K čomu skauting vychováva

Našim cieľom je, aby každý človek, ktorý zažil skauting, sa snažil, ako najlepšie vie, byť:

Slobodným a rozvinutým človekom,

• ktorý si je vedomý vlastnej dôstojnosti, vlastných predností a obmedzení;
  • ktorý sa neustále zdokonaľuje;
  • ktorý si dokáže nájsť primerané zamestnanie, kde môže využívať svoje schopnosti;
  • na ktorého slovo a charakter sa dá spoľahnúť;

Príjemným človekom,

• ktorý berie život pozitívne a s humorom;
  • ktorý je skutočným priateľom;
  • ktorý rešpektuje a bráni práva a dôstojnosť druhých;
  • ktorého napĺňa služba iným;
  • ktorý dokáže svoju rodinu budovať na základe lásky, pravdy, spravodlivostia vzájomnej pomoci;

Aktívnym členom svojej spoločnosti,

• ktorý je oddaný svojej vlasti, kraju, ľuďom a kultúre;
  • ktorý podporuje demokraciu a pluralitu;
  • ktorý chápe politickú dimenziu spoločnosti a hrá aktívnu a konštruktívnu rolu vo verejnom živote;
  • ktorý podporuje toleranciu, mier a medzinárodnú spoluprácu;
  • ktorý je schopný čeliť prejavom rasovej, etnickej či inej neznášanlivosti; ktorý má rád prírodu a aktívne ju chráni;

Duchovne bohatým človekom,

• ktorý objavuje duchovnú realitu presahujúcu materiálny sveta a dávajúcu zmysel a smer životu;
  • ktorý žije podľa nájdených duchovných princípov;
  • ktorý rešpektuje tých, ktorí hľadajú či nachádzajú iné odpovede a pohľady na duchovnú realitu a čelí fanatizmu či fundamentalizmu,
  • ktorý si cení všetko, čo je dobré vo svete a v ľuďoch okolo neho.

Povedali o nás

James Lovell, astronaut, veliteľ vesmírnej lode Apollo 13

Môj otec zomrel, keď som mal dvanásť rokov, a tak som nemal žiadny mužský vzor. Ten som našiel v skautingu. Ponúkol mi výchovu a vzdelanie, ktoré mi škola dať nemohla. Dostal som síce dosť zabrať, ale naučil som sa byť členom tímu, zamiloval som si táborenie a konanie konkrétnych, skutočných skutkov. Aj preto som ostal v skautingu.

Skauting v číslach

38 000 000

V súčasnosti spája skautský sľub 38 miliónov chlapcov a dievčat. Sme v 217 krajinách na celom svete.

Zaujímavosti

Pred ďalšou deštrukciou sa snažíme zachrániť 8 hradov na západnom a 5 hradov na východnom Slovensku. Sprístupňujeme ich a robíme atraktívne pre domácich a zahraničných návštevníkov.