Skauti a dobrovoľníci postavili lezeckú stenu

Pridané 18.11.2013

S radosťou prinášame správu o novom, regionálne unikátnom projekte skautov zo Zvolenskej Slatiny. Gratulujeme k ich úspechu a prajeme, aby nové lezecká stena prinášala potešenie i adrenalín skautom, aj širokej verejnosti.

Zdroj: regiony.sme.sk; Dátum: 12.11.2013 12:08:33 Autor: Milan Suja; link na článok: http://s.sme.sk/r-rss/7001878/zvolen.sme.sk/skauti-a-dobrovolnici-postavili-lezecku-stenu.html

Päť metrov vysoká horolezecká veža je jedinečným športovým objektom.

ZVOLENSKÁ SLATINA. Prvú exteriérovú horolezeckú vežu v Podpoľaní nájdete vo Zvolenskej Slatine. Vybudovali ju dobrovoľníci z občianskeho združenia Slovenský skauting, konkrétne 21. zbor Korčín.

Pre začiatočníkovi náročnejších lezcov

V týchto dňoch ukončili stavebné práce na veži, ktorá bude tvoriť súčasť vznikajúceho skautského centra. To by malo byť hotové do konca tohto roka.

Lezecké cesty na veži sú určené predovšetkým pre deti a úplných začiatočníkov. Na svoje si prídu aj náročnejší lezci, ktorí môžu využiť boulder s 2,5 metra dlhým previsom,“ hovorí Martin Cerovský, ktorý vedie skautský zbor vo Zvolenskej Slatine a koordinuje aj projekt vzniku skautského centra.

Na veži nechýba ani záves pre kolmé lano, na ktorom sa dá bezpečne cvičiť zlaňovanie do priepastí.

Pomohli peniaze z nadácií

Horolezecká veža vznikala takmer tri roky, vďaka nadšeniu malej skupinky mladých ľudí. Odpracovali tu desiatky hodín úplne zadarmo, do prác sa zapojili aj zamestnanci spoločnosti O2 Telefónica Slovensko, ktorí prišli pomáhať do Zvolenskej Slatiny v rámci firemného dňa dobrovoľníctva,“ dodáva Cerovský.

Celkové náklady na stavbu dosiahli 5200 eur. Občianske združenie ich získavalo postupne z rôznych nadácií. Žiadosť o finančný príspevok poslali až do trinástich grantových kôl rôznych nadácií. Podporu získali z piatich.

Bolo to náročné predovšetkým z administratívneho hľadiska,“ priznáva šéf skautov. Najviac finančných prostriedkov poskytla Nadácia Ekopolis v rámci programu O2 Think big.

S inštruktorom

Stavebné práce trvali pomerne dlhý čas, no podľa Cerovského by náklady na stavbu boli pravdepodobne viac ako dvojnásobné, ak by vežu stavala firma.

Horolezecká veža stojí v skautskej záhrade. Pre verejnosť ju otvoria od jari 2014, k dispozícii bude najmä počas víkendov.

Za symbolický poplatok si tu budete môcť požičať celú horolezeckú výbavu a neskúseným lezcom pomôžu vyškolení inštruktori.

Povedali o nás

Stanislav Štepka, herec a scenárista

Skauting bolo to najhoršie zo všetkého zlého, čo nám hovorili niekedy v škole. Keď u nás začínal Pionier, vtedy sme si mysleli, že v skautingu pestovali deti z buržoáznych rodín. Tak to hovorili aspoň nám, školákom.

Skauting v číslach

1 400

Ročne uskutočníme 1 000 jednodňových a ďalších 400 viacdňových podujatí, víkendových výprav, splavov či expedícií do zahraničia. Zúčastní sa ich 15 tisíc detí a mladých ľudí.

Zaujímavosti

Na celom svete je 38 miliónov skautiek a skautov a na mape sveta je len pár totalitných štátov, ktoré nie sú vyplnené skautskými farbami.