TS: Sviatok sv. Juraja - Deň so skautskou šatkou (24.4.)

Pridané 22.04.2013

Jeden z najvýznamnejších skautských sviatkov v roku, sviatok sv. Juraja, oslávia tento rok znova aj slovenskí skauti. Preto všetci, ktorí majú k skautingu blízko, budú 24. apríla 2013 počas celého dňa nosiť skautskú šatku. Skauti na Slovensku sa tak po prvýkrát pripoja k tradícii, ktorá funguje vo viacerých  ďalších krajinách.

Svätý Juraj bol v časoch Rímskej ríše vojakom. Pre jeho chrabrosť a nebojácnosť sa stal patrónom skautov, ale ako mučeníka ho uznáva napríklad i kresťanstvo, je tiež patrónom mnohých štátov, či miest.

Oslavy sviatku sv. Juraja sa konajú na celom Slovensku. Všetci skauti vyjadria svoju lásku a príslušnosť k skautingu tým, že si hneď ráno uviažu pri obliekaní skautskú šatku, ktorú budú mať na sebe po celý deň, na ulici, v škole, v autobuse či zamestnaní. Tento deň je pre všetkých skautov príležitosťou ukázať verejnosti, známym, kamarátom, kolegom, alebo spolužiakom, že sú členmi organizácie, ktorá pre nich veľa znamená,“ uviedla riaditeľka Ústredia Slovenského skautingu Daša Cingálková.

Keď v roku 1908 Robert Baden-Powell zakladal skautské hnutie, predpísal šatku ako veľmi praktickú súčasť skautskej uniformy. Možno ju použiť pri poraneniach ako trojcípu šatku na uloženie ruky, fixovať ňou zlomeninu a slúži tiež ako ochrana proti slnečnému žiareniu. Postupom času sa však jej význam zintenzívnil a dnes má skôr symbolický význam, hoci jej funkcie sú stále rovnaké  a pomáha skautom byť vždy pripravenými.

Skauting u nás si počas celého roka 2013 pripomína významné výročie - storočnicu svojho pôsobenia na Slovensku. Oslavy sviatku sv. Juraja budú preto prebiehať v družinách, oddieloch, či zboroch na celom Slovensku ešte o čosi intenzívnejšie. Ústredie Slovenského skautingu sa aj preto rozhodlo vyhlásiť výzvu na vyjadrenie príslušnosti či sympatií ku skautingu nosením skautskej šatky. Vyzývame všetkých, ktorí skautami boli, sú, cítia sa nimi, alebo so skautingom sympatizujú, aby mu v tento deň vyjadrili podporu," dodala D. Cingálková. Výzva podľa nej platí pre všetkých skautov a sympatizantov bez akéhokoľvek rozdielu. Boli by sme veľmi radi, keby všetci tento slávnostný deň zaznamenali a podelili sa s nami o fotografie, alebo zážitky na mailovej adrese storocnica@skauting.sk, " doplnila Daša Cingálková.

Šatka má pre skautov mimoriadnú symbolickú hodnotu. Jednotlivé vekové skupiny skautov na Slovensku možno rozoznať podľa farby lemu skautskej šatky a na medzinárodné podujatia sa nosí národná skautská šatka tmavomodrej farby s bielymi a červenými doplnkami. Okrem toho si jednotlivé oddiely a zbory môžu navrhnúť aj vlastnú skautskú šatku.

Deň so skautskou šatkou

Povedali o nás

Robert Baden-Powell, zakladateľ skautského hnutia

Osobné napredovanie je zmyslom a najdôležitejšou úlohou skautskej výchovy. Nejde tu o odovzdávanie znalostí a zručností, ale o výchovu. To znamená, že by sme mali človeka priviesť k tomu, aby sa učil sám, z vlastnej vôle tie veci, ktoré zdokonaľujú jeho charakter.

Skauting v číslach

1907

1. augusta 1907 sa začal na ostrove Brownsea vo Veľkej Británii prvý skautský tábor. V tento deň sa začala písať história svetového skautského hnutia.

Zaujímavosti

Desiatky mladých ľudí ročne absolvujú náš vzdelávací program Mladý líder. Získavajú zručnosti a cenné skúsenosti, ktoré im pomáhajú dosiahnuť úspech v živote a zamestnaní.