Svetové skautské jamboree vo Švédsku

Pridané 05.08.2011

Slovo jamboree pochádza zo starého austrálskeho domorodého jazyka a označuje ,,slávnostné stretnutie". Tak je tomu i v skautskom svete kde sa pod pojmom jamboree skrýva stretnutie skautov z celého sveta za účelom spoznávania a objavovania cudzích kultúr a vytvárania priateľstiev, častokrát na celý život.

Na tohtoročnom nechýba ani naša slovenská 32 členná výprava pod vedením bratislavského oblastného vodcu Juraja Lizáka – Kocúra. Podľa aktuálnych správ z campu sa majú všetci skvelo, varia im dobre a naplno si užívajú aktivity a možnosti tejto masovej akcie. Jamboree trvá od 27. júla do 8. augusta. Počas týchto dvoch týždňov majú naši krajania možnosť objavovať kultúru a zvyky mnohých národov sveta, spoznať okolitú švédsku prírodu, zabaviť sa pri stovkách najrôznejších aktivitách ale hlavne zažiť obrovské skautské dobrodružstvo.

Svetové jamboree je snom každého skauta. Od roku 1920 sa každé štyri roky koná v inej krajine. Švédsko je relatívne blízko, preto sme radi, že sa nám podarilo vyslať schopnú výpravu, ktorá si odtiaľ prinesie zážitky na celý život.

otvárací ceremoniál

Povedali o nás

Martin Benko, meteorológ

Skauting je pre mňa štýl života, v ktorom objavujeme stále niečo nové. Nesedíme na zadku, ale ideme za poznaním. Nie je to ľahká cesta, musíme prekonávať rôzne výzvy, ktoré nám skauting predkladá. Prekračujeme ďalšie a ďalšie hranice a zisťujeme tak, na čo máme.

Skauting v číslach

500 000 000

Skauting počas svojej storočnej existencie obohatil život 500 miliónov detí, mladých i dospelých na celom svete.

Zaujímavosti

Od roku 2000 sa skauting teší medzi rómskymi chlapcami a dievčatami popularite. Dnes sa do skautingu zapája 500 mladých Rómov. Absolvujú výchovný program zameraný na osobný rozvoj, pomáhajú v komunitných centrách a realizujú projekty na zvýšenie zamestnateľnosti Rómov.