Pre dospelých

Skauting – miesto pre dospelých

Skauting je viac ako sezónna záležitosť, ktorou sa vypĺňa voľný čas. Dôkazom jeho príťažlivosti je vyše 2 000 dospelých, ktorí v skautingu dobrovoľne pracujú a pravidelne sa sa k nemu vracajú.

Chcú pomáhať mladým ľuďom rozvíjať ich osobnosť. Stály kontakt s nimi im umožňuje predĺžiť svoju vlastnú mladosť, myslieť dynamicky a moderne. Dospelí ľudia môžu v skautingu naplno uplatniť svoje schopnosti, sebarealizovať sa a pomáhať dobrej veci. Komunitu dospelých skautov spája záujem o spoločnú vec, vzájomná podpora a zdieľanie podobných princípov.

Hybná sila skautingu

Hybnou silou skautingu, ktorá zabezpečuje naše fungovanie, sú nepochybne dospelí ľudia. Bez dospelých by sme nemohli plniť naše poslanie. V charakterných, schopných a aktívnych dospelých ľuďoch spočíva to najväčšie bohatstvo, ktoré Slovenský skauting má. Každý dospelý človek s takýmto profilom, ktorý chce venovať kus svojho voľného času a schopností mladým ľuďom, je u nás vítaný.

Koľko na to potrebujete času?

Najdôležitejšia je chuť a chcieť urobiť niečo pre mladých ľudí. Najväčším vkladom je voľný čas a ochota pomôcť. Pri vedení oddielu treba počítať s asi 2 – 10 hodinami týždenne – v závislosti od toho, či sa koná výprava alebo iná väčšia akcia. Mesačný odhad pre dospelého dobrovoľníka v skautingu vychádza asi na 20 – 35 hodín, v čom sú zarátané výpravy, plánovanie, stretnutia a príprava programu.

V lete sa organizujú tábory, ktoré trvajú spravidla 2 až 3 týždne. Vodcovský tím sa však môže dohodnúť na podelení si práce a času.

V prípade inej pomoci v zbore závisí množstvo stráveného času od charakteru práce.

Čo vás to bude stáť?

U dospelých dobrovoľníkov v skautingu je finančný vklad minimálny – väčšinou sa obmedzuje na členský/registračný poplatok na kalendárny rok. Výdavky sú pomerne jednorazové – na realizáciu programu si obvykle treba zaobstarať svoj osobný výstroj do prírody (batoh, spacák, topánky...), ale to je samozrejme súkromná vec. Čo sa týka účastníckych poplatkov na kurzy, tábor či iné akcie, väčšina zborov ich vedúcim dobrovoľníkom odpúšťa alebo znižuje práve preto, že si váži ich dobrovoľnícku bezplatnú prácu.

Povedali o nás

Martin Benko, meteorológ

Skauting je pre mňa štýl života, v ktorom objavujeme stále niečo nové. Nesedíme na zadku, ale ideme za poznaním. Nie je to ľahká cesta, musíme prekonávať rôzne výzvy, ktoré nám skauting predkladá. Prekračujeme ďalšie a ďalšie hranice a zisťujeme tak, na čo máme.

Skauting v číslach

500 000 000

Skauting počas svojej storočnej existencie obohatil život 500 miliónov detí, mladých i dospelých na celom svete.

Zaujímavosti

Od roku 2000 sa skauting teší medzi rómskymi chlapcami a dievčatami popularite. Dnes sa do skautingu zapája 500 mladých Rómov. Absolvujú výchovný program zameraný na osobný rozvoj, pomáhajú v komunitných centrách a realizujú projekty na zvýšenie zamestnateľnosti Rómov.