ICSP

International Camp Staff Program (BSA – Boy Scouts of America)

Americkí skauti  každoročne pozývajú skautov a skautky z celého sveta vo veku od 18 do 30 rokov do svojich letných skautských táborov, aby tam strávili leto, priučili sa inej kultúre, skautským zručnostiam a v neposlednom rade si zlepšili svoju angličtinu.

Viac informácií nájdete na www.scouting.org.

Novinka platná pre leto 2017: V prípade, že ti vreckové v tábore nepreplatí tvoje náklady na letenku
a víza, tak ti chýbajúcu čiastku doplatí náš štedrý sponzor! Pozor, zdroje sú obmedzené, prihlás sa
najneskôr do 31.1.2017.

Neváhajte kontaktovať koordinátora programu, Marcela Seleckého (Selca) na bsa@skauting.sk.

Čo Vám BSA ponúkajú: 

 • Stráviť 8 -11 týždňov ako staff v jednom z amerických skautských kempov
 • Nájsť si kamarátov a získať kontakty z iných krajín
 • Stravu, ubytovanie a poistenie počas tábora
 • Možnosť prezentovať svoju krajinu pred BSA 
 • Naučiť sa viac o skautingu vo svete
 • Žiť v inej kultúre
 • Zlepšiť si jazykové schopnosti
 • Vreckové - častokrát vystačí na preplatenie letenky

 

Keď chceš byť členom staffu musíš spĺňať určité podmienky:

 • Musí ťa schváliť zahraničná rada SLSK
 • Byť členom SLSK  vo veku od 18-30
 • Byť schopný v angličtine inštruovať a učiť ľudí skautským zručnostiam
 • Byť dostupný 6 týždňov začínajúc júnom
 • Byť ochotný žiť podľa americkej kultúry, dodržiavať ich zákony a pravidlá BSA

 

Daniela Slávová (2016) 

Daniela SlávováLetné prázniny 2016 som strávila v skautskom tábore v Severnej Karolíne. Napriek tomu, že moja angličtina nebola excelentná, už po 5 dňoch v tábore som si povedala, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som kedy urobila. Spoznala som množstvo skvelých, priateľských, radostných ľudí, ktorí vedia vytvoriť úžasnú atmosféru za každých okolností; americký skauting (a ten je ozaj odlišný od nášho), kultúru...
Učila som najmä lukostreľbu, ale aj prvú pomoc, survival skills a zúčasťovala som sa tiež krátkych túr. Na víkendy som chodila k „host family“ (úžasní ľudia), ktorí ma brávali na rôzne výlety, takže som videla ďalší kus sveta.
Čo si odtiaľ odnášam? Priateľstvá, obrovské zážitky, zlepšenú angličtinu, kus odvahy a samostatnosti. Určite neváhajte a vyskúšajte si to, odporúčam! ;)

Ema Diószeghyová (2015, 2016) 

EmaV USA som strávila 2 letá po sebe, rok 2015 a 2016. Bola som v skautskom tábore v krásnom lesnom prostredí v Južnej Dakote a pracovala som ako „Nature Instructor“, čiže som bola inštruktorkou k rôznym odborkám týkajúcich sa prírody. Cez víkendy sme s ostatnými staffákmi pochodili všetky možné okolité turistické atrakcie vrátane Mount Rushmore a po skončení tábora som sa ešte rozhodla precestovať Chicago, New York či Niagarské vodopády. Myslím, že už len fakt, že som sa do USA rozhodla ísť aj po druhýkrát, svedčí o tom, že som si odtiaľ odniesla naozaj veľa a že to odporúčam každému cestovania-chtivému skautovi. Je to jedinečná možnosť okúsiť ozajstnú medzinárodnú dimenziu skautingu na vlastnej koži, stráviť leto v americkom prostredí, navyše v skautskom, spoznať veľa skvelých ľudí, precvičiť si jazykové zručnosti, vidieť nové miesta a získať obrovské množstvo zážitkov - a to všetko v podstate úplne zadarmo.

Miriam Babálová (2014) 

Leto 2014 som strávila na skautskom tábore v štáte New York, oblasť Catskills. Bola som tam dva mesiace, ale tak rýchlo mi ubehli... Každý týždeň nové decká, swimtesty,...Keďže som pracovala ako lifeguard, tak sa ma týkali všetky vodné aktivity cez plávanie, kajakovanie až po vodné bicykle. Amerických skautov som naučila niekoľko slovenských fráz, uzol dobrého skutku na šatke, rozprávala o táboroch u nás a pridala som sa aj k hudobnej odborke, kde som ich naučila slovenskú pesničku, ktorú sme potom spievali pri táborákoch.

Určite odporúčam, lebo zažijete veľa zábavy, dozviete sa niečo nové o iných táboroch, máte možnosť reprezentovať slovenský skauting, nadobudnete celosvetové priateľstvá (na tábore, kde som bola ja sme prišli štyria cez medzinárodný program, okrem mňa: Maďar, Mexičanka a Brazílčan), zlepšíte si angličtinu a taktiež bývajú aj potáborové výlety - my sme išli navštíviť iný skautský tábor do Pennsylvanie, Philadelphiu a Niagarské vodopády.

Samuel Štefan Mahút - Korbáčik (2013)

korbAká bola náplň tvojej práce?

Robil som inštruktora na lezeckej veži. Učil som decká liezť, zlaňovať, istiť spolulezca... ale aj základy prvej pomoci či najužitočnejšie uzly. Pripravovali sme program mega-táborákov asi pre 500 ľudí a prezentoval som skauting na slovensku. Najlepšie boli posledné dva týždne: dostal som voľno na otestovanie všetkých možnosti, ktoré camp ponúka. Spravil som si plavecký záchranársky kurz, stal sa kvalitným strelcom z brokovnice, brázdil som divokú vodu na rafte, či v kajaku. Presne na tej rieke, kde Michal Martikán získal v roku 1996 olympijské zlato.

Čo si z ICSP odnášaš?

Ohromnú skúsenosť do života (cestovanie lietadlom, ukážku amerického štýlu života, samostatnosť) ale taktiež neopísateľné zlepšenie angličtiny či návštevu skutočného big-city "Antlanta" vrátane najväčšieho skautského obchodu na svete. Vďaka ICSP som zadarmo spoznal kus sveta, dotkol sa živého žraloka a najmä získal cenné poznatky ako vyzerá Bí-Pího skauting v praxi. Zo žiadnej akcie som neprišiel tak programovo namotivovaný ako vtedy. Myslím, že to pocítil aj môj oddiel.

Lucia Demočková - Demo (2012)

Aké si mala očakávania od pobytu v americkom kempe?

Bolo ich skutočne dosť a musím s úsmevom skonštatovať, že sa takmer všetky (ak nie všetky) naplnili. Niektoré teda spomeniem... Stretnúť nových ľudí, s ktorými sa staneme priatelmi, zažiť inú kultúru, traviť leto zábavne a plnohodnotne, pocvičiť si angličtinu, vidieť, počuť, cítiť nové chute, vôňe, zvuky, obrazy. Skúsiť si aké je to byť sama v "cudzom" svete zodpovedná sama za seba, tráviť čas s mladými Americkými skautmi a spoznávať akí sú, búranie stereotypov. Prekonala som samú seba a to mi dalo veľa síl a nový pohľad na samú seba.

Čo by si odkázala tým, čo uvažujú nad účasťou v americkom tábore?

Výborne, nenaťahujte to a začnite konať. :) Všetky úvodné papiere treba odovzdať do konca roka, tak hor sa do toho. Je to nenahraditeľná skúsenosť, ktorá vám (ak ste ešte neboli vo svete sami) otvorí dvere do novej dimenzie.

Marcel Selecký - Selec (2011)

Aká bola náplň tvojej práce?

Vďaka programu International Camp Staff som mal možnosť stráviť dva mesiace ako člen staffu skautského tábora v štáte Pennsylvánia.

Mojou hlavnou aktivitou bolo vyučovanie športovej streľby zo špeciálnych vzduchoviek. Jeden týždeň som pracoval aj v susednom tábore, kde som bol asistentom na strelnici s malorážkami a brokovnicami. Naučil som sa mnoho nových vecí o zbraniach, takisto som si obohatil slovnú zásobu o odbornú terminológiu. Ten týždeň sa mi veľmi zapáčil a považujem ho za výnimočný.

Akú máš skúsenosť s prezentovaním SLSK a Slovenska ako takého?

Každý týždeň som mal minimálne jednu dvojhodinovú prezentáciu o Slovenskom skautingu a Slovenskej republike. Týmto spôsobom malo možnosť dozvedieť sa viac o SLSK a SR približne 350-400 ľudí počas celého leta. Ku prezentáciám patrila krátka výučba slovenského jazyka, či ukážka našich typických skautských hier. Môžem potvrdiť, že uvedené prezentácie boli obľúbené a americké deti i dospelí sa veľmi zaujímali o život na Slovensku, čo ma príjemne prekvapilo.

Cyril Babál - Cyro (2010)

Miesto kde som bol

CyroPočas letných prázdnin v roku 2010 som navštívil skautský tábor v USA na severe  štátu Michigan. Bol som veľmi prekvapený miestom, kde som sa ocitol. Vôbec som  nečakal, že v celej časti tohto štátu bude len piesková pôda. Vždy na konci dňa som musel z tenisiek vytriasť všetok piesok, ktorý sa mi v nich nahromadil počas dňa. Najviac mi však očarovali Veľké Kanadské jazerá. Na kúpanie sú síce veľmi chladné, ale ten vzduch čo vial na ich pobrežiach bol niečím zvláštny, nebol to taký klasický slaný ako pri mori, ale jedinečný.

O mojej činnosti

Cez letné prázdniny som pôsobil ako animátor v skautskom tábore v USA v štáte Michigan. Pomáhal som malým americkým skautom splniť si svoje odborky. Jeden deň v týždni pre celý tábor viala len Slovenská vlajka, bol to takzvaný „Slovakia day“ a to bol naozaj deň, ktorý som si vždy užil na viac ako sto percent. Pre malých skautov som vždy navaril bryndzové halušky, hrali sme poznávaciu hru o Slovensku a rozprával som im o našich táboroch. Najviac ich fascinovali naše Tri orlie perá a nočné prepady.

Anketa


Spolu hlasov:

Zdieľanie