Misia Slovenského skautingu

Definícia Slovenského skautingu

Slovenský skauting je dobrovoľná, nezávislá, nepolitická, nezisková, výchovná organizácia mladých ľudí, prístupná všetkým bez rozdielu pôvodu, národnosti, rasy alebo náboženstva, ktorí chcú žiť a konať v súlade s cieľom, princípmi a metódou stanovenými zakladateľom hnutia Róbertom Baden-Powellom. (Stanovy SLSK)

Aké sú oblasti nášho pôsobenia?

SLSK pôsobí najmä v oblasti:

• výchovy detí a mládeže
  • neformálneho vzdelávania detí a mládeže
  • vzdelávania dobrovoľných a profesionálnych pracovníkov s mládežou, dospelých a mladých lídrov
  • občianskej participácie mladých ľudí na živote spoločnosti
  • cieľavedomej výchovy mladej generácie k demokracii
  • prevencie pred vznikom závislostí
  • ochrany životného prostredia
  • sociálnych aktivít a práce so znevýhodnenými skupinami obyvateľstva
  • podpory dobrovoľníctva mladých ľudí
  • voľnočasových aktivít pre mladých ľudí

Cieľ našej organizácie

Cieľom SLSK je pomôcť mladým ľuďom dosiahnuť ich plný fyzický, intelektuálny, sociálny a duchovný rozvoj tak ako jednotlivcov, tak ako aj zodpovedných občanov a aktívnych členov miestnych, národných a medzinárodných spoločenstiev. (Stanovy SLSK)

Metóda

Metódou na dosiahnutie tohto cieľa je systém postupnej sebavýchovy založenej na:

• prijatí dobrovoľného záväzku prostredníctvom zákona a sľubu,
  • učení sa pomocou činnosti,
  • členstve v malých skupinách (družinách), postupnom objavovaní a prijímaní zodpovednosti pod vedením dospelých a výchove k samostatnosti, zameranej na rozvoj charakteru, spoľahlivosti a schopnosti spolupracovať a viesť druhých,
  • postupných a stimulujúcich programoch rôznorodých činností vychádzajúcich zo záujmov členov, zahŕňajúcich hry a cvičenia, užitočné zručnosti a služby pre spoločnosť, odohrávajúcich sa väčšinou pod šírym nebom a v kontakte s prírodou.

Povedali o nás

Jamie Olivier, šéfkuchár bez čapice

Som poctený získaním vyznamenania od skautov. Zároveň sa tiež skutočne teším, že tisícky mladých ľudí prejavilo vďaka skautskému hnutiu nadšenie učiť sa o jedle a varení. Verím, že svoj záujem o jedlo budú pestovať aj v dospelosti a budú sa starať o seba a ich rodiny dobrou kuchyňou. Pozn. Jamie Olivier získal v roku 2008 skautské vyznamenanie za kampaň za zlepšenie kvality stravovania detí.

Skauting v číslach

1907

1. augusta 1907 sa začal na ostrove Brownsea vo Veľkej Británii prvý skautský tábor. V tento deň sa začala písať história svetového skautského hnutia.

Zaujímavosti

Sme členom svetových organizácií World Organisation of Scout Movement a World Association of Girl Guides and Girl Scouts.