Misia Slovenského skautingu

Definícia Slovenského skautingu

Slovenský skauting je dobrovoľná, nezávislá, nepolitická, nezisková, výchovná organizácia mladých ľudí, prístupná všetkým bez rozdielu pôvodu, národnosti, rasy alebo náboženstva, ktorí chcú žiť a konať v súlade s cieľom, princípmi a metódou stanovenými zakladateľom hnutia Róbertom Baden-Powellom. (Stanovy SLSK)

Aké sú oblasti nášho pôsobenia?

SLSK pôsobí najmä v oblasti:

• výchovy detí a mládeže
  • neformálneho vzdelávania detí a mládeže
  • vzdelávania dobrovoľných a profesionálnych pracovníkov s mládežou, dospelých a mladých lídrov
  • občianskej participácie mladých ľudí na živote spoločnosti
  • cieľavedomej výchovy mladej generácie k demokracii
  • prevencie pred vznikom závislostí
  • ochrany životného prostredia
  • sociálnych aktivít a práce so znevýhodnenými skupinami obyvateľstva
  • podpory dobrovoľníctva mladých ľudí
  • voľnočasových aktivít pre mladých ľudí

Cieľ našej organizácie

Cieľom SLSK je pomôcť mladým ľuďom dosiahnuť ich plný fyzický, intelektuálny, sociálny a duchovný rozvoj tak ako jednotlivcov, tak ako aj zodpovedných občanov a aktívnych členov miestnych, národných a medzinárodných spoločenstiev. (Stanovy SLSK)

Metóda

Metódou na dosiahnutie tohto cieľa je systém postupnej sebavýchovy založenej na:

• prijatí dobrovoľného záväzku prostredníctvom zákona a sľubu,
  • učení sa pomocou činnosti,
  • členstve v malých skupinách (družinách), postupnom objavovaní a prijímaní zodpovednosti pod vedením dospelých a výchove k samostatnosti, zameranej na rozvoj charakteru, spoľahlivosti a schopnosti spolupracovať a viesť druhých,
  • postupných a stimulujúcich programoch rôznorodých činností vychádzajúcich zo záujmov členov, zahŕňajúcich hry a cvičenia, užitočné zručnosti a služby pre spoločnosť, odohrávajúcich sa väčšinou pod šírym nebom a v kontakte s prírodou.

Povedali o nás

Jiří Navrátil, novinár a prekladateľ, miestostarosta českého Junáka

Skauti vyrastajú v malých tímoch, naučia se vzájomne deliť, spolupracovať, riešiť konflikty a motivovať druhých. To sú ideálne vlastnosti do pracovného tímu.

Skauting v číslach

120

Každý rok zorganizujeme 120 letných táborov pre 2 500 detí a mladých ľudí z celého Slovenska.

Zaujímavosti

Sme členom svetových organizácií World Organisation of Scout Movement a World Association of Girl Guides and Girl Scouts.