Kto sa o deti stará

Dospelí v skautingu

Skautský oddiel vedie dospelý člen Slovenského skautingu - skautský vodca. Práca všetkých dospelých v skautskom hnutí je založená na dobrovoľníckej báze, no zároveň na každého z nich kladie zodpovednosť za program, výchovu a bezpečnosť členov svojho oddielu. Je to človek, ktorý má mať potrebnú vodcovskú kvalifikáciu: základný 8-hodinový kurz prvej pomoci a je absolventom niektorej z vodcovských lesných škôl - kurzu zameranému na výchovu a vzdelanie vodcov. Aby mohol viesť deti, musí absolvovať všetky bloky, pozostávajúce zo zdravovedy, pedagogiky, psychológie, organizačnej a tímovej práce, právnych predpisov, zásad bezpečnosti a ď. Absolvent kurzu pre skautských vodcov sa môže ďalej vzdelať na najvyššej úrovni v SLSK - lesnej škole pre inštruktorov, s ktorou môže odborne školiť ďalších dospelých v skautingu pre prácu s deťmi, alebo si vybrať zo širokej ponuky voľných odborných a špecializačných kurzov.

Musí byť morálne bezúhonný a spĺňať psychické aj fyzické predpoklady pre prácu s deťmi!

Povedali o nás

Michal Dočolomanský, herec

Ako chlapec som strašne rád čítal zápisníky, čo zostali po skautoch. Ešte predtým, než ich zrušili. Nesmierne sa mi to páčilo ako chalanovi, lebo som sa z toho naučil strašne veľa: viazať všelijaké uzly, ako sa stavia stan... No, proste kopu, kopu takýchto vecí. Bohužiaľ, ja som skauting nezažil aktívne, len cez tieto knižky. Takže ja vám, chlapci, držím palce, buďte skauti, pretože to učí človeka byť lepším. Hlavne kontakt s prírodou, čo je dnes nesmierne dôležité a zaujímavé.

Skauting v číslach

1 400

Ročne uskutočníme 1 000 jednodňových a ďalších 400 viacdňových podujatí, víkendových výprav, splavov či expedícií do zahraničia. Zúčastní sa ich 15 tisíc detí a mladých ľudí.

Zaujímavosti

Od roku 2000 sa skauting teší medzi rómskymi chlapcami a dievčatami popularite. Dnes sa do skautingu zapája 500 mladých Rómov. Absolvujú výchovný program zameraný na osobný rozvoj, pomáhajú v komunitných centrách a realizujú projekty na zvýšenie zamestnateľnosti Rómov.