Zelený stupeň

  1. Vytvoril som si vlastnú mapu Slovenska, kde som si zaznačil výskyt krasových oblastí a najznámejšie jaskyne.
  2. Na družinovke som vysvetlil, čo znamená pojem kras, v ktorých horninách a ako sa vytvárajú krasové javy (jaskyne, priepasti). Pomocou obrázkov som im predstavil druhy krasových výplní (kvapľová výzdoba: stalaktity, stalagmity, stalagnáty, kaskádové jazierka a pod.).
  3. Zúčastnil som sa niekoľkých výprav do rôznych krasových lokalít a ostatným som vysvetlil povrchové krasové javy, ktoré sa na trase vyskytli (krasové planiny, rokliny, vodopády, škrapové polia, závrty, vodné vyvieračky a ponory, skalné okná a mosty, slepé údolia..) a ako vznikajú.
  4. Zúčastnil som sa aspoň dvoch výprav do sprístupnených jaskýň, najlepšie rôznych druhov, napr. kvapľová, ľadová, aragonitová…
  5. Zúčastnil som sa aspoň jednej exkurzie do turisticky sprístupnenej jaskyne (napr. Jaskyňa mŕtvych netopierov v Nízkych Tatrách, Krásnohorská jaskyňa v Slovenskom krase, Zlá diera na Branisku…) alebo verejnosti nesprístupnenej jaskyne za účasti odborného sprievodu speleológov.
skauting-program-odborka-skauti-z-52

Červený stupeň

Plnenie červeného stupňa vyžaduje zvládnutie úloh zeleného stupňa.

  1. Pre roverov či oddiel som urobil niekoľko prezentácií o základoch geológie krasu, typoch jaskýň, krasových vodách a ich vplyve na krasovatenie jaskyne, o jaskynnej flóre a faune.
  2. Dokážem popísať a používať osobný výstroj jaskyniara (ochranný odev a prostriedky, obuv, prilba, spoľahlivé osvetlenie). Viem používať horolezeckú sedačku, prsný úväz, zlaňovacie a výstupové pomôcky, karabíny.
  3. V jaskyni som správne ukotvil lano a narábal s ním. Správne som uviazal a používal rôzne uzly (kotviaci osmičkový uzol povinne).
  4. Dokážem prekonať vertikálne stupne pomocou jednolanovej techniky alebo povrazového rebríka, dokážem istiť spolulezca.
  5. Poznám riziká hroziace v podzemí. Dodržiavam pravidlá bezpečného pohybu v jaskyni a zásady ochrany jaskynnej prírody. Viem poskytnúť prvú pomoc pri úraze.
  6. Zúčastnil som sa aspoň troch podujatí  zameraných na meranie, mapovanie a dokumentáciu jaskýň. Na základe merania i pomocných údajov som vytvoril mapu úseku (môže byť aj s použitím počítačových programov).
  7. Preskúmal som rôznu odbornú literatúru a materiály z oblasti speleológie. Tieto poznatky som využil pri prezentácii speleológie, spojenej s výstavou fotografií, máp zmeraných jaskýň, ukážkami speleologického výstroja a pod.
  8. Ak je to možné, zapojil som sa do praktického prieskumu jaskýň a priepastí v spolupráci s odborným dohľadom. Svoje vedomosti neustále dopĺňam a do skautského časopisu som napísal článok o jaskyniarstve.
skauting-program-odborka-skauti-c-53

Aktuálne najčítanejšie

Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Skauti ho priniesli Poliakom a Ukrajincom ako...

BRATISLAVA – 16. decembra 2024. Slovenskí skauti v sobotu, 14. decembra, vo večerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov...

Ak chceš byť tvorcom zmeny, rozhliadni sa okolo seba

Dnes sme sa rozprávali s Apelkou, civilným menom tiež Líviou o tom, ako so svojim domovským 70. zborom Bizón víťazí! rozbiehala projekt pomoci Imobiliu – vznikajúcemu...
Bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla prinesie bezstarostné a pokojné Vianoce. Foto: Marián Suvák

Sedem tipov na bezpečné udržiavanie Betlehemského svetla

Ani v predvianočnom období netreba zabúdať, že Betlehemské svetlo je oheň, ktorý nám pri neopatrnej manipulácii môže popri radosti priniesť aj nejaké to nešťastie....