O čo sa v skautingu snažíme

Nevšednosť, rozmanitosť a špecializácia - to je ponuka skautingu pre ľudí, ktorí chcú napredovať, pre ľudí, ktorí sa chcú zdokonaľovať a pre ľudí, ktorí hľadajú viac, ako im ponúka bežný život.

Výchova k osobnosti a formovanie hodnôt

Skauting je prepracovaný systém výchovy a sebavýchovy, ktorý ponúka pomoc rodičom pri výchove ich detí. Dnešné mladé deti zas oslovuje príťažlivými i nevšednými formami aktivít a činnosti, ktoré vychádzajú z moderných výchovných postupov. Našim programom reagujeme na potreby detí i súčasnej spoločnosti.

Hry s premysleným cieľom v mladšom veku a plnenie projektov a osobných výziev v staršom veku - to je príťažlivá cesta k osobnému rastu, samostatnosti, schopnosti presadiť sa, povedať si svoj názor, tímovo spolupracovať, schopnosť komunikovať, viesť skupinu ľudí a rozhodovať sa v krízových situáciách.

Zároveň poskytuje mladým ľuďom voľnosť, príležitosť spoznávať, čo v nich v skutočnosti je a čo dokážu - priestor pre kreativitu a vlastnú sebarealizáciu. Skauting je aj dobrodružstvo a kopec zábavy, partia vrstovníkov so spoločnými záujmami, s ktorými si vytvárajú dlhotrvajúce priateľstvá a vzájomne sa podporujú.

Naším cieľom je výchova všestranne rozvinutého občana pomôcť zlepšiť spoločnosť. Všestranným rozvojom máme na mysli všetky stránky osobnosti:

Intelektuálny rozvoj

• rozširovanie vedomostí
  • spracovávanie informácií
  • tvorivosť
  • schopnosť nájsť si zamestnanie

Rozvoj charakteru

• utváranie identity
  • pozitívny prístup k životu
  • samostatnosť
  • iniciatíva a asertivita
  • vlastný rozvoj
  • život v súlade s hodnotami

Citový rozvoj

• poznávanie a akceptovanie citov
  • vyjadrovanie a ovládanie citov
  • vnútorná sloboda a rovnováha
  • láska, priateľstvo a pohoda

Duchovný rozvoj

• hľadanie duchovného rozmeru
  • objavovanie duchovného dedičstva
  • vyjadrenie vzťahu k duchovnému svetu
  • uplatňovanie duchovných princípov
  • náboženská tolerancia

Telesný rozvoj

• znalosť tela a jeho potrieb
  • čistota a hygiena
  • zdravý životný štýl
  • šport
  • chodenie do prírody

Sociálny rozvoj

• tolerancia a rešpekt k druhým
  • komunikácia
  • spolupráca a vedenie skupiny
  • služba
  • vlastenectvo a občianstvo
  • ochrana prírody

Povedali o nás

Peter Murár, vysokoškolský pedagóg

V minulosti som si v skautingu plnil svoje sny po dobrodružstve. Neskôr mi dal príležitosť osobnostne a vedomostne rásť. Pri príprave skautských akcií som získaval dobré organizačné zručnosti. A svoje skúsenosti skautského inštruktora teraz úročím ako učiteľ na vysokej škole. Za najväčší prínos však považujem skutočných priateľov, ktorých som spoznal na skautských akciách. Viaže ma s nimi puto, ktoré bežný človek iba ťažko dokáže pochopiť. Považujem to za veľký prínos skautingu.

Skauting v číslach

1 400

Ročne uskutočníme 1 000 jednodňových a ďalších 400 viacdňových podujatí, víkendových výprav, splavov či expedícií do zahraničia. Zúčastní sa ich 15 tisíc detí a mladých ľudí.

Zaujímavosti

V roku 2005 a 2006 sme zorganizovali najväčší dobrovoľnícky projekt v histórii Slovenska. 1 400 mladých ľudí z dvoch desiatok krajín pomáhalo kalamitou postihnutým Vysokým Tatrám a ich obyvateľom.