TS: Sviatok sv. Juraja - Deň so skautskou šatkou (24.4.)

Pridané 22.04.2013

Jeden z najvýznamnejších skautských sviatkov v roku, sviatok sv. Juraja, oslávia tento rok znova aj slovenskí skauti. Preto všetci, ktorí majú k skautingu blízko, budú 24. apríla 2013 počas celého dňa nosiť skautskú šatku. Skauti na Slovensku sa tak po prvýkrát pripoja k tradícii, ktorá funguje vo viacerých  ďalších krajinách.

Svätý Juraj bol v časoch Rímskej ríše vojakom. Pre jeho chrabrosť a nebojácnosť sa stal patrónom skautov, ale ako mučeníka ho uznáva napríklad i kresťanstvo, je tiež patrónom mnohých štátov, či miest.

Oslavy sviatku sv. Juraja sa konajú na celom Slovensku. Všetci skauti vyjadria svoju lásku a príslušnosť k skautingu tým, že si hneď ráno uviažu pri obliekaní skautskú šatku, ktorú budú mať na sebe po celý deň, na ulici, v škole, v autobuse či zamestnaní. Tento deň je pre všetkých skautov príležitosťou ukázať verejnosti, známym, kamarátom, kolegom, alebo spolužiakom, že sú členmi organizácie, ktorá pre nich veľa znamená,“ uviedla riaditeľka Ústredia Slovenského skautingu Daša Cingálková.

Keď v roku 1908 Robert Baden-Powell zakladal skautské hnutie, predpísal šatku ako veľmi praktickú súčasť skautskej uniformy. Možno ju použiť pri poraneniach ako trojcípu šatku na uloženie ruky, fixovať ňou zlomeninu a slúži tiež ako ochrana proti slnečnému žiareniu. Postupom času sa však jej význam zintenzívnil a dnes má skôr symbolický význam, hoci jej funkcie sú stále rovnaké  a pomáha skautom byť vždy pripravenými.

Skauting u nás si počas celého roka 2013 pripomína významné výročie - storočnicu svojho pôsobenia na Slovensku. Oslavy sviatku sv. Juraja budú preto prebiehať v družinách, oddieloch, či zboroch na celom Slovensku ešte o čosi intenzívnejšie. Ústredie Slovenského skautingu sa aj preto rozhodlo vyhlásiť výzvu na vyjadrenie príslušnosti či sympatií ku skautingu nosením skautskej šatky. Vyzývame všetkých, ktorí skautami boli, sú, cítia sa nimi, alebo so skautingom sympatizujú, aby mu v tento deň vyjadrili podporu," dodala D. Cingálková. Výzva podľa nej platí pre všetkých skautov a sympatizantov bez akéhokoľvek rozdielu. Boli by sme veľmi radi, keby všetci tento slávnostný deň zaznamenali a podelili sa s nami o fotografie, alebo zážitky na mailovej adrese storocnica@skauting.sk, " doplnila Daša Cingálková.

Šatka má pre skautov mimoriadnú symbolickú hodnotu. Jednotlivé vekové skupiny skautov na Slovensku možno rozoznať podľa farby lemu skautskej šatky a na medzinárodné podujatia sa nosí národná skautská šatka tmavomodrej farby s bielymi a červenými doplnkami. Okrem toho si jednotlivé oddiely a zbory môžu navrhnúť aj vlastnú skautskú šatku.

Deň so skautskou šatkou

Povedali o nás

Václav Havel, štátnik, dramtik a spisovateľ

Rád spomínam na dobu, keď som ešte so svojím skautským oddielom tiež splavoval rieky a prežíval podobné dobrodružstvá ako vy. Viem, čo všetko pre vás skauting znamená a radujem sa z toho, že jeho myšlienky sú stále aktuálne a oslovujú mladých ľudí. Cez pestrý program, ktorý skauting ponúka, získavate dobré návyky pre život v spoločnosti a svojou ďalšou činnosťou jej preukazujete nezištnú službu. Naša krajina takých občanov potrebuje.

Skauting v číslach

1 400

Ročne uskutočníme 1 000 jednodňových a ďalších 400 viacdňových podujatí, víkendových výprav, splavov či expedícií do zahraničia. Zúčastní sa ich 15 tisíc detí a mladých ľudí.

Zaujímavosti

V roku 2009 sme zorganizovali najväčší dobrovoľnícky projekt na Slovensku. Zúčastnilo sa ho viac ako 100 dobrovoľníkov zo šiestich krajín Európy. Pomáhali sme pri záchrane 9 hradných zrúcanín na Slovensku.