Čo robia a ako sa môžu uplatniť dospelí v skautingu

Najčastejšou úlohou dospelých je výchova detí a mladých ľudí. O ňu sa starajú vodcovia oddielov spolu so svojimi zástupcami a ďalšími dospelými dobrovoľníkmi.

Byť vodcom znamená byť sprievodcom mladého človeka na jeho ceste rozvojom vlastnej osobnosti. Povzbudzovať ho, zabávať sa s ním, spoluvytvárať program, byť ako starší brat či sestra. Na druhej strane je vodca pre svojich členov vzorom, ku ktorému sa chcú priblížiť. Je dôležité, aby si k mladým ľuďom vybudoval správny vzťah – priateľstvo aj autoritu.

Vodca nikdy nepracuje sám, ale je členom tímu. Je dobré, keď má okrem radcov družín okolo seba aj ďalších dospelých pomocníkov. Spolu sa starajú o chod oddielu, zabezpečujú program, jeho výchovnú ponuku a kvalitnú úroveň.

Máte chuť? Podporíme vás

Ak sa chcete zapojiť aj vy, zamyslite sa prosím, ktorá z úloh by vám vyhovovala. Nemusí vás odradiť, že ste to nikdy predtým nerobili, každý nejako začínal. Tréning, skúsenosti, odbornosť, vaše zabehnutie a ďalšiu podporu vám zabezpečí samotná organizácia.

Možnosti realizácie dospelých v skautingu

POST V SKAUTINGU HODÍN/TÝŽDEŇ ČO ROBÍ
Vodca oddielu
2 - 10
Koordinuje činnosť na oddielovej úrovni
(napr. oddielovka raz za dva týždne,
oddielová rada raz za dva týždne, výprava
raz za mesiac, trojtýždňový tábor...),
rozdeľuje prácu, motivuje svojich radcov,
pripravuje program, pomáha pri stupňoch napredovania a získavania odboriek,
dohliada na bezpečnosť
Zástupca,
pomocník
vodcu oddielu

2 - 10
Pomáha pri vedení oddielu, oddielovej administratíve (registrácia, evidencia akcií), získavaniu stupňov a odboriek. Pripravuje si program a vedie dohodnuté akcie.
Vodca zboru
2 - 10
Je štatutárom zboru a zastupuje ho navonok - pred miestnymi autoritami, firmami, verejnosťou, bankou ai. Koordinuje činnosť dospelých v zbore, iniciuje prijatie nových dospelých, stará sa o podporu oddielov a vodcov (materiála a finančná stránka). Koordinuje prípravu a realizáciu plánu zboru.
Hospodár
1 - 3
Stará sa o udržiavanie klubovne a materiálu svojho zboru. Inventarizuje materiál, zabezpečuje opravy a nákup nového materiálu. Koordinuje požičiavanie materiálu oddielom v zbore.
Tajomník
0 - 2
Zbiera registráciu členov zboru, pomáha s administratívnou agendou (žiadosti, dotazníky, formuláre), píše zápisnice, archivuje dokumenty, píše výročnú správu.
Účtovník
0 - 2
Priebežne vedie jednoduché účtovníctvo zboru. Pripravuje účtovné závierky. Pripravuje rozpočet zboru a kontroluje jeho dodržiavanie.
Fundraiser
0 - 2
Získava financie, materiál a ďalšie nefinančné formy podpory od sponzorov, firiem, z grantov, od samosprávy, rodičov apod.
PR manažér
0 - 2
Pripravuje propagačné materiály o zbore, akcie pre verejnosť, informuje rodičov, primátorov, poslancov, píše do miestnych novín ai.
Programový boss
0 - 2
Koordinuje celozborové akcie, pomáha pri príprave a organizovaní väčších akcií a ich programu (lyžovačka, tábor, radcovský kurz ai.).
Pomáhač
individuálne
Podľa dohody (svojich časových možností) pomáha pri tábore, v klubovni, zboru, skautskej chate...

Povedali o nás

Robert Baden-Powell, zakladateľ skautského hnutia

Osobné napredovanie je zmyslom a najdôležitejšou úlohou skautskej výchovy. Nejde tu o odovzdávanie znalostí a zručností, ale o výchovu. To znamená, že by sme mali človeka priviesť k tomu, aby sa učil sám, z vlastnej vôle tie veci, ktoré zdokonaľujú jeho charakter.

Skauting v číslach

120

Každý rok zorganizujeme 120 letných táborov pre 2 500 detí a mladých ľudí z celého Slovenska.

Zaujímavosti

Sme členom svetových organizácií World Organisation of Scout Movement a World Association of Girl Guides and Girl Scouts.