Dieťaťom svetla je 12-ročný Michael

Pridané 13.12.2013

Michael Weixlbaumer (12 rokov), z obce Kematen an der Krems z horného Rakúska, bol veľmi hrdým teenagerom, keď minulý utorok 26. novembra cestoval do Betlehemu. Tento rok to bol on, kto odpálil Betlehemské svetlo od večného plameňa v Kostole Narodenia Pána a priniesol ho bezpečne do Rakúska.

Michael žije so svojimi rodičmi, starými rodičmi a jeho sestra na farme, kde pomáha každú voľnú minútu a je veľmi usilovný. Farmu by rád raz prevzal.

Navštevuje hudobnú a počítačovú triedu na strednej škole Neuhofen an der Krems, kde je triednym prezidentom práve pre jeho veľkú ochotu pomôcť. „Podporuje slabších študentov a snaží sa o harmóniu v našej triede“ hovorí o Michaelovi jeho spolužiačka.

Michael odpaľuje Svetlo v Kostole Narodenia Pána v Betleheme

Michael odpaľuje Svetlo v Kostole Narodenia Pána v Betleheme.

Z Rakúska do celej Európy

Je to už dvadsiati ôsmy rok, čo horno-rakúske štúdio Rakúskej televízie ORF organizuje túto aktivitu, ktorá sa tým stala jednou z najznámejších tradícií označujúcou čas, kedy kresťania na celom svete oslavujú narodenie Ježiša.

A bude to už dvadsiaty piaty rok, keď skauti a skautky z rakúskej skautskej organizácie zohrajú veľmi dôležitú úlohu pri roznášaní Svetla mieru do mnohých komunít, obcí a miest Rakúska, rovnako ako aj do Európy a ďalej. Toto strieborné výročie bude oslávené špeciálnou recepciou, ktorá sa udeje práve pred „the Piece light ceremony“ a spojí tak mnohých, ktorý sa na tomto projekte podieľajú.

12-ročný Michael Weixlbaumer

12-ročný Michael Weixlbaumer.

„Niečo malé sa stáva veľkým“

Aby pomohli tomuto symbolu mieru a nádeje dosiahnuť čo najširší okruh rodín a komunít, skauti a skautky z Rakúska opäť pozývajú zástupcov organizácií s členstvom vo WOSM a WAGGGS na špeciálnu ekumenickú ceremóniu do Viedne. Tento rok sa udeje v rímsko-katolíckom kostole „Votivkirche“ v centre Viedne, v sobotu 14. decembra 2013 o 14-tej hodine.

Ekumenická ceremónia uvíta predstaviteľov z viac ako 25 národných skautských organizácií z celej Európy a aj mimo nej aby oslávili mier, harmóniu a porozumenie pod heslom „Niečo malé sa stáva veľkým“, podľa príbehu vybraného z Biblie o prorokovi Micheášovi (kapitola 5,1). Príbeh ale nehovorí len o Micheášovom proroctve o príchode Ježiša, ale poukazuje na fakt, že šírenie Betlehemského svetla prerástlo z lokálneho projektu so 100 skautmi a skautkami do globálneho projektu zasahujúceho do najvzdialenejších kútov sveta a naprieč rôznymi kultúrami.

Zdroj: euroscoutinfo.com, ooe.orf.at

Povedali o nás

Peter Murár, vysokoškolský pedagóg

V minulosti som si v skautingu plnil svoje sny po dobrodružstve. Neskôr mi dal príležitosť osobnostne a vedomostne rásť. Pri príprave skautských akcií som získaval dobré organizačné zručnosti. A svoje skúsenosti skautského inštruktora teraz úročím ako učiteľ na vysokej škole. Za najväčší prínos však považujem skutočných priateľov, ktorých som spoznal na skautských akciách. Viaže ma s nimi puto, ktoré bežný človek iba ťažko dokáže pochopiť. Považujem to za veľký prínos skautingu.

Skauting v číslach

120

Každý rok zorganizujeme 120 letných táborov pre 2 500 detí a mladých ľudí z celého Slovenska.

Zaujímavosti

Na celom svete je 38 miliónov skautiek a skautov a na mape sveta je len pár totalitných štátov, ktoré nie sú vyplnené skautskými farbami.