí a najznámejšie jaskyne.
- Na družinovke som vysvetlil, čo znamená pojem kras, v ktorých horninách a ako sa vytvárajú krasové javy (jaskyne, priepasti). Pomocou obrázkov som im predstavil druhy krasových výplní (kvapľová výzdoba: stalaktity, stalagmity, stalagnáty, kaskádové jazierka a pod.).
- Zúčastnil som sa niekoľkých výprav do rôznych krasových lokalít a ostatným som vysvetlil povrchové krasové javy, ktoré sa na trase vyskytli (krasové planiny, rokliny, vodopády, škrapové polia, závrty, vodné vyvieračky a ponory, skalné okná a mosty, slepé údolia..) a ako vznikajú.
- Zúčastnil som sa aspoň dvoch výprav do sprístupnených jaskýň, najlepšie rôznych druhov, napr. kvapľová, ľadová, aragonitová…
- Zúčastnil som sa aspoň jednej exkurzie do turisticky sprístupnenej jaskyne (napr. Jaskyňa mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách, Krásnohorská jaskyňa v Slovenskom krase, Zlá diera na Branisku…) alebo verejnosti nesprístupnenej jaskyne za účasti odborného sprievodu speleológov.
Červený stupeň
Plnenie červeného stupňa vyžaduje zvládnutie úloh zeleného stupňa.
- Pre roverov či oddiel som urobil niekoľko prezentácií o základoch geológie krasu, typoch jaskýň, krasových vodách a ich vplyve na krasovatenie jaskyne, o jaskynnej flóre a faune.
- Dokážem popísať a používať osobný výstroj jaskyniara (ochranný odev a prostriedky, obuv, prilba, spoľahlivé osvetlenie). Viem používať horolezeckú sedačku, prsný úväz, zlaňovacie a výstupové pomôcky, karabíny.
- V jaskyni som správne ukotvil lano a narábal s ním. Správne som uviazal a používal rôzne uzly (kotviaci osmičkový uzol povinne).
- Dokážem prekonať vertikálne stupne pomocou jednolanovej techniky alebo povrazového rebríka, dokážem istiť spolulezca.
- Poznám riziká hroziace v podzemí. Dodržiavam pravidlá bezpečného pohybu v jaskyni a zásady ochrany jaskynnej prírody. Viem poskytnúť prvú pomoc pri úraze.
- Zúčastnil som sa aspoň troch podujatí zameraných na meranie, mapovanie a dokumentáciu jaskýň. Na základe merania i pomocných údajov som vytvoril mapu úseku (môže byť aj s použitím počítačových programov).
- Preskúmal som rôznu odbornú literatúru a materiály z oblasti speleológie. Tieto poznatky som využil pri prezentácii speleológie, spojenej s výstavou fotografií, máp zmeraných jaskýň, ukážkami speleologického výstroja a pod.
- Ak je to možné, zapojil som sa do praktického prieskumu jaskýň a priepastí v spolupráci s odborným dohľadom. Svoje vedomosti neustále dopĺňam a do skautského časopisu som napísal článok o jaskyniarstve.