Kvalita výchovy detí v Slovenskom skautingu

Od roku 2006 každoročne vytvárame prehľad o úrovni práce celej organizácie. Monitorujeme kvalitu našej činnosti, ktorú v januári 2007 ocenil aj známy americký cestovateľ, moreplavec, letec, skaut a držiteľ svetových rekordov Steve Fossett.

Monitoring a rating kvality podľa 20 kritérií

Skautský oddiel, ktorý chce získať výnimočný rating, musí dosiahnuť plusové hodnotenie vo vyše dvoch desiatkach kritérií: či skauting vytvára  u členov rebríček hodnôt a či ich skautský výchovný program úspešne vedie k osobnostnému rastu a zdokonaľovaniu sa v životných zručnostiach.

Deti a mládež musia viesť kvalifikovaní dobrovoľníci, ktorí ročne absolvujú ďalšie kurzy a školenia, či vedia pre mladých pripraviť atraktívny program, ktorý je plnohodnotnou a zmysluplnou alternatívou k iným, často nezdravým formám trávenia voľného času mládeže.

Oddiel takisto musí pri ktorejkoľvek svojej činnosti spĺňať zásady bezpečnosti, svoje aktivity si dlhodobodopredu plánovať a získané prostriedky na svoju činnosť vedieť riadne vyúčtovať.

Vyjadrenie garanta monitoringu kvality

„Vytvárame si dostatočne jasný a hĺbkový prehľad o úrovni našej organizácie. Je to výborná pomôcka nielen pre naše zlepšovanie kvality a zameranie sa na slabšie miesta, ale aj informácia, ktorá môže poslúžiť partnerom Slovenského skautingu, všetkým úrovniam samosprávy, štátnej správy či firmám. Je to zároveň dobrý signál pre rodičov, ktorí sa rozhodujú, čo s mimoškolským programom svojich detí.“

Mgr. Pavel Hrica, koordinátor monitorovacieho projektu

Povedali o nás

Stanislav Štepka, herec a scenárista

Skauting bolo to najhoršie zo všetkého zlého, čo nám hovorili niekedy v škole. Keď u nás začínal Pionier, vtedy sme si mysleli, že v skautingu pestovali deti z buržoáznych rodín. Tak to hovorili aspoň nám, školákom.

Skauting v číslach

1907

1. augusta 1907 sa začal na ostrove Brownsea vo Veľkej Británii prvý skautský tábor. V tento deň sa začala písať história svetového skautského hnutia.

Zaujímavosti

Desiatky mladých ľudí ročne absolvujú náš vzdelávací program Mladý líder. Získavajú zručnosti a cenné skúsenosti, ktoré im pomáhajú dosiahnuť úspech v živote a zamestnaní.