Jubileum brata Antona Broďániho - Kolektíva

Pridané 12.12.2013

Slovenskí skauti oslavujú vzácne jubileum významného žilinského rodáka- skauta

Antona Broďániho

Anton Broďáni

Dňa 12.12.2013 sa dožíva vzácneho jubilea 90. rokov významný slovenský skaut Anton Broďáni – Kolektív.     Celý svoj život zasvätil jednak prospešnej práci pre našu spoločnosť a mesto Žilina a jednak výchove mládeži ako aktívny člen a činovník Slovenského skautingu (SLSK).

Mal významný podiel na trojnásobnom obnovení činnosti SLSK (1945,1968,1989) - nielen v rámci žilinského regiónu,       ale aj Slovenska.

Od vstupu do skautského hnutia v roku 1935 pôsobil v rôznych funkciách od radcu, vodcu oddielu, vodcu zboru, člena náčelníctva až po zástupcu náčelníka SLSK (1992-1994) a člena ústrednej rady Českého a Slovenského skautingu (1990).

Vo vzdelávaco-výchovnom systéme SLSK (lesné školy) sa venoval výchove skautskej mládeže ako aktívny inštruktor a zástupca vodcu ústrednej lesnej školy. Bol obľúbeným organizátorom mnohých letných skautských táborov.

Za svoju dlhoročnú aktívnu činnosť a príkladné osobné a morálne postoje mu boli udelené skautské vyznamenania:

• Junácka hviezda (1969)
  • Za skautskú vernosť I. stupňa (1992)
  • Skautská Láska (1993)
  • Tri prúty bratstva (1993).

Je jedným zo siedmich držiteľov najvyššieho skautského vyznamenania v SLSK Radu strieborného vlka (1994).

V súčasnosti je členom 1.oddielu Old Skautov 12. zboru Skarabeus SLSK v Žiline.

Žilinská a slovenská skautská rodina sú mu za celoživotnú prácu vďační a vďační sme mu aj za to, že ešte aj dnes, v tomto veku, nám pomáha v našej skautskej činnosti svojimi radami a životnými skúsenosťami.

Nech nášho jubilanta v ďalších rokoch života sprevádza Pán Boh svojimi milosťami a pevným skautským duchom.

Žilinskí Old skauti

K želaniu sa pripájajú nositelia Radu strieborných trojlístkov a strieborných vlkov, náčelníctvo SLSK, Historická komisia SLSK a členovia SLSK.

Povedali o nás

Václav Havel, štátnik, dramtik a spisovateľ

Rád spomínam na dobu, keď som ešte so svojím skautským oddielom tiež splavoval rieky a prežíval podobné dobrodružstvá ako vy. Viem, čo všetko pre vás skauting znamená a radujem sa z toho, že jeho myšlienky sú stále aktuálne a oslovujú mladých ľudí. Cez pestrý program, ktorý skauting ponúka, získavate dobré návyky pre život v spoločnosti a svojou ďalšou činnosťou jej preukazujete nezištnú službu. Naša krajina takých občanov potrebuje.

Skauting v číslach

1 400

Ročne uskutočníme 1 000 jednodňových a ďalších 400 viacdňových podujatí, víkendových výprav, splavov či expedícií do zahraničia. Zúčastní sa ich 15 tisíc detí a mladých ľudí.

Zaujímavosti

V roku 2005 a 2006 sme zorganizovali najväčší dobrovoľnícky projekt v histórii Slovenska. 1 400 mladých ľudí z dvoch desiatok krajín pomáhalo kalamitou postihnutým Vysokým Tatrám a ich obyvateľom.