Jubileum brata Antona Broďániho - Kolektíva

Pridané 12.12.2013

Slovenskí skauti oslavujú vzácne jubileum významného žilinského rodáka- skauta

Antona Broďániho

Anton Broďáni

Dňa 12.12.2013 sa dožíva vzácneho jubilea 90. rokov významný slovenský skaut Anton Broďáni – Kolektív.     Celý svoj život zasvätil jednak prospešnej práci pre našu spoločnosť a mesto Žilina a jednak výchove mládeži ako aktívny člen a činovník Slovenského skautingu (SLSK).

Mal významný podiel na trojnásobnom obnovení činnosti SLSK (1945,1968,1989) - nielen v rámci žilinského regiónu,       ale aj Slovenska.

Od vstupu do skautského hnutia v roku 1935 pôsobil v rôznych funkciách od radcu, vodcu oddielu, vodcu zboru, člena náčelníctva až po zástupcu náčelníka SLSK (1992-1994) a člena ústrednej rady Českého a Slovenského skautingu (1990).

Vo vzdelávaco-výchovnom systéme SLSK (lesné školy) sa venoval výchove skautskej mládeže ako aktívny inštruktor a zástupca vodcu ústrednej lesnej školy. Bol obľúbeným organizátorom mnohých letných skautských táborov.

Za svoju dlhoročnú aktívnu činnosť a príkladné osobné a morálne postoje mu boli udelené skautské vyznamenania:

• Junácka hviezda (1969)
  • Za skautskú vernosť I. stupňa (1992)
  • Skautská Láska (1993)
  • Tri prúty bratstva (1993).

Je jedným zo siedmich držiteľov najvyššieho skautského vyznamenania v SLSK Radu strieborného vlka (1994).

V súčasnosti je členom 1.oddielu Old Skautov 12. zboru Skarabeus SLSK v Žiline.

Žilinská a slovenská skautská rodina sú mu za celoživotnú prácu vďační a vďační sme mu aj za to, že ešte aj dnes, v tomto veku, nám pomáha v našej skautskej činnosti svojimi radami a životnými skúsenosťami.

Nech nášho jubilanta v ďalších rokoch života sprevádza Pán Boh svojimi milosťami a pevným skautským duchom.

Žilinskí Old skauti

K želaniu sa pripájajú nositelia Radu strieborných trojlístkov a strieborných vlkov, náčelníctvo SLSK, Historická komisia SLSK a členovia SLSK.

Povedali o nás

Martin Benko, meteorológ

Skauting je pre mňa štýl života, v ktorom objavujeme stále niečo nové. Nesedíme na zadku, ale ideme za poznaním. Nie je to ľahká cesta, musíme prekonávať rôzne výzvy, ktoré nám skauting predkladá. Prekračujeme ďalšie a ďalšie hranice a zisťujeme tak, na čo máme.

Skauting v číslach

6 000

Patríme medzi výchovné organizácie pre deti a mládež na Slovensku. Slovenský skauting má 6 000 chlapcov, dievčat a dospelých dobrovoľníkov v 120 mestách a obciach na Slovensku.

Zaujímavosti

Ročne uskutočníme 100 – 250 vzdelávacích programov pre 2 000 – 2 600 účastníkov. Ďalší sa zúčastňujú zahraničných pobytov s výukou cudzích jazykov, odborných kurzov a stáží v zahraničí.