K čomu skauting vychováva

Našim cieľom je, aby každý človek, ktorý zažil skauting, sa snažil, ako najlepšie vie, byť:

Slobodným a rozvinutým človekom,

• ktorý si je vedomý vlastnej dôstojnosti, vlastných predností a obmedzení;
  • ktorý sa neustále zdokonaľuje;
  • ktorý si dokáže nájsť primerané zamestnanie, kde môže využívať svoje schopnosti;
  • na ktorého slovo a charakter sa dá spoľahnúť;

Príjemným človekom,

• ktorý berie život pozitívne a s humorom;
  • ktorý je skutočným priateľom;
  • ktorý rešpektuje a bráni práva a dôstojnosť druhých;
  • ktorého napĺňa služba iným;
  • ktorý dokáže svoju rodinu budovať na základe lásky, pravdy, spravodlivostia vzájomnej pomoci;

Aktívnym členom svojej spoločnosti,

• ktorý je oddaný svojej vlasti, kraju, ľuďom a kultúre;
  • ktorý podporuje demokraciu a pluralitu;
  • ktorý chápe politickú dimenziu spoločnosti a hrá aktívnu a konštruktívnu rolu vo verejnom živote;
  • ktorý podporuje toleranciu, mier a medzinárodnú spoluprácu;
  • ktorý je schopný čeliť prejavom rasovej, etnickej či inej neznášanlivosti; ktorý má rád prírodu a aktívne ju chráni;

Duchovne bohatým človekom,

• ktorý objavuje duchovnú realitu presahujúcu materiálny sveta a dávajúcu zmysel a smer životu;
  • ktorý žije podľa nájdených duchovných princípov;
  • ktorý rešpektuje tých, ktorí hľadajú či nachádzajú iné odpovede a pohľady na duchovnú realitu a čelí fanatizmu či fundamentalizmu,
  • ktorý si cení všetko, čo je dobré vo svete a v ľuďoch okolo neho.

Povedali o nás

Benedikt XVI., pápež

Celostná formácia ľudskej osoby je tým, čo sa prostredníctvom hier, dobrodružstiev, kontaktu s prírodou, života v skupine a služby druhým ponúka už sto rokov všetkým, ktorí sa zapájajú do skautingu. Skauting živený evanjeliom je nielen miestom skutočného ľudského rastu, ale aj miestom silnej kresťanskej ponuky a skutočného duchovného i morálneho dozrievania.

Skauting v číslach

6 000

Patríme medzi výchovné organizácie pre deti a mládež na Slovensku. Slovenský skauting má 6 000 chlapcov, dievčat a dospelých dobrovoľníkov v 120 mestách a obciach na Slovensku.

Zaujímavosti

Od roku 2000 sa skauting teší medzi rómskymi chlapcami a dievčatami popularite. Dnes sa do skautingu zapája 500 mladých Rómov. Absolvujú výchovný program zameraný na osobný rozvoj, pomáhajú v komunitných centrách a realizujú projekty na zvýšenie zamestnateľnosti Rómov.