Voľby do Európskeho parlamentu 2024

    191
    Foto: freepik.com

    Európsky parlament (EP) má zásadný vplyv na to, čo sa deje v EÚ, vrátane zákonodarstva a ochrany práv. Keď sa chystáme voliť, pamätajme, že náš hlas má tiež váhu. Je to naša šanca ovplyvniť, kam sa bude Európska únia uberať. Preto je dôležité vybrať si zodpovedne takých kandidátov, ktorí budú reprezentovať naše hodnoty!

    Voľby v slovenskom kontexte

    V čase od 6. do 9. júna čakajú členské štáty Európskej únie (EÚ) voľby do Európskeho parlamentu (EP). Na Slovensku sa bude voliť v sobotu 8. júna. Od vstupu Slovenska do EÚ sa voľby do EP konali už 4-krát, pričom vždy bola najnižšia účasť spomedzi všetkých členských štátov práve na Slovensku. Nedá sa pritom povedať, že by išlo o voľby, ktoré naše životy ovplyvnia najmenej. So vstupom do EÚ Slovensko súhlasilo s dodržiavaním spoločných pravidiel Únie, ktoré spoluvytvára aj Európsky parlament.

    Nariadenia, smernice, rozhodnutia

    Medzi úlohy EP patrí participácia na legislatívnom procese EÚ. Čo to ale znamená v praxi? Na úrovni Únie existujú tri hlavné typy záväzných právnych predpisov: nariadenia, smernice a rozhodnutia. Nariadenie je záväzné v rámci celej Únie v celom svojom rozsahu. Smernica zaväzuje členské štáty k určitému cieľu, ale ponecháva značnú voľnosť v spôsobe, ako ho dosiahnuť. Týka sa všetkých členských štátov. Rozhodnutie je určené konkrétnym adresátom (napr. členský štát, spoločnosť pôsobiaca v EÚ) a je pre nich záväzné. Netýka sa celej EÚ.

    Parlament o legislatíve nerozhoduje sám. Aby bol záväzný právny predpis schválený na úrovni Únie, je rovnako potrebný súhlas Európskej rady a Európskej komisie. Každopádne súhlas EP je pre prijatie novej európskej legislatívy nevyhnutný.

    Európska únia v každodennosti

    Medzi príklady nedávno prijatej európskej legislatívy patrí aj Akt o slobode médií, ktorý bol definitívne schválený Európskym parlamentom v marci 2024. Ide o nariadenie, teda právny predpis záväzne platný v rámci celej Únie, ktoré zakazuje napríklad politizáciu verejnoprávnych médií, ale aj diskrimináciu pri zadávaní štátnej reklamy. Ak by sa teda niektorá vláda snažila politicky ovplyvňovať médiá, či už verejnoprávne, alebo súkromné, od marca to legislatíva EÚ neumožňuje. Spolu s ďalšími inštitúciami pri schvaľovaní tohto nariadenia zohral kľúčovú úlohu aj Európsky parlament. Vidíme teda na konkrétnom príklade, ako rozhodnutia EP ovplyvňujú každodenný život v členských krajinách a ako môžu prispieť k ochrane občianskych slobôd a právneho štátu. Aj preto je dôležité, kto nás tam bude zastupovať.

    Foto: freepik.com

    Systém bŕzd a protiváh

    Okrem schvaľovania legislatívy má EP aj ďalšie právomoci. Jeho súhlas sa vyžaduje aj pri vstupe nového členského štátu do Únie alebo keď chce Európska rada upozorniť členský štát, že porušuje základné princípy EÚ. Taktiež spolu s Európskou radou prijíma rozpočet Únie. Napokon sa môže obracať na Súdny dvor EÚ, ak niektorá inštitúcia porušuje zmluvu a Európska komisia potrebuje jeho dôveru. Všeobecne je dobré mať na pamäti, že i keď Európsky parlament pri určovaní politík Únie spolupracuje aj s ďalšími inštitúciami a na presadenie dôležitých zmien potrebuje aj ich súhlas, má v tomto procese pomerne rozsiahle právomoci, vďaka ktorým dokáže ovplyvniť život ľudí vo všetkých členských štátoch.

    Volebný akt

    Voliť je možné od 18 rokov, rovnako ako vo väčšine členských štátov EÚ. Volia sa politické strany, na zastúpenie v EP musí strana dosiahnuť aspoň 5 % spomedzi platných hlasov. Po výbere politickej strany je možné udeliť maximálne 2 preferenčné hlasy konkrétnym ľuďom. Národné politické strany sa na základe zdieľaných názorov združujú v európskych stranách, ktoré potom tvoria v EP frakcie. Pri voľbách je preto veľmi dôležité myslieť aj na to, do ktorej európskej strany a frakcie v EP patrí strana, ktorej zvažujeme dať hlas a aké hodnoty táto frakcia reprezentuje. 

    Nie je nám to jedno!

    Skauting je aj o aktívnom občianstve, to znamená zaujímať sa o veci verejné a podieľať sa aj na spoločnom rozhodovaní, keď je k tomu príležitosť. Ako nepolitické hnutie nepodporujeme konkrétne strany či kandidátov, ale sú nám blízke hodnoty ako sloboda, spolupatričnosť, pravda či rešpekt voči ostatným. Podľa nich sa snažíme žiť každý deň, pričom deň volieb v tomto nie je iný. Rozhodnutie, či ísť voliť a koho, musí potom už urobiť každý za seba.

    Pre lepšie uchopenie dôležitosti Európskej únie si môžeme plniť odborku Občan Európskej únie.

    Zdroje:
    Štatistický úrad SR: https://slovak.statistics.sk/
    Oficiálne webové stránky Európskej únie: https://european-union.europa.eu/, https://www.consilium.europa.eu/, https://www.europarl.europa.eu/ 

    Autor: Andrej Gnip