Deň so skautskou šatkou – Sviatok sv. Juraja
Oslavy sviatku sv. Juraja sa konajú každoročne 24. apríla na celom Slovensku. Od roku 2013 všetci skauti vyjadrujú v tento sviatok svoju príslušnosť a lásku k skautingu tým, že si hneď ráno vezmú skautskú šatku, ktorú majú na sebe po celý deň, na ulici, v škole, v autobuse či zamestnaní.
Tento deň je pre všetkých skautov príležitosťou ukázať verejnosti, známym, kamarátom, kolegom, alebo spolužiakom, že sú členmi organizácie, ktorá pre nich veľa znamená.
Svätý Juraj bol v časoch Rímskej ríše vojakom. Pre jeho chrabrosť a nebojácnosť sa stal patrónom skautov, ale ako mučeníka ho uznáva napríklad i kresťanstvo, je tiež patrónom mnohých štátov, či miest.
Keď v roku 1908 Robert Baden-Powell zakladal skautské hnutie, predpísal šatku ako veľmi praktickú súčasť skautskej uniformy. Možno ju použiť pri poraneniach ako trojcípu šatku na uloženie ruky, fixovať ňou zlomeninu a slúži tiež ako ochrana proti slnečnému žiareniu. Postupom času sa však jej význam zintenzívnil a dnes má skôr symbolický význam, hoci jej funkcie sú stále rovnaké a pomáha skautom byť vždy pripravenými.
Šatka má pre skautov mimoriadnú symbolickú hodnotu. Jednotlivé vekové skupiny skautov na Slovenku možno rozoznať podľa farby lemu skautskej šatky a na medzinárodné podujatia sa nosí národná skautská šatka tmavomodrej farby s bielymi a červenými doplnkami.