TS: 14. ročník skautského festivalu Soaré 2013 opäť bez alkoholu a drog

Pridané 23.04.2013
 

V poradí už štrnásty ročník skautského festivalu Soaré sa bude konať v dňoch 26. až 28. apríla 2013 v Banskej Bystrici. Tento dvojdňový festival sa opäť tradične ponesie v duchu dobrej zábavy bez drog a alkoholu.


Skautský hudobný festival Soaré je jediným svojho druhu na Slovensku a v Českej republike. Jeho cieľom je okrem iného predstaviť piesne, ktoré sa hrávajú na skautských akciách a oslovujú súčasnú generáciu skautov. Zároveň poskytuje hudobným začiatočníkom priestor prezentovať sa pred publikom.

Festival, ktorý je výnimočný tým, že sa stovky nadšencov dokážu skvele zabaviť aj bez alkoholu a iných drog, bude tradične trvať dva dni a nebude chýbať zaujímavý program. Účastníci budú mať možnosť vypočuť si niekoľko koncertov venovaných folkovej scéne, jam session i rockovým kapelám. Vystúpi napríklad na Slovensku známa kapela Chiki liki tu-a, či kapela Rawdeus z Českej republiky. Účastníci si tiež budú môcť vybrať z bohatej ponuky sprievodných programov v podobe rôznych hier, športov, tancov a workshopov. Ani tento rok nebudú chýbať populárne Letokruhy, kde budú najstarší skauti vo veku od 16 do 26 rokov – roveri – diskutovať a vymieňať si skúsenosti, rady a inšpirácie. Účastníci budú mať tiež možnosť napĺňať roverské heslo ,,Slúžim“ a pomôcť bystrickým skautom pri úpravách v skautskom dome, zúčastniť sa na splave rieky Hron, alebo absolvovať rýchlu zoznamku, či záchranársky kurz.

Tohtoročný festival, ktorý organizujú banskobystrickí skauti, sa bude niesť v duchu storočnice skautingu na Slovensku a osláv Sv. Juraja, patróna skautov. Oslavy prebiehajú po celý rok a 24. apríla 2013 budú slovenskí skauti pri príležitosti osláv Sv. Juraja celý deň nosiť skautskú šatku.

Festival a jednotlivé podujatia budú prebiehať na viacerých miestach v rámci Banskej Bystrice a bude otvorený nielen skautom, ale i širokej verejnosti. Cena vstupného je 16 € a zahraniční účastníci si majú možnosť vstupenky zakúpiť za zvýhodnenú cenu 13 €.

 

Všetky podrobné informácie o programe a priebehu festivalu sú prístupné po registrácii aj na webovej stránke www.soarefest.sk.

Povedali o nás

Michal Dočolomanský, herec

Ako chlapec som strašne rád čítal zápisníky, čo zostali po skautoch. Ešte predtým, než ich zrušili. Nesmierne sa mi to páčilo ako chalanovi, lebo som sa z toho naučil strašne veľa: viazať všelijaké uzly, ako sa stavia stan... No, proste kopu, kopu takýchto vecí. Bohužiaľ, ja som skauting nezažil aktívne, len cez tieto knižky. Takže ja vám, chlapci, držím palce, buďte skauti, pretože to učí človeka byť lepším. Hlavne kontakt s prírodou, čo je dnes nesmierne dôležité a zaujímavé.

Skauting v číslach

1907

1. augusta 1907 sa začal na ostrove Brownsea vo Veľkej Británii prvý skautský tábor. V tento deň sa začala písať história svetového skautského hnutia.

Zaujímavosti

Od roku 2000 sa skauting teší medzi rómskymi chlapcami a dievčatami popularite. Dnes sa do skautingu zapája 500 mladých Rómov. Absolvujú výchovný program zameraný na osobný rozvoj, pomáhajú v komunitných centrách a realizujú projekty na zvýšenie zamestnateľnosti Rómov.

Zdieľanie