Misia Slovenského skautingu

Definícia Slovenského skautingu

Slovenský skauting je dobrovoľná, nezávislá, nepolitická, nezisková, výchovná organizácia mladých ľudí, prístupná všetkým bez rozdielu pôvodu, národnosti, rasy alebo náboženstva, ktorí chcú žiť a konať v súlade s cieľom, princípmi a metódou stanovenými zakladateľom hnutia Róbertom Baden-Powellom. (Stanovy SLSK)

Aké sú oblasti nášho pôsobenia?

SLSK pôsobí najmä v oblasti:

• výchovy detí a mládeže
  • neformálneho vzdelávania detí a mládeže
  • vzdelávania dobrovoľných a profesionálnych pracovníkov s mládežou, dospelých a mladých lídrov
  • občianskej participácie mladých ľudí na živote spoločnosti
  • cieľavedomej výchovy mladej generácie k demokracii
  • prevencie pred vznikom závislostí
  • ochrany životného prostredia
  • sociálnych aktivít a práce so znevýhodnenými skupinami obyvateľstva
  • podpory dobrovoľníctva mladých ľudí
  • voľnočasových aktivít pre mladých ľudí

Cieľ našej organizácie

Cieľom SLSK je pomôcť mladým ľuďom dosiahnuť ich plný fyzický, intelektuálny, sociálny a duchovný rozvoj tak ako jednotlivcov, tak ako aj zodpovedných občanov a aktívnych členov miestnych, národných a medzinárodných spoločenstiev. (Stanovy SLSK)

Metóda

Metódou na dosiahnutie tohto cieľa je systém postupnej sebavýchovy založenej na:

• prijatí dobrovoľného záväzku prostredníctvom zákona a sľubu,
  • učení sa pomocou činnosti,
  • členstve v malých skupinách (družinách), postupnom objavovaní a prijímaní zodpovednosti pod vedením dospelých a výchove k samostatnosti, zameranej na rozvoj charakteru, spoľahlivosti a schopnosti spolupracovať a viesť druhých,
  • postupných a stimulujúcich programoch rôznorodých činností vychádzajúcich zo záujmov členov, zahŕňajúcich hry a cvičenia, užitočné zručnosti a služby pre spoločnosť, odohrávajúcich sa väčšinou pod šírym nebom a v kontakte s prírodou.

Povedali o nás

Peter Murár, vysokoškolský pedagóg

V minulosti som si v skautingu plnil svoje sny po dobrodružstve. Neskôr mi dal príležitosť osobnostne a vedomostne rásť. Pri príprave skautských akcií som získaval dobré organizačné zručnosti. A svoje skúsenosti skautského inštruktora teraz úročím ako učiteľ na vysokej škole. Za najväčší prínos však považujem skutočných priateľov, ktorých som spoznal na skautských akciách. Viaže ma s nimi puto, ktoré bežný človek iba ťažko dokáže pochopiť. Považujem to za veľký prínos skautingu.

Skauting v číslach

500 000 000

Skauting počas svojej storočnej existencie obohatil život 500 miliónov detí, mladých i dospelých na celom svete.

Zaujímavosti

1 907 skautov a priaznivcov sa v máji 2002 spojilo živou reťazou – pochytaní za ruky oblapili Spišský hrad a zapísali sa do Guinnessovej knihy rekordov.