Kto sa o deti stará

Dospelí v skautingu

Skautský oddiel vedie dospelý člen Slovenského skautingu - skautský vodca. Práca všetkých dospelých v skautskom hnutí je založená na dobrovoľníckej báze, no zároveň na každého z nich kladie zodpovednosť za program, výchovu a bezpečnosť členov svojho oddielu. Je to človek, ktorý má mať potrebnú vodcovskú kvalifikáciu: základný 8-hodinový kurz prvej pomoci a je absolventom niektorej z vodcovských lesných škôl - kurzu zameranému na výchovu a vzdelanie vodcov. Aby mohol viesť deti, musí absolvovať všetky bloky, pozostávajúce zo zdravovedy, pedagogiky, psychológie, organizačnej a tímovej práce, právnych predpisov, zásad bezpečnosti a ď. Absolvent kurzu pre skautských vodcov sa môže ďalej vzdelať na najvyššej úrovni v SLSK - lesnej škole pre inštruktorov, s ktorou môže odborne školiť ďalších dospelých v skautingu pre prácu s deťmi, alebo si vybrať zo širokej ponuky voľných odborných a špecializačných kurzov.

Musí byť morálne bezúhonný a spĺňať psychické aj fyzické predpoklady pre prácu s deťmi!

Povedali o nás

Patrícia Jariabková, moderátorka

Synovia mojej sestry boli aktívni skautskí vedúci. Dnes sú to už zrelí mladí muži a majú obrovský pozitívny vzťah k ľuďom. Jeden je lekár a druhý učiteľ. Myslím, že niekde tam bol začiatok toho, že sa z nich stali slušní ľudia.

Skauting v číslach

38 000 000

V súčasnosti spája skautský sľub 38 miliónov chlapcov a dievčat. Sme v 217 krajinách na celom svete.

Zaujímavosti

Ročne uskutočníme 100 – 250 vzdelávacích programov pre 2 000 – 2 600 účastníkov. Ďalší sa zúčastňujú zahraničných pobytov s výukou cudzích jazykov, odborných kurzov a stáží v zahraničí.