K čomu skauting vychováva

Našim cieľom je, aby každý človek, ktorý zažil skauting, sa snažil, ako najlepšie vie, byť:

Slobodným a rozvinutým človekom,

• ktorý si je vedomý vlastnej dôstojnosti, vlastných predností a obmedzení;
  • ktorý sa neustále zdokonaľuje;
  • ktorý si dokáže nájsť primerané zamestnanie, kde môže využívať svoje schopnosti;
  • na ktorého slovo a charakter sa dá spoľahnúť;

Príjemným človekom,

• ktorý berie život pozitívne a s humorom;
  • ktorý je skutočným priateľom;
  • ktorý rešpektuje a bráni práva a dôstojnosť druhých;
  • ktorého napĺňa služba iným;
  • ktorý dokáže svoju rodinu budovať na základe lásky, pravdy, spravodlivostia vzájomnej pomoci;

Aktívnym členom svojej spoločnosti,

• ktorý je oddaný svojej vlasti, kraju, ľuďom a kultúre;
  • ktorý podporuje demokraciu a pluralitu;
  • ktorý chápe politickú dimenziu spoločnosti a hrá aktívnu a konštruktívnu rolu vo verejnom živote;
  • ktorý podporuje toleranciu, mier a medzinárodnú spoluprácu;
  • ktorý je schopný čeliť prejavom rasovej, etnickej či inej neznášanlivosti; ktorý má rád prírodu a aktívne ju chráni;

Duchovne bohatým človekom,

• ktorý objavuje duchovnú realitu presahujúcu materiálny sveta a dávajúcu zmysel a smer životu;
  • ktorý žije podľa nájdených duchovných princípov;
  • ktorý rešpektuje tých, ktorí hľadajú či nachádzajú iné odpovede a pohľady na duchovnú realitu a čelí fanatizmu či fundamentalizmu,
  • ktorý si cení všetko, čo je dobré vo svete a v ľuďoch okolo neho.

Povedali o nás

Peter Murár, vysokoškolský pedagóg

V minulosti som si v skautingu plnil svoje sny po dobrodružstve. Neskôr mi dal príležitosť osobnostne a vedomostne rásť. Pri príprave skautských akcií som získaval dobré organizačné zručnosti. A svoje skúsenosti skautského inštruktora teraz úročím ako učiteľ na vysokej škole. Za najväčší prínos však považujem skutočných priateľov, ktorých som spoznal na skautských akciách. Viaže ma s nimi puto, ktoré bežný človek iba ťažko dokáže pochopiť. Považujem to za veľký prínos skautingu.

Skauting v číslach

117

Skauti zohrávajú aktívnu úlohu vo verejnom živote. V roku 2005 a 2007 zrealizovali s miestnymi samosprávami, školami, správami a ďalšími organizáciami 117 verejne prospešných projektov na zlepšenie kvality života ľudí okolo nás.

Zaujímavosti

Sme členom svetových organizácií World Organisation of Scout Movement a World Association of Girl Guides and Girl Scouts.