Svetové skautské jamboree vo Švédsku

Pridané 05.08.2011

Slovo jamboree pochádza zo starého austrálskeho domorodého jazyka a označuje ,,slávnostné stretnutie". Tak je tomu i v skautskom svete kde sa pod pojmom jamboree skrýva stretnutie skautov z celého sveta za účelom spoznávania a objavovania cudzích kultúr a vytvárania priateľstiev, častokrát na celý život.

Na tohtoročnom nechýba ani naša slovenská 32 členná výprava pod vedením bratislavského oblastného vodcu Juraja Lizáka – Kocúra. Podľa aktuálnych správ z campu sa majú všetci skvelo, varia im dobre a naplno si užívajú aktivity a možnosti tejto masovej akcie. Jamboree trvá od 27. júla do 8. augusta. Počas týchto dvoch týždňov majú naši krajania možnosť objavovať kultúru a zvyky mnohých národov sveta, spoznať okolitú švédsku prírodu, zabaviť sa pri stovkách najrôznejších aktivitách ale hlavne zažiť obrovské skautské dobrodružstvo.

Svetové jamboree je snom každého skauta. Od roku 1920 sa každé štyri roky koná v inej krajine. Švédsko je relatívne blízko, preto sme radi, že sa nám podarilo vyslať schopnú výpravu, ktorá si odtiaľ prinesie zážitky na celý život.

otvárací ceremoniál

Povedali o nás

Stanislav Štepka, herec a scenárista

Skauting bolo to najhoršie zo všetkého zlého, čo nám hovorili niekedy v škole. Keď u nás začínal Pionier, vtedy sme si mysleli, že v skautingu pestovali deti z buržoáznych rodín. Tak to hovorili aspoň nám, školákom.

Skauting v číslach

117

Skauti zohrávajú aktívnu úlohu vo verejnom živote. V roku 2005 a 2007 zrealizovali s miestnymi samosprávami, školami, správami a ďalšími organizáciami 117 verejne prospešných projektov na zlepšenie kvality života ľudí okolo nás.

Zaujímavosti

Ročne uskutočníme 100 – 250 vzdelávacích programov pre 2 000 – 2 600 účastníkov. Ďalší sa zúčastňujú zahraničných pobytov s výukou cudzích jazykov, odborných kurzov a stáží v zahraničí.