Dobrovoľníci z firmy DELL spolu so skautmi vyčistili a skrášlili ubytovňu pre rodiny v núdzi

Pridané 25.05.2012

             Čierne igelitové vrecia, maliarska farba a štetce, zvedavé detské pohľady, veci padajúce z okien, lukostreľba.. aj takto by sa dali opísať aktivity dvoch dní, ktoré strávili ochotní zamestnanci firmy Dell spolu so skautmi v sociálnej ubytovni Fortuna a venovali svoj čas a energiu pomoci jej obyvateľom.

              V ubytovni Fortuna v bratislavskej Dúbravke už niekoľko rokov fungujú skauti z 11. zboru Biele delfíny. Na svojej pravidelnej činnosti sa tu každý týždeň stretáva niekoľko desiatok detí a mladých ľudí pod vedením mladých skautských lídrov. Ich aktivity sú prístupné aj deťom z ubytovne, ktoré tu žijú so svojimi rodičmi. Ide o rodiny v sociálnej alebo hmotnej núdzi, resp. v inej ťažkej životnej situácii. V ubytovni majú svoje prechodné bývanie a k dispozícii sú im aj služby sociálnych pracovníkov.maľovanie v ubytovni Fortuna

Skauti okrem ponuky aktivít pre deti, ktoré im poskytujú            možnosť zmysluplne využiť svoj voľný čas, zabaviť sa,                niečo sa naučiť a zažiť pozitívne vzory                                     rovesníkov i dospelých, pomáhajú aj s udržiavaním                   prostredia a okolia ubytovne, ktoré pri všetkej snahe správy              Fortuny nesie znaky toho, že ide len o dočasné riešenie situácie              pre jej obyvateľov a títo nemajú k priestorom vybudovaný silnejší              vzťah. Okolie domu je tak napriek pravidelnému upratovaniu                    plné odpadkov. Vnútorné priestory ubytovne sú udržiavané,                    správa budovy sa snaží ich postupne zútulniť.

Asi takýto bol stav, do ktorého prišli dobrovoľníci z Dellu počas dvoch dní (24.-25.4.2012), aby nezištne poskytli svoju pomoc.

Reportáž z akcie:

        Prvý deň sa niesol v znamení upratovania. Tím Dell sa najprv oboznámil s priestormi ubytovne a skautskej klubovne. Potom už prišli na raz hrable, pracovné rukavice a predovšetkým pevné čierne vrecia. Už o pár hodín sa všetky naplnili dobrovoľníci DELL a skauti čistili ubytovňuodpadkami a museli sme použiť aj vrecia zo železnej rezervy ubytovne. Naozaj úprimne chceme oceniť ochotu dobrovoľníkov vyzbierať všetok odpad; niekedy museli hádzať do vriec veľmi nepríjemné veci. Prekonali aj demotiváciu z toho, že priamo počas upratovania vyletelo z okien niekoľko          smetí na miesta, ktoré čerstvo vyčistili. Prostredie ubytovne je náročné, každá takáto pomoc je však nesmierna – okrem priameho upratania ide predovšetkým o signál obyvateľom ubytovne,             že ľudia sú ochotní navzájom si pomáhať.          Pozitívny vplyv pomoci môžu zo skúsenosti potvrdiť skauti, aj správca budovy. Na konci dňa, keď sa už chýlilo k dažďu, ostalo okolie Fortuny čisté a kontajnery plné na prasknutie - celkovo firemní dobrovoľníci naplnili viac ako 20 vriec odpadkov. Ešte chvíľka lukostreľby, ako malé prekvapenie a odmena na záver. Treba povedať, že tímy obidvoch dní  zvládli strieľanie skvelo :)

    Deň druhý – po včerajšom dôkladnom uprataní ostalo už len pár miest, ktoré do čistej dokonalosti doviedli členovia druhého tímu dobrovoľníkov z Dellu. Následne sa k slovu dostali farby,  štetce, rebrík a predovšetkým kreativita celého tímu. Cieľom dnešného dňa bolo pomôcť skrášliť a zútulniť vnútorné prostredie ubytovne. Správca využil ochotných dobrovoľníkov a nadviazal na aktivitu skautov, ktorí pred časom vymaľovali vstupnú halu motívmi Bratislavy. Steny Fortuny tak vďaka šikovným rukám a nápadom firemných a skautských dobrovoľníkov ožili pestrými farbami a krásnymi detskými motívmi. Siluety miest, príroda, zvieratká a vláčik – to všetko odteraz sprevádza kroky obyvateľov ubytovne a teší predovšetkým tých najmladších. Deti z ubytovne samozrejme pri práci zvedavo asistovali a nenechali si nič z maľovania, ani upratovania ujsť.  A ako inak, na záver dňa si mohli dobrovoľníci na chvíľku vyskúšať, aké je to strieľať z luku.

          „Radi by sme obom tímom z firmy Dell poďakovali za Váš záujem pomôcť. Dúfame, že sa Vám takýto nevšedný zážitok páčil.  Bolo úžasné, ako ochotne ste sa zapojili do každej činnosti – vieme, že čistenie okolia Fortuny je celkom náročné a nepríjemné. Napriek tomu ste sa do toho pustili s plným nasadením. Ako sa vyjadril pán správca, bolo to motivujúce aj pre obyvateľov ubytovne, ktorým často robí problém udržiavať poriadok okolo domu. Prejavilo sa to už na najbližšej brigáde, kedy naozaj upratovali poctivejšie.  Kreslenie po stenách chodieb sa páčilo najmä deťom z ubytovne, pre nich to bol skvelý zážitok (sami ste mali možnosť vidieť, ako sa tam neustále potulovali, aby videli čo najviac). Z krásnych kresieb sa tešia nielen oni a dospelí obyvatelia Fortuny, ale aj naši členovia, ktorí ich vidia zakaždým, keď idú do svojej klubovne, v ktorej sa stretávajú pravidelne každý týždeň.

strieľanie z luku V mene nášho skautského zboru a správcu ubytovne, pán Faktora, by sme chceli poďakovať vedeniu firmy Dell, že umožnilo takúto aktivitu a všetkým zúčastneným dobrovoľníkom, ktorí nám ochotne pomohli. Podarilo sa nám skrášliť Fortunu, aby sa v nej predovšetkým jej detskí obyvatelia cítili lepšie a útulnejšie. Ďakujeme.

    PS: Strieľanie z luku Vám išlo naozaj výborne :),“ hodnotí  akciu za zúčastnených skautov Ivan Hapčo z 11. zboru Biele delfíny, Bratislava

 

Ako to celé začalo...

Úspešná spolupráca firmy Dell so Slovenským skautingom začala už v roku 2011, kedy vedenie spoločnosti a jej zamestnanci prejavili záujem participovať na skautských aktivitách s cieľom pomôcť tam, kde je to potrebné.

DELL

"Veľmi si vážime pomoc, dobrú náladu a ochotu         dobrovoľníkov počas všetkých týchto aktivít," hovorí               riaditeľka ústredia Slovenského skautingu, Daša Cingálková.

  • Spoločne sme v tomto roku napríklad revitalizovali detské ihrisko v Karlovej Vsi, ktorého obnova začala počas akcie            Naše mesto a skauti si ho aj naďalej vzali pod svoj patronát.            Slovo „revitalizovať“ v sebe však neobsahuje celú tú akčnosť a zábavu, keď sa používa vodná tlaková pištoľ pri čistení múrov, ani finálny stav, kedy sú všetci zúčastnení aspoň trochu od farby, ale nikomu to neprekáža. Preliezačky, múriky, to všetko sa pod rukami nadšených dobrovoľníkov menilo na žiarivé a jasné detské ihrisko.
  • Odklínali sme „Magic Castle“ – hrad Branč z jeho dlhého odpočinku a pomáhali sme mu navrátiť jeho majestátnosť, ktorá mu právom patrí. Tento veľkolepý veterán sa už teraz teší na ďalšie návštevy pomocníkov a rád sa odvďačí neopakovateľnou atmosférou hradných múrov, plných starých príbehov.
  • Čistili sme mestské lesy na Kačíne (doslova sme odpratávali lístie z lesa J) a počas Bratislavských skautských dní si dobrovoľníci z Dellu úspešne vyskúšali, aké je to byť animátorom počas detských hier.
  • Okrem toho ešte firemní dobrovoľníci stihli pomôcť skautom pre Vianocami s údržbou ich klubovne, kde sa každý týždeň premelie niekoľko desiatok detí a mladých ľudí, ktorí sa v nej hrajú, vzdelávajú, športujú a tvoria.

Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity, ktoré znova prinesú krajšie a kvalitnejšie prostredie a pomôžu ľuďom okolo nás.

DELL – SPOLOČNOSŤ, KTORÁ SA ZAUJÍMA O KOMUNITU

Povedali o nás

Peter Murár, vysokoškolský pedagóg

V minulosti som si v skautingu plnil svoje sny po dobrodružstve. Neskôr mi dal príležitosť osobnostne a vedomostne rásť. Pri príprave skautských akcií som získaval dobré organizačné zručnosti. A svoje skúsenosti skautského inštruktora teraz úročím ako učiteľ na vysokej škole. Za najväčší prínos však považujem skutočných priateľov, ktorých som spoznal na skautských akciách. Viaže ma s nimi puto, ktoré bežný človek iba ťažko dokáže pochopiť. Považujem to za veľký prínos skautingu.

Skauting v číslach

117

Skauti zohrávajú aktívnu úlohu vo verejnom živote. V roku 2005 a 2007 zrealizovali s miestnymi samosprávami, školami, správami a ďalšími organizáciami 117 verejne prospešných projektov na zlepšenie kvality života ľudí okolo nás.

Zaujímavosti

1 907 skautov a priaznivcov sa v máji 2002 spojilo živou reťazou – pochytaní za ruky oblapili Spišský hrad a zapísali sa do Guinnessovej knihy rekordov.

Zdieľanie