Cassiopeia

Vzdelávací tím Cassiopeia pripravuje vzdelávacie aktivity pre všetkých, ktorí vedú vĺčatá či včielky, chcú ich viesť alebo sa chcú podeliť o svoje skúsenosti. Každoročne sú to  kurzy Cassiopeia a Cassiopeia špeciál. Sú dobrou príležitosťou aj pre ďalšie vzdelávanie a motiváciu vzdelávateľov a inštruktorov. 

  • CASSIOPEIA - originálny základný kurz pre lídrov a vodcov vĺčat a včielok, na ktorom sa dozvieš veľa o deťoch, všetko potrebné o tvorbe programu a vedení oddielu vĺčat a včielok. Stály obsah je dopĺňaný o aktuálne témy a novinky. Kurz stačí absolvovať raz, koná sa raz až dva krát ročne. Minimálny vek účastníkov je 14 rokov.
  • CASSIOPEIA ŠPECIÁL -  kurz zameraný na vybrané vlčiacko-včielkárske témy do hĺbky. Je hlavne o motivácií a výmene skúseností, prebieha predovšetkým prakticky a atraktívne. Je určený pre všetkých, ktorí sa chcú namotivovať, veľa sa hrať a zdokonaliť v tvorbe programu alebo len osviežiť svoju myseľ. Tento kurz je možné absolvovať viackrát, vždy je zameraný na niečo iné. Absolvovanie základnej Cassiopei nie je podmienkou účasti na špeciálke. 

Vzdelávací tím:


Líder tímu: Peter Sopko - BocianPeter Sopko

So skautingom som začal henď po jeho obnovení a od roku 1990 som v ňom dodnes. Lesnú školu, myslím, že zatiaľ poslednú s vlčiackym zameraním, som absolvoval v roku 1993 a už som asi jej jediným ešte stále aktívnym absolventom. Preskákal som družinu, oddiel, zbor, oblasť. Na národnej úrovni sa venujem vyše pätnásť rokov tvorbe vlčiackeho programu a príručiek v Programovej rade. Popri tom všetkom som sa stal inštruktorom, viedol som množstvo kurzov a lesnú školu. Najväčšou srdcovkou pre mňa boli a sú vzdelávačky pre vedúcich vĺčat a včielok, najmä bývalý kurz "Mauglí v džungli" a teraz "Cassiopeia", ktorú momentálne vediem. Na nej ma spoznáte veľmi ľahko - veľa hovorím a okolo polnoci začínam meniť hlas asi o oktávu vyššie.        Mám rád prírodu, syr, výzvy a dobrých ľudí.

 

Viera Jozafová - WatutkaViera Jozafova

Som členkou Slovenského skautingu od roku 1992, kedy som zložila skautský sľub a nastúpila na cestu do "Krajiny zážitkov a nových objavov". Mám rada deti, ich energiu, úsmevy, spôsob ich komunikácie, ich radosti a ich túžbu stať sa niekým, túžbu rásť, túžbu v živote niečo dokázať... Mám rada ich objatia a ich sny... Rada sa vraciam do spomienok, v ktorých hrajú hlavnú úlohu deti ako aj ľudia, ktorí majú radi skauting. Moje spomienky sa vracajú do obdobia oddielovej vodkyne 89. zboru Cuprum v Banskej Bystrici, do obdobia účastníčky Gilwellskej inštruktorskej lesnej školy, do obdobia stretávania sa s vodcami vĺčat, včielok a skautov pri spoločnom úsilí niečo kreatívne pre deti a dospievajúcich vytvoriť.        Mám rada prírodu, pohyb a život. A preto ešte stále som aspoň na chvíľu v "Krajine zážitkov a nových objavov", ktorú teraz prezentuje Vlčiatsko-včielkársky kruh Programovej rady.

 

Jana Kerekesová - KarkulkaJana Kerekesova

Ako skautská mama som pričuchla ku skautingu v roku 1996, kedy moje prvé dieťa začalo chodiť do skautského oddielu. Ako aktívny rodič som sa nechala nahovoriť na varenie na tábore v roku 2000 a už ma mali "chytenú". Hneď v tom roku som absolvovala moje prvé školenie - pre vedúcich vĺčat - Mauglí v džungli a v školskom roku 2002/2003 Oblastnú lesnú školu Výrus. Od roku 2001 vediem 11. oddiel vĺčat Bieli vlci a viedla som aj 11. zbor Biele delfíny Bratislava (2004 - 2011). Od roku 2008 som sa zapojila do Vlčiacko-včielkárskeho kruhu Programovej rady a aj do vzdelávacieho tímu Cassiopeia (ešte, keď sa tak nevolal :-) ).         Dobre počítam peniaze a viem správne vyúčetovať všetky vzdelávacie akcie, tak som poverená strážiť kasu aj zbierať všetky potrebné dokumenty. Toto vykonávam aj u nás v zbore a do roku 2015 aj v Bratislavskej skautskej oblasti. Rada stretávam nových ľudí a cestujem (aspoň prstom na mape).

 

Silvia Sopková - Ribana                

Skauting ma oslovil a chytil za srdce na jeseň v roku 1992, kedy sa obnovoval v                             
Spiškej Novej Vsi. V roku 1996 som sa odsťahovala do Višňového pri Žiline, kde som o pár rokov neskôr založila svoj 1. oddiel vĺčat Višňové, ktorý som viedla asi sedem rokov. Teraz vediem 1. oddiel rodinného skautingu v Banskej Štiavnici. Keďže malý Peťko už podrástol, tak sa začínam pripravovať na vedenie vĺčat. Tie decká mi už chýbajú, no popri mamičkovských povinnostiach by som to doteraz nestíhala. V tíme terajšej Cassiopeiy som od jej vzniku. Zároveň sa zapájam do práce Vlčiacko-včielkárskeho kruhu Programovej rady.         Od malička ma učil milovať prírodu môj straý otec, čo mi ostalo dodnes. Mám rada ručné práce a čokoládu :-) 

 

Jakub Milka - RadarJakub Milka

Skautujem už štrnásty rok a prešiel som si všetky posty od malého vĺčaťa, cez skauta až po rovera. V tomto veku som sa rozhodol pre náročnejšie méty. Tak som sa dal na cestu radcovania. Úspešne som absolvoval Vodcovskú lesnú školu Baobab a stal sa vodcom. Svoju prezývku Radar som získal pretože už ako malý som bol veľmi zvedavý a musel som hneď všetko vedieť a skúsiť, čo mi ostalo až dodnes :-) V skautingu rád plním všetko, čo sa len dá. Preto som sa vypracoval až na Orlieho skauta a splnil tak všetky méty, ktoré mi skautský chodník ponúkal.          Som z 31. zbrou Irmy Ševcechovej Trenčianska Teplá a momentálne zastávam funkciu zástupcu zborového vodcu. Popri tom aktívne vediem svoju družinu skautov Kojoty. Pôsobím aj vo vzdelávacom tíme Cassiopeia, kde som druhý rok a vďaka tomu získavam veľa skúseností a zručností do môjho života. Môj veľký cieľ je dotiahnúť moju skautskú kariéru až na post inštruktora. Medzi moje záľuby patrí turistika, túlanie sa po horách (geocaching). Som za každú srandu a rád sa púšťam do veľkých vecí. 

 

Geoffrey Cremer - Fox 

Do skautingu som vstúpil v roku 1995. Od vĺčaťa až po rovera som vyrástol v 4. zbore Val Mosan v
Belgicku. V tom istom zbore som v roku 2005 začal viesť koedukovanú svorku vĺčat, ktorú som viedol 6 rokov, najprv ako vedúci, potom ako vodca svorky (Akela). Rok som viedol oddiel roverov, tesne predtým ako som založil nový zbor vo vedľajšom meste: 23. zbor Val Mosan, tiež v Belgicku. Keď 
som v roku 2013 prišiel na Slovensku, zúčastňoval som sa rôznych skautských akcií 23. zboru Tetrov v Lučenci a tam som aj v roku 2015 založil koedukovanú svorku vĺčat. Mám rád prírodu, deti, hudbu, spoločenské hry a moju milú zajačicu Madame Lapine. Chutia mi halušky s bryndzouJ 

 

Ondrej Odokienko - TryskoOndrej Odokienko

59. zbor Banská Bystrica, 1. oddiel vodných skautov                                      krédo: For a well organized mind death is but another great advanture.      

spoznáte ma: žiaden problém, dosť na seba upozorňujem                            rok narodenia: 1976                                                                                       vlastnosti: krvavý sangvinik, výbušná povaha, neposedná malá myš, ktorá chce spraviť dieru do sveta                                                                             čo odo mňa môžete na kurze čakať: osvietenie

 

Ján Frydecký - Janči

Som profesionálny skauský kuchár. Tejto branži sa venujem už vyše 15 rokov. Rok som viedol vĺčatá a posledné roky zastávam funkciu vodcu roveského oddielu. Som členom 31. zboru Irmy Ševcechovej Trenčianská Teplá. V skautingu sa najlepšie cítim za hrncami, keď môžem nasýtiť hladné krky detí. Medzi moje záľuby patrí plávanie, pečenie, cyklistika, cestovanie. V tíme Cassiopeia zastávam, ako obvykle, funkciu kuchára. Pracujem v zdravotníctve.

 

 

Ján Jozaf - Janko 

Do skautingu som vstúpil v roku 1993. V roku 1993 - 1995 som  viedol  chlapčenský oddiel vĺčat a skautov.  Roky som sa zúčastňoval rôznych skautských akcií 89. zboru Cuprum v Banskej Bystrici. Mám rád prírodu, deti a dobrých ľudí. Rád pomáham v kuchyni a preto aj vás všetkých rád obšťastním svojim kuchársko-pomocným majstrovstvom.  

S najmenším pravidelným účastníkom Peťkom.         

 

 

Judita Mária Múčková - Judy 

So skautingom som začala v roku 2011 a preskočila som tým vlčiacke začiatky. Mám urobený Radcovský kurz, kurz tvorby programu a kurz etapových hier. Reprezentovala som skauting ako projekt deťom, ktorý nemali o tom ani šajnu. Som aktívnym členom v oddiele a vediem družinku vĺčat, ktorých pripravujem na skautský život plný kreatívnych nápadov a dobrodružstiev. 

Som spoločenská, nekonfliktná, komunikatívna s vegetariánskym nadhľadom na život. Pri technickom zameraní na škole neútícha moja láska ku deťom a k skautingu. Zbožňujem výzvy či už v skautingu alebo osobnom "pohybovo-lenivom" živote. Nezabúdam na úsmev a dokážem si užiť každú sekundu môjho života :)                   P.S.: môj smiech je počuť všade 


Marek Pleško - Marcus

 So skautingom som začal až ako "dospelák" vo veku 22 rokov, takže môžem iba v dobrom závidieť každému, kto je skautským odchovancom už od vĺčaťa alebo včielky. Až na tento malý "hendikep" som hrdým trenčianskym vodným skautom. Viedol som svorku vodných vĺčat a neskôr som bol zástupcom prístavného kapitána a napokon aj prístvaný kapitán 93. prístavu Tortuga Trenčín. Za môj najväčší skautský výchovný počin považujem spolupodielanie sa na výchove nástupcov v našom prístave.

V súčasnosti som koordinátorom Námornej akadémie vodných skautov a tzv. "ultračlen" všetkých možných členitých skautských rád - člen Hlavného kapitanátu vodných skautov, člen Rady pre vzdelávanie, člen tímu Safe from Harm a taktiež som hrdým členom tímu Cassiopeia (vedeli ste, že názov kurzu sme vymysleli my, vodáci? :-). Keďže trpím grafomániou, moje články môžete nájsť v časopise Médium. Síce sa už v súčasnosti vĺčatám a ani včielkam aktívne v skautingu nevenujem, avšak ako detský lekár sa s touto vekovou kategóriou stretávam v mojej profesii každodenne. 

Viac informácií o kurzoch Cassiopeia: cassiopeia@skauting.sk ,                            https://www.facebook.com/groups/242802915785837/

. Sú dobrou príležitosťou aj pre ďalšie vzdelávanie a motiváciu vzdelávateľov a inštruktorov.

Anketa

Deň so skautskou šatkou sa už blíži. Zúčastníš sa?


Jasné, že áno. Je to super a 24. apríla sa už neviem dočkať!
 
150
Áno, idem do toho prvý krát, tak som zvedavý aké to bude.
 
54
Ešte nie som rozhodnutý, ale rozhodne to znie dobre!
 
30
Nie, je to nuda! A šatku mi aj tak na tábore zjedli myši.
 
40
Radšej nie. Nechcem, aby ľudia okolo vedeli, že som skaut.
 
31

Spolu hlasov: 305

Zdieľanie