Pre rodičov

Prečo skauting áno?

Skauting dáva ľuďom zmysel života i to, čo inde nenachádzajú

Takmer 100 % skautov by jednoznačne odporučili skauting aj iným. Ďalších 85 % si myslí, že skauting pomáha ľuďom stať sa lepším - zlepšovať sa a rovnaký počet potvrdil, že ich skauting zmenil k lepšiemu.

Vyplýva to z prieskumu medzi 101 členmi Slovenského skautingu vo veku 6 – 15 rokov. Prieskum uskutočnila v marci a apríli 2006 študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku Monika Kasanová.

Čo dáva skauting deťom

Niektoré z opýtaných detí skautuje jeden, niektoré až osem rokov. Za ten čas si v skautingu alebo vďaka skautingu našli priateľov, dokážu si pomôcť v rôznych situáciách, naučili sa nové veci, vedia komunikovať, sú otvorenejší, sebevadomejší, samostatnejší, lepšie vychádzajú s ľuďmi a naučili sa rešpektovať názory iných.

Odpovede detí potvrdili, že skauting vedie k aktívnemu životu, zdravému životnému štýlu bez potreby brať drogy a zodpovednému správaniu sa k sebe i k svojmu okoliu. Program a aktivity sú podľa niektorých detí natoľko atraktívne, že im dávajú prednosť pred počítačom a nebyť skautingu, asi by nemali inú alternatívu ako sedieť doma a pasívne tráviť svoj voľný čas. Skauting dáva mnohým zmysel života, pomohol im nájsť a dal im priestor robiť to, čo ich baví.

"Dosť ovplyvnil môj život, pomáha mi rozvíjať sa... Vďaka nemu sa snažím viac pomáhať rodičom a ľuďom v mojom okolí... Uvedomil som si hodnoty v mojom živote..." - to sú niektoré z mnohých odpovedí na otázku, v čom ťa skauting zmenil.

Skauting aj pre ďalšie deti

Skauting by mali určite skúsiť aj ďalší, myslí si 100 zo 101 opýtaných skautiek a skautov. Ich rovesníci i starší by v ňom našli nových priateľov, naučili by sa veľa nových vecí a vyskúšali by aj také, ktoré nikdy predtým nerobili. "Každý si v skautingu nájde to, čo ho baví," uviedli deti medzi odpoveďami.

„Musím konštatovať, že po uskutočnení prieskumu som zo skautov a ich práce veľmi povzbudená. Majú perfektne rozpracovaný výchovný program a výchovné ciele, klobúk dole! Aj keď nie som skautka, tiež pracujem s deťmi. Na stretnutiach s nimi úspešne používam skautské aktivity, deťom sa páčia.“
–Monika Kasanová

Základné údaje o prieskume

Na dotazník odpovedalo 43 členov SLSK z Prešovského kraja, 20 zo Žilinského, 18 z Bratislavského, 9 z Nitrianskeho, 7 z Banskobystrického a 4 z Trnavského. Z toho 55 odpovedajúcich býva v meste a 46 na dedine, chlapcov bolo 53 a dievčat 48. Podľa vekových kategórií mali deti od 6 do 9 rokov zastúpenie 7,9 %, vo veku 10 - 12 rokov 37,6 % a detí od 13 do 15 rokov bolo 54,5 %. Z celej skupiny respondentov navštevuje skauting menej ako 2 roky 32,75 % detí, menej ako 4 roky 36,6 % opýtaných, 5 - 6 rokov je členom skautingu 15,85 % a deti, ktoré skautujú 7 - 8 rokov, tvoria 14,8 % z celkového počtu.

Povedali o nás

Václav Havel, štátnik, dramtik a spisovateľ

Rád spomínam na dobu, keď som ešte so svojím skautským oddielom tiež splavoval rieky a prežíval podobné dobrodružstvá ako vy. Viem, čo všetko pre vás skauting znamená a radujem sa z toho, že jeho myšlienky sú stále aktuálne a oslovujú mladých ľudí. Cez pestrý program, ktorý skauting ponúka, získavate dobré návyky pre život v spoločnosti a svojou ďalšou činnosťou jej preukazujete nezištnú službu. Naša krajina takých občanov potrebuje.

Skauting v číslach

1907

1. augusta 1907 sa začal na ostrove Brownsea vo Veľkej Británii prvý skautský tábor. V tento deň sa začala písať história svetového skautského hnutia.

Zaujímavosti

Pred ďalšou deštrukciou sa snažíme zachrániť 8 hradov na západnom a 5 hradov na východnom Slovensku. Sprístupňujeme ich a robíme atraktívne pre domácich a zahraničných návštevníkov.