EDS

Európska dobrovoľnícka služba

Čo je EDS?

EDS je Európska dobrovoľnícka služba, ktorá umožňuje mladým ľuďom vycestovať von do zahraničia a realizovať tak projekt EDS v niektorej z členských krajín Európskej únie, prípadne v ostatných krajinách sveta. Téma projektu môže byť rôznorodá a dotýkať sa oblasti kultúry, športu, sociálnej starostlivosti, umenia, ekológie...

Hlavným cieľom EDS je podporiť solidaritu a toleranciu medzi mladými ľuďmi a umožniť im tak skúsenosť z neformálneho vzdelávania. EDS môže pomôcť mladým ľuďom získať nové zručnosti a skúsenosti a podporiť tak ich osobnostný ako aj profesionálny rast.

Kto sa môže stať dobrovoľníkom?

Dobrovoľníkom sa môže stať každý mladý človek vo veku od 18 do 30 rokov. Dobrovoľník musí mať trvalé bydlisko v Slovenskej republike, prípadne v iných programových alebo partnerských krajinách.

Mladí ľudia s nedostatkom príležitostí, vrátane mladých ľudí s postihnutím sa môžu zúčastniť EDS už vo veku od 16 rokov.

Čo EDS nie je?

EDS nie je jazykový kurz, exkurzia v zahraničí, pracovná stáž, výlet, nenahrádza platené miesto.

Ako sa EDS zúčastniť?

Krok 1: Na stránke http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm si nájdeš hostiteľskú organizáciu, ktorá ponúka dobrovoľnícke miesto, ktoré by ťa zaujímalo. Môžeš hľadať napr. podľa krajiny alebo podľa témy, odporúčame však pozerať hlavne tie najnovšie.

Krok 2: Treba si na telefónnom čísle a maily, ktoré nájdeš v projekte, overiť , či je daná ponuka miesta aktuálna, od kedy, do kedy a pre koľko ľudí. Ak bude potrebné so zisťovaním informácii Ti prípadne môžeme pomôcť, ale hlavná iniciatíva musí vychádzať od Teba. Prečítaj si teda ponuky a stručné opisy projektov, a ak by si mal o nejaký záujem, pošli nám na mail international@scouting.sk ich linky, prípadne ich sám kontaktuj.

Krok 3: Ďalej si potrebuješ vytvoriť anglický životopis (dobrý formulár na anglický životopis nájdeš napr. tu), vyplniť prihlášku, ktorú nájdeš v sekcii dokumenty a napísať motivačný list, prečo chceš ísť na EDS, prečo pravé na to miesto, ktoré si si vybral, prípadne na konkrétny projekt (ale to až po overení, či majú voľné miesto a hlavne či je aktuálne).

Krok 4: Keď bude potvrdená aktualita a dostupnosť daného projektu, je potrebné zaslať nám spomínané dokumenty na mail, aby sme s nimi vedeli ďalej pracovať. Všetky tieto veci potom pošleme organizácii, u ktorej sme si overili voľné miesto. Oni (prípadne ich aj naša strana spoločne) potom napíšeme konkrétny projekt, v ktorom už bude figurovať tvoje meno a oni, alebo my ho podáme na národnú agentúru pre program Mládež v akcii.  Tá má deadliny na podávanie projektov trikrát ročne, a to:

• 1. február → projekt môže začať  1. mája
  • 1. máj → projekt môže začať 1. augusta
  • 1. október → projekt môže začať 1. januára

Pravidlom je, že projekt samotný može začať najskôr tri mesiace po podaní žiadosti, kedže tá musí prejsť určitým schvalovacím procesom.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok sa nám pokojne ozvi mailom na international@scouting.sk, radi ti pomôžeme.