Dobrovoľníci zo Slovenska a zahraničia odpracujú viac ako 4500 hodín pre Slovenské hrady

Pridané 11.08.2009

V dňoch od 10. do 23. augusta 85 skautov z Estónska, Talianska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska odpracujú viac ako 4500 hodín pre Slovenské hrady a pamiatky. S pomocou odborníkov na pamiatkovú starostlivosť sa dobrovoľníci snažia zachrániť tieto historické pamiatky pred ďalšou deštrukciou, urobiť ich turisticky prístupné a dostať ich do povedomia verejnosti.

V spolupráci s občianskymi združeniami a obcami budú dobrovoľníci  dva týždne pracovať na 8 hradoch – Lietavský hrad, Považský hrad, Hričov, Šašov, Divín, Čabraď, Starý zámok, Glanzenberg a tiež na Banskoštiavnickej Kalvárií.

Dobrovoľníci likvidujú nelegálne ohniská a odpad v priestoroch zrúcanín, upravujú prístupové cesty a stavajú drevené schody, ktorými sprístupňujú ťažšie dostupné miesta hradov a zabezpečujú vyššiu bezpečnosť ich návštevníkov. V interiéroch hradov odstraňujú náletové kroviny, ktorá spôsobujú narušenie a následne aj  deštrukciu múrov a vyrábajú a osádzajú informačné tabule, ktoré príťažlivo informujú návštevníkov o histórii a význame jednotlivých hradov.

Slovenský skauting realizuje projekt vďaka podpore z grantového programu Mládež v akcií, Nadačného fondu Západoslovenskej energetiky, Nadácie Pontis, Visegrad fund, Európskemu fondu regionálneho rozvoja – Programu Cezhraničnej spolupráce, Ministerstvu školstva SR a spoločnosti I.D.C. Holding, a.s.

V roku 2009 sa dobrovoľníci zo Slovenského skautingu už šiesty rok starajú o záchranu a konzerváciu hradov na Slovensku. Od roku 2004 sa v projekte Odklínanie hradov s pomocou odborníkov na pamiatkovú starostlivosť snažia zachrániť toto historické dedičstvo pred ďalšou devastáciou a dostať ho do povedomia verejnosti.

Povedali o nás

Michal Dočolomanský, herec

Ako chlapec som strašne rád čítal zápisníky, čo zostali po skautoch. Ešte predtým, než ich zrušili. Nesmierne sa mi to páčilo ako chalanovi, lebo som sa z toho naučil strašne veľa: viazať všelijaké uzly, ako sa stavia stan... No, proste kopu, kopu takýchto vecí. Bohužiaľ, ja som skauting nezažil aktívne, len cez tieto knižky. Takže ja vám, chlapci, držím palce, buďte skauti, pretože to učí človeka byť lepším. Hlavne kontakt s prírodou, čo je dnes nesmierne dôležité a zaujímavé.

Skauting v číslach

6 000

Patríme medzi výchovné organizácie pre deti a mládež na Slovensku. Slovenský skauting má 6 000 chlapcov, dievčat a dospelých dobrovoľníkov v 120 mestách a obciach na Slovensku.

Zaujímavosti

Pred ďalšou deštrukciou sa snažíme zachrániť 8 hradov na západnom a 5 hradov na východnom Slovensku. Sprístupňujeme ich a robíme atraktívne pre domácich a zahraničných návštevníkov.