Mentor
Červený stupeň
- Poznám základné techniky mentorovania – schopnosť dávať dobré otázky, vhodne poradiť, nastaviť cieľ a čiastkové ciele, dávať spätnú väzbu. Zároveň som splnil jeden bod z nasledujúcich:
- prečítal som knihu zameranú na mentoring,
- úspešne som ukončil online kurz so zameraním na mentorovanie,
- zúčastnil som sa aspoň jednodenného workshopu na rozvoj mentorských zručností.
- Našiel som si svojho mentee a pomohol som mu stanoviť si cieľ aj s čiastkovými cieľmi. Viedol som ho po dobu min. 6 mesiacov (podpora, otázky, rady, spätá väzba, …) a viem naplánovať obsah jednotlivých stretnutí s mojím mentee. Celý proces sme si spoločne vyhodnotili spôsobom, ktorý som si sám pripravil.
- Vytvoril a spísal som si memorandum porozumenia, ktoré upravuje a špecifikuje vzťah a spôsob fungovania medzi mnou a mentee (rešpekt, nemanipulatívnosť, diskrétnosť, počúvanie…).
- Poznám rôzne štýly učenia sa a viem, ktorý mi najviac vyhovuje a ktorý vyhovuje môjmu mentee.
- Našiel som aspoň 5 zaujímavých informácií, tém alebo oblastí, v ktorých sa mentoring využíva a prešiel som si ich so svojím mentee.
- Viem, aký je rozdiel medzi tútorom, mentorom a koučom a pripravil som workshop/besedu o téme mentoring, kde som uviedol prínosy mentoringu a vytvoril som aj priestor na zdieľanie a výmenu skúseností.
- Oslovil som skúsenejšieho alebo môjho vlastného mentora a prebral som s ním metódy a spôsoby mentorovania, ktoré používam.
Metodické usmernenia a pojmy
Cieľom odborky je naučiť sa teoretický základ osobnej formy vedenia ľudí – mentoringu a hlavne si osvojiť jeho praktické zručnosti. Body odborky sú smerované k tomu, aby sa dotkli rôznych oblastí činnosti mentora a aj reflexie jeho mentorovania. Táto odborka je odporúčaná pre vodcov, lídrov a radcov v oddieloch a družinách a taktiež pre inštruktorov na rôznych stupňoch vzdelávania.
- mentor – osoba, ktorá ovláda spôsoby osobného vedenia iných osôb
- mentee/zverenec – osoba, ktorá je vedená mentorom k vytýčenému cieľu