Svetové skautské jamboree vo Švédsku

Pridané 05.08.2011

Slovo jamboree pochádza zo starého austrálskeho domorodého jazyka a označuje ,,slávnostné stretnutie". Tak je tomu i v skautskom svete kde sa pod pojmom jamboree skrýva stretnutie skautov z celého sveta za účelom spoznávania a objavovania cudzích kultúr a vytvárania priateľstiev, častokrát na celý život.

Na tohtoročnom nechýba ani naša slovenská 32 členná výprava pod vedením bratislavského oblastného vodcu Juraja Lizáka – Kocúra. Podľa aktuálnych správ z campu sa majú všetci skvelo, varia im dobre a naplno si užívajú aktivity a možnosti tejto masovej akcie. Jamboree trvá od 27. júla do 8. augusta. Počas týchto dvoch týždňov majú naši krajania možnosť objavovať kultúru a zvyky mnohých národov sveta, spoznať okolitú švédsku prírodu, zabaviť sa pri stovkách najrôznejších aktivitách ale hlavne zažiť obrovské skautské dobrodružstvo.

Svetové jamboree je snom každého skauta. Od roku 1920 sa každé štyri roky koná v inej krajine. Švédsko je relatívne blízko, preto sme radi, že sa nám podarilo vyslať schopnú výpravu, ktorá si odtiaľ prinesie zážitky na celý život.

otvárací ceremoniál

Povedali o nás

Jamie Olivier, šéfkuchár bez čapice

Som poctený získaním vyznamenania od skautov. Zároveň sa tiež skutočne teším, že tisícky mladých ľudí prejavilo vďaka skautskému hnutiu nadšenie učiť sa o jedle a varení. Verím, že svoj záujem o jedlo budú pestovať aj v dospelosti a budú sa starať o seba a ich rodiny dobrou kuchyňou. Pozn. Jamie Olivier získal v roku 2008 skautské vyznamenanie za kampaň za zlepšenie kvality stravovania detí.

Skauting v číslach

500 000 000

Skauting počas svojej storočnej existencie obohatil život 500 miliónov detí, mladých i dospelých na celom svete.

Zaujímavosti

Ročne uskutočníme 100 – 250 vzdelávacích programov pre 2 000 – 2 600 účastníkov. Ďalší sa zúčastňujú zahraničných pobytov s výukou cudzích jazykov, odborných kurzov a stáží v zahraničí.