Zvláštnu Cenu RMS za mimoriadny prínos získal Slovenský skauting

Pridané 03.06.2013

Cena za to, že skauting na území Slovenska už sto rokov ponúka deťom a mládeži skvelé priateľstvá, zážitky, zručnosti a hodnoty. Cena za to, že skautský program je otvorený všetkým a jeho možnosti využili už tisíce detí a mladých ľudí.

Cena predovšetkým pre skvelých a ochotných ľudí - skautských dobrovoľníkov, bez ktorých by to celé nemohlo fungovať.

 

Každoročne udeľuje Rada mládeže Slovenska niekoľko cien v rôznych kategóriách v rámci ocenenia MOST. "Cena MOST je morálnym ohodnotením dobrovoľníckej práce s deťmi a mladými ľuďmi. Nominovať je možné každého, kto robí výnimočné veci pre deti a mladých. Cena sa udeľuje spätne za predchádzajúci rok," dočítate sa na stránkach RMS. Nominovať môže každý, kategórie sú nasledovné:

  • Mladý líder
  • Dlhodobý prínos
  • Partnerstvo roka
  • Najlepší projekt

Organizátor zároveň udeľuje zvláštnu Cenu RMS.

 

2013 - 8. ročník MOST-u

Myšlienka oceniť originálne, inšpiratívne a zmysluplné nápady a ľudí, ktorí za nimi stoja, s ktorou prišla Rada mládeže Slovenska pred niekoľkými rokmi, sa rýchlo ujala a tak sme sa v tomto roku mohli tešiť už na 8. ročník MOST-u.

O nomináciách rozhodovala porota; v kategórii Najlepší projekt z piatich vybraných najlepších vyberali čitatelia portálu sme.sk, ktorí hlasovali za svojich favoritov od 13. do 28. mája. Až do poslednej chvíle takmer nik netušil, ktorý sa stane Najlepším projektom za rok 2012.

Vo štvrtok, 30.mája 2013, sa v priestoroch bratislavského divadla A4 (budova YMCA) konalo slávnostné vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien. Príjemným neformálnym večerom sprevádzali Tomáš Hudák a Juraj Tabaček. Celé podujatie bolo ukončené "veselkou" - priestorom na priateľské stretnutia a vzájomné rozhovory. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť opäť stretnúť mnohých známych z neziskového sveta a z mládežníckych organizácií.

Ďakujeme RMS za pozvanie a predovšetkým za MOST, ktorý vytvárajú v treťom sektore medzi mládežníckymi a dobrovoľníckymi organizáciami a iniciatívami.

Kompletné výsledky, ako aj link na fotogalériu si môžete pozrieť na stránkach RMS tu - link.

 

MOST 2012 - zvláštna CENA RMS za mimoriadny prínos pre Slovenský skauting.

(skautská časť od 1´:55´´)

Veľmi sa tešíme, že špeciálnu Cenu RMS si odniesla naša organizácia - Slovenský skauting. Ako povedal Ondrej Gallo, predseda RMS, "v tejto kategórii sa snažíme ukázať, že niektoré organizácie alebo iniciatívy tu fungujú dlhodobo, že majú veľký prínos."

Takýto symbolický darček k 100. narodeninám a ocenenie našej MOST 2012činnosti si veľmi vážime a ďakujeme zaň tímu RMS. To, komu vlastne patrí táto cena, upresňuje Daša Cingálková, riaditeľka Ústredia Slovenského skautingu: "Celý skauting je postavený na dobrovoľnej práci dospelých, ktorí to robia popri svojej normálnej práci ako dobrovoľníci vo svojom voľnom čase - stretávajú sa s deťmi a mladými ľudmi pravidelne každý týždeň, plus 2-3 víkendy do mesiaca na rôznych akciách. Je to ocenenie pre nich a za ich niekoľkoročnú prácu."

Na Slovensku pôsobí približne 300 skautských oddielov vo viac         ako 50 okresoch, ktoré sú otvorené deťom a mladým ľuďom. Takmer 6000 členom sa venujú stovky dobrovoľníkov, ktorí prešli interným vzdelávaním a pripravujú pre rovesnícke partie detí originálny, pestrý a bezpečný program.

"Je úžasné, koľko mladých a dospelých ľudí je ochotných venovať svoj čas a energiu rozvoju svojho okolia, druhým ľuďom a nezištnej pomoci. Srdečne gratulujeme všetkým nominovaným a oceneným, ako aj ďalším dobrovoľníckym organizáciám pôsobiacim na Slovensku. Špeciálne chcem poďakovať našim skautom - dobrovoľníkom - za to všetko, čo robíte, za Vaše odhodlanie a nadšenie. Ste veľkou inšpiráciou," dodáva Daša.

Povedali o nás

James Lovell, astronaut, veliteľ vesmírnej lode Apollo 13

Môj otec zomrel, keď som mal dvanásť rokov, a tak som nemal žiadny mužský vzor. Ten som našiel v skautingu. Ponúkol mi výchovu a vzdelanie, ktoré mi škola dať nemohla. Dostal som síce dosť zabrať, ale naučil som sa byť členom tímu, zamiloval som si táborenie a konanie konkrétnych, skutočných skutkov. Aj preto som ostal v skautingu.

Skauting v číslach

1 400

Ročne uskutočníme 1 000 jednodňových a ďalších 400 viacdňových podujatí, víkendových výprav, splavov či expedícií do zahraničia. Zúčastní sa ich 15 tisíc detí a mladých ľudí.

Zaujímavosti

Mladí ľudia v skautingu sa zapájajú do súťaže tvorivosti v próze, poézii a fotografovaní. Ďalší vytvárajú webstránky, prezentácie a krátke filmy, s ktorými sa predstavujú doma i v zahraničí. Hudobné ambície prezentujú na úspešnom skautskom hudobnom festivale Soaré.

Zdieľanie