Svetové skautské jamboree vo Švédsku

Pridané 05.08.2011

Slovo jamboree pochádza zo starého austrálskeho domorodého jazyka a označuje ,,slávnostné stretnutie". Tak je tomu i v skautskom svete kde sa pod pojmom jamboree skrýva stretnutie skautov z celého sveta za účelom spoznávania a objavovania cudzích kultúr a vytvárania priateľstiev, častokrát na celý život.

Na tohtoročnom nechýba ani naša slovenská 32 členná výprava pod vedením bratislavského oblastného vodcu Juraja Lizáka – Kocúra. Podľa aktuálnych správ z campu sa majú všetci skvelo, varia im dobre a naplno si užívajú aktivity a možnosti tejto masovej akcie. Jamboree trvá od 27. júla do 8. augusta. Počas týchto dvoch týždňov majú naši krajania možnosť objavovať kultúru a zvyky mnohých národov sveta, spoznať okolitú švédsku prírodu, zabaviť sa pri stovkách najrôznejších aktivitách ale hlavne zažiť obrovské skautské dobrodružstvo.

Svetové jamboree je snom každého skauta. Od roku 1920 sa každé štyri roky koná v inej krajine. Švédsko je relatívne blízko, preto sme radi, že sa nám podarilo vyslať schopnú výpravu, ktorá si odtiaľ prinesie zážitky na celý život.

otvárací ceremoniál

Povedali o nás

Peter Murár, vysokoškolský pedagóg

V minulosti som si v skautingu plnil svoje sny po dobrodružstve. Neskôr mi dal príležitosť osobnostne a vedomostne rásť. Pri príprave skautských akcií som získaval dobré organizačné zručnosti. A svoje skúsenosti skautského inštruktora teraz úročím ako učiteľ na vysokej škole. Za najväčší prínos však považujem skutočných priateľov, ktorých som spoznal na skautských akciách. Viaže ma s nimi puto, ktoré bežný človek iba ťažko dokáže pochopiť. Považujem to za veľký prínos skautingu.

Skauting v číslach

38 000 000

V súčasnosti spája skautský sľub 38 miliónov chlapcov a dievčat. Sme v 217 krajinách na celom svete.

Zaujímavosti

Na celom svete je 38 miliónov skautiek a skautov a na mape sveta je len pár totalitných štátov, ktoré nie sú vyplnené skautskými farbami.