Skauti a dobrovoľníci postavili lezeckú stenu

Pridané 18.11.2013

S radosťou prinášame správu o novom, regionálne unikátnom projekte skautov zo Zvolenskej Slatiny. Gratulujeme k ich úspechu a prajeme, aby nové lezecká stena prinášala potešenie i adrenalín skautom, aj širokej verejnosti.

Zdroj: regiony.sme.sk; Dátum: 12.11.2013 12:08:33 Autor: Milan Suja; link na článok: http://s.sme.sk/r-rss/7001878/zvolen.sme.sk/skauti-a-dobrovolnici-postavili-lezecku-stenu.html

Päť metrov vysoká horolezecká veža je jedinečným športovým objektom.

ZVOLENSKÁ SLATINA. Prvú exteriérovú horolezeckú vežu v Podpoľaní nájdete vo Zvolenskej Slatine. Vybudovali ju dobrovoľníci z občianskeho združenia Slovenský skauting, konkrétne 21. zbor Korčín.

Pre začiatočníkovi náročnejších lezcov

V týchto dňoch ukončili stavebné práce na veži, ktorá bude tvoriť súčasť vznikajúceho skautského centra. To by malo byť hotové do konca tohto roka.

Lezecké cesty na veži sú určené predovšetkým pre deti a úplných začiatočníkov. Na svoje si prídu aj náročnejší lezci, ktorí môžu využiť boulder s 2,5 metra dlhým previsom,“ hovorí Martin Cerovský, ktorý vedie skautský zbor vo Zvolenskej Slatine a koordinuje aj projekt vzniku skautského centra.

Na veži nechýba ani záves pre kolmé lano, na ktorom sa dá bezpečne cvičiť zlaňovanie do priepastí.

Pomohli peniaze z nadácií

Horolezecká veža vznikala takmer tri roky, vďaka nadšeniu malej skupinky mladých ľudí. Odpracovali tu desiatky hodín úplne zadarmo, do prác sa zapojili aj zamestnanci spoločnosti O2 Telefónica Slovensko, ktorí prišli pomáhať do Zvolenskej Slatiny v rámci firemného dňa dobrovoľníctva,“ dodáva Cerovský.

Celkové náklady na stavbu dosiahli 5200 eur. Občianske združenie ich získavalo postupne z rôznych nadácií. Žiadosť o finančný príspevok poslali až do trinástich grantových kôl rôznych nadácií. Podporu získali z piatich.

Bolo to náročné predovšetkým z administratívneho hľadiska,“ priznáva šéf skautov. Najviac finančných prostriedkov poskytla Nadácia Ekopolis v rámci programu O2 Think big.

S inštruktorom

Stavebné práce trvali pomerne dlhý čas, no podľa Cerovského by náklady na stavbu boli pravdepodobne viac ako dvojnásobné, ak by vežu stavala firma.

Horolezecká veža stojí v skautskej záhrade. Pre verejnosť ju otvoria od jari 2014, k dispozícii bude najmä počas víkendov.

Za symbolický poplatok si tu budete môcť požičať celú horolezeckú výbavu a neskúseným lezcom pomôžu vyškolení inštruktori.

Povedali o nás

Michal Dočolomanský, herec

Ako chlapec som strašne rád čítal zápisníky, čo zostali po skautoch. Ešte predtým, než ich zrušili. Nesmierne sa mi to páčilo ako chalanovi, lebo som sa z toho naučil strašne veľa: viazať všelijaké uzly, ako sa stavia stan... No, proste kopu, kopu takýchto vecí. Bohužiaľ, ja som skauting nezažil aktívne, len cez tieto knižky. Takže ja vám, chlapci, držím palce, buďte skauti, pretože to učí človeka byť lepším. Hlavne kontakt s prírodou, čo je dnes nesmierne dôležité a zaujímavé.

Skauting v číslach

500 000 000

Skauting počas svojej storočnej existencie obohatil život 500 miliónov detí, mladých i dospelých na celom svete.

Zaujímavosti

V roku 2009 sme zorganizovali najväčší dobrovoľnícky projekt na Slovensku. Zúčastnilo sa ho viac ako 100 dobrovoľníkov zo šiestich krajín Európy. Pomáhali sme pri záchrane 9 hradných zrúcanín na Slovensku.