Cassiopeia

Vzdelávací tím Cassiopeia pripravuje vzdelávacie aktivity pre všetkých, ktorí vedú vĺčatá či včielky, chcú ich viesť alebo sa chcú podeliť o svoje skúsenosti. Každoročne sú to  kurzy Cassiopeia a Cassiopeia špeciál. Sú dobrou príležitosťou aj pre ďalšie vzdelávanie a motiváciu vzdelávateľov a inštruktorov. 

  • CASSIOPEIA - originálny základný kurz pre lídrov a vodcov vĺčat a včielok, na ktorom sa dozvieš veľa o deťoch, všetko potrebné o tvorbe programu a vedení oddielu vĺčat a včielok. Stály obsah je dopĺňaný o aktuálne témy a novinky. Kurz stačí absolvovať raz, koná sa raz až dva krát ročne. Minimálny vek účastníkov je 14 rokov.
  • CASSIOPEIA ŠPECIÁL -  kurz zameraný na vybrané vlčiacko-včielkárske témy do hĺbky. Je hlavne o motivácií a výmene skúseností, prebieha predovšetkým prakticky a atraktívne. Je určený pre všetkých, ktorí sa chcú namotivovať, veľa sa hrať a zdokonaliť v tvorbe programu alebo len osviežiť svoju myseľ. Tento kurz je možné absolvovať viackrát, vždy je zameraný na niečo iné. Absolvovanie základnej Cassiopei nie je podmienkou účasti na špeciálke. 

Vzdelávací tím:


Líder tímu: Peter Sopko - BocianPeter Sopko

So skautingom som začal henď po jeho obnovení a od roku 1990 som v ňom dodnes. Lesnú školu, myslím, že zatiaľ poslednú s vlčiackym zameraním, som absolvoval v roku 1993 a už som asi jej jediným ešte stále aktívnym absolventom. Preskákal som družinu, oddiel, zbor, oblasť. Na národnej úrovni sa venujem vyše pätnásť rokov tvorbe vlčiackeho programu a príručiek v Programovej rade. Popri tom všetkom som sa stal inštruktorom, viedol som množstvo kurzov a lesnú školu. Najväčšou srdcovkou pre mňa boli a sú vzdelávačky pre vedúcich vĺčat a včielok, najmä bývalý kurz "Mauglí v džungli" a teraz "Cassiopeia", ktorú momentálne vediem. Na nej ma spoznáte veľmi ľahko - veľa hovorím a okolo polnoci začínam meniť hlas asi o oktávu vyššie.        Mám rád prírodu, syr, výzvy a dobrých ľudí.

 

Viera Jozafová - WatutkaViera Jozafova

Som členkou Slovenského skautingu od roku 1992, kedy som zložila skautský sľub a nastúpila na cestu do "Krajiny zážitkov a nových objavov". Mám rada deti, ich energiu, úsmevy, spôsob ich komunikácie, ich radosti a ich túžbu stať sa niekým, túžbu rásť, túžbu v živote niečo dokázať... Mám rada ich objatia a ich sny... Rada sa vraciam do spomienok, v ktorých hrajú hlavnú úlohu deti ako aj ľudia, ktorí majú radi skauting. Moje spomienky sa vracajú do obdobia oddielovej vodkyne 89. zboru Cuprum v Banskej Bystrici, do obdobia účastníčky Gilwellskej inštruktorskej lesnej školy, do obdobia stretávania sa s vodcami vĺčat, včielok a skautov pri spoločnom úsilí niečo kreatívne pre deti a dospievajúcich vytvoriť.        Mám rada prírodu, pohyb a život. A preto ešte stále som aspoň na chvíľu v "Krajine zážitkov a nových objavov", ktorú teraz prezentuje Vlčiatsko-včielkársky kruh Programovej rady.

 

Jana Kerekesová - KarkulkaJana Kerekesova

Ako skautská mama som pričuchla ku skautingu v roku 1996, kedy moje prvé dieťa začalo chodiť do skautského oddielu. Ako aktívny rodič som sa nechala nahovoriť na varenie na tábore v roku 2000 a už ma mali "chytenú". Hneď v tom roku som absolvovala moje prvé školenie - pre vedúcich vĺčat - Mauglí v džungli a v školskom roku 2002/2003 Oblastnú lesnú školu Výrus. Od roku 2001 vediem 11. oddiel vĺčat Bieli vlci a viedla som aj 11. zbor Biele delfíny Bratislava (2004 - 2011). Od roku 2008 som sa zapojila do Vlčiacko-včielkárskeho kruhu Programovej rady a aj do vzdelávacieho tímu Cassiopeia (ešte, keď sa tak nevolal :-) ).         Dobre počítam peniaze a viem správne vyúčetovať všetky vzdelávacie akcie, tak som poverená strážiť kasu aj zbierať všetky potrebné dokumenty. Toto vykonávam aj u nás v zbore a do roku 2015 aj v Bratislavskej skautskej oblasti. Rada stretávam nových ľudí a cestujem (aspoň prstom na mape).

 

Silvia Sopková - Ribana                

Skauting ma oslovil a chytil za srdce na jeseň v roku 1992, kedy sa obnovoval v                             
Spiškej Novej Vsi. V roku 1996 som sa odsťahovala do Višňového pri Žiline, kde som o pár rokov neskôr založila svoj 1. oddiel vĺčat Višňové, ktorý som viedla asi sedem rokov. Teraz vediem 1. oddiel rodinného skautingu v Banskej Štiavnici. Keďže malý Peťko už podrástol, tak sa začínam pripravovať na vedenie vĺčat. Tie decká mi už chýbajú, no popri mamičkovských povinnostiach by som to doteraz nestíhala. V tíme terajšej Cassiopeiy som od jej vzniku. Zároveň sa zapájam do práce Vlčiacko-včielkárskeho kruhu Programovej rady.         Od malička ma učil milovať prírodu môj straý otec, čo mi ostalo dodnes. Mám rada ručné práce a čokoládu :-) 

 

Jakub Milka - RadarJakub Milka

Skautujem už štrnásty rok a prešiel som si všetky posty od malého vĺčaťa, cez skauta až po rovera. V tomto veku som sa rozhodol pre náročnejšie méty. Tak som sa dal na cestu radcovania. Úspešne som absolvoval Vodcovskú lesnú školu Baobab a stal sa vodcom. Svoju prezývku Radar som získal pretože už ako malý som bol veľmi zvedavý a musel som hneď všetko vedieť a skúsiť, čo mi ostalo až dodnes :-) V skautingu rád plním všetko, čo sa len dá. Preto som sa vypracoval až na Orlieho skauta a splnil tak všetky méty, ktoré mi skautský chodník ponúkal.          Som z 31. zbrou Irmy Ševcechovej Trenčianska Teplá a momentálne zastávam funkciu zástupcu zborového vodcu. Popri tom aktívne vediem svoju družinu skautov Kojoty. Pôsobím aj vo vzdelávacom tíme Cassiopeia, kde som druhý rok a vďaka tomu získavam veľa skúseností a zručností do môjho života. Môj veľký cieľ je dotiahnúť moju skautskú kariéru až na post inštruktora. Medzi moje záľuby patrí turistika, túlanie sa po horách (geocaching). Som za každú srandu a rád sa púšťam do veľkých vecí. 

 

Geoffrey Cremer - Fox 

Do skautingu som vstúpil v roku 1995. Od vĺčaťa až po rovera som vyrástol v 4. zbore Val Mosan v
Belgicku. V tom istom zbore som v roku 2005 začal viesť koedukovanú svorku vĺčat, ktorú som viedol 6 rokov, najprv ako vedúci, potom ako vodca svorky (Akela). Rok som viedol oddiel roverov, tesne predtým ako som založil nový zbor vo vedľajšom meste: 23. zbor Val Mosan, tiež v Belgicku. Keď 
som v roku 2013 prišiel na Slovensku, zúčastňoval som sa rôznych skautských akcií 23. zboru Tetrov v Lučenci a tam som aj v roku 2015 založil koedukovanú svorku vĺčat. Mám rád prírodu, deti, hudbu, spoločenské hry a moju milú zajačicu Madame Lapine. Chutia mi halušky s bryndzouJ 

 

Ondrej Odokienko - TryskoOndrej Odokienko

59. zbor Banská Bystrica, 1. oddiel vodných skautov                                      krédo: For a well organized mind death is but another great advanture.      

spoznáte ma: žiaden problém, dosť na seba upozorňujem                            rok narodenia: 1976                                                                                       vlastnosti: krvavý sangvinik, výbušná povaha, neposedná malá myš, ktorá chce spraviť dieru do sveta                                                                             čo odo mňa môžete na kurze čakať: osvietenie

 

Ján Frydecký - Janči

Som profesionálny skauský kuchár. Tejto branži sa venujem už vyše 15 rokov. Rok som viedol vĺčatá a posledné roky zastávam funkciu vodcu roveského oddielu. Som členom 31. zboru Irmy Ševcechovej Trenčianská Teplá. V skautingu sa najlepšie cítim za hrncami, keď môžem nasýtiť hladné krky detí. Medzi moje záľuby patrí plávanie, pečenie, cyklistika, cestovanie. V tíme Cassiopeia zastávam, ako obvykle, funkciu kuchára. Pracujem v zdravotníctve.

 

 

Ján Jozaf - Janko 

Do skautingu som vstúpil v roku 1993. V roku 1993 - 1995 som  viedol  chlapčenský oddiel vĺčat a skautov.  Roky som sa zúčastňoval rôznych skautských akcií 89. zboru Cuprum v Banskej Bystrici. Mám rád prírodu, deti a dobrých ľudí. Rád pomáham v kuchyni a preto aj vás všetkých rád obšťastním svojim kuchársko-pomocným majstrovstvom.  

S najmenším pravidelným účastníkom Peťkom.         

 

 

Judita Mária Múčková - Judy 

So skautingom som začala v roku 2011 a preskočila som tým vlčiacke začiatky. Mám urobený Radcovský kurz, kurz tvorby programu a kurz etapových hier. Reprezentovala som skauting ako projekt deťom, ktorý nemali o tom ani šajnu. Som aktívnym členom v oddiele a vediem družinku vĺčat, ktorých pripravujem na skautský život plný kreatívnych nápadov a dobrodružstiev. 

Som spoločenská, nekonfliktná, komunikatívna s vegetariánskym nadhľadom na život. Pri technickom zameraní na škole neútícha moja láska ku deťom a k skautingu. Zbožňujem výzvy či už v skautingu alebo osobnom "pohybovo-lenivom" živote. Nezabúdam na úsmev a dokážem si užiť každú sekundu môjho života :)                   P.S.: môj smiech je počuť všade 


Marek Pleško - Marcus

 So skautingom som začal až ako "dospelák" vo veku 22 rokov, takže môžem iba v dobrom závidieť každému, kto je skautským odchovancom už od vĺčaťa alebo včielky. Až na tento malý "hendikep" som hrdým trenčianskym vodným skautom. Viedol som svorku vodných vĺčat a neskôr som bol zástupcom prístavného kapitána a napokon aj prístvaný kapitán 93. prístavu Tortuga Trenčín. Za môj najväčší skautský výchovný počin považujem spolupodielanie sa na výchove nástupcov v našom prístave.

V súčasnosti som koordinátorom Námornej akadémie vodných skautov a tzv. "ultračlen" všetkých možných členitých skautských rád - člen Hlavného kapitanátu vodných skautov, člen Rady pre vzdelávanie, člen tímu Safe from Harm a taktiež som hrdým členom tímu Cassiopeia (vedeli ste, že názov kurzu sme vymysleli my, vodáci? :-). Keďže trpím grafomániou, moje články môžete nájsť v časopise Médium. Síce sa už v súčasnosti vĺčatám a ani včielkam aktívne v skautingu nevenujem, avšak ako detský lekár sa s touto vekovou kategóriou stretávam v mojej profesii každodenne. 

Viac informácií o kurzoch Cassiopeia: cassiopeia@skauting.sk ,                            https://www.facebook.com/groups/242802915785837/

. Sú dobrou príležitosťou aj pre ďalšie vzdelávanie a motiváciu vzdelávateľov a inštruktorov.

Anketa


Spolu hlasov:

Zdieľanie