Vodcovský dekrét môže byť Tvoj

V tejto sekcii by sme radi venovali pozornosť všetkým vodcom fungujúcim v Slovenskom skautingu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, koľkí máte vodcovské dekréty a aké sú možnosti jeho získania.

Počet vodcov s dekrétom v Slovenskom skautingu

Nedávno sme zisťovali koľko aktívnych oddielových vodcov, registrovaných v tomto roku, má vodcovský dekrét alebo aspoň absolvovanú Vodcovskú lesnú školu. Keďže nikto doteraz nerobil takýto prieskum, nemali sme predstavu, aké výsledky môžeme čakať. Zistenia však neboli veľmi dobré. Viac ako polovica registrovaných vodcov nemá vodcovský dekrét.
Keďže sa chceme prezentovať ako organizácia, ktorá má vyškolených dobrovoľníkov, ktorí prešli skautským vzdelávacím systémom, nemôže táto situácia ďalej pokračovať.

Mať dekrét je prínosom pre Teba i oddiel

Možno si niektorí položia otázku typu: "Prečo potrebujem dekrét, keď mám skúsenosti z radcovania alebo už vodcujem niekoľko rokov?" Dekrét nie je len papier, ale stojí za ním absolvovanie Vodcovskej lesnej školy. Jej účastníci si prejdú sériou prednášok a aktivít, ktorá ich dôkladne pripraví na vodcovanie a situácie s ním spojené. Tiež vypracujú a zorganizujú vodcovský projekt, ktorý pomôže vyriešiť problém alebo zlepší situáciu v ich oddiele. Nehovoriac o dobrej partii, ktorá tu vždy vznikne. Vďaka nej nadviažu spoluprácu a načerpajú inšpiráciu na ďalšie aktivity.

Možnosti získania dekrétu

V Slovenskom skautingu pôsobí viacero Vodcovských lesných škôl, ktoré vzdelávajú súčasných i budúcich vodcov a čakajú aj na Teba. Každá z nich má svoje špecifiká, ale všetky plnia účel dôkladnej prípravy. Tu je ich krátky prehľad:

Slovenská ekumenická lesná škola – SELŠ: Vás naučí robiť pútavý program, dá vám tipy na nové aktivity a vysvetlí, ako do toho celého dostať hlbší rozmer.

Vodcovská lesná škola Baobab: Baobab je VLŠ, ktorá Ti ukáže, že vodcovanie je fun! Priatelia, zážitky, tím, zručnosti, sebarealizácia - to je BAOBAB!

Vodcovská lesná škola Safari: Safari je víkendová Vodcovská lesná škola určená najmä pre nádejných vodcov, ktorí sa nemôžu zúčastniť letnej časti Vodcovskej lesnej školy. Jednou z našich priorít je program. Vydaj sa s nami na cestu do Programovej divočiny.

Kapitánska lesná škola: KLŠ je produktom vzdelávacieho tímu Námornej akadémie vodných skautov. Obohacuje klasickú VLŠ o tzv. „kapitánske doplnky“ a umožňuje nadobudnúť aj špeciálne vodcovské kompetencie potrebné pre prácu s deťmi a mládežou na vode.

Absolventi lesných škôl ozvite sa (tí bez dekrétu)

Vieme, že viacerí aktívni vodcovia a činovníci majú absolvovanú Vodcovskú lesnú školu, ale z rôznych príčin nemajú vodcovský dekrét. Pokiaľ patríš medzi nich, určite nám napíš na peter.knapik@skauting.sk alebo na vzdelavanie@skauting.sk. Ponuka platí aj pre tých vodcov, ktorí vedú oddiel dlhšiu dobu a nemajú absolvovanú Vodcovskú lesnú školu. Snažíme sa byť ústretoví a vieme sa dohodnúť na spôsobe dodatočného splnenia podmienok získania dekrétu. Doteraz sa nám ozvalo viacero vodcov, ktorí splnili podmienky a následne vodcovský dekrét dostali.

Na koniec, uvádzame ešte jednu výzvu. Pokiaľ niekoho zaujala táto problematika alebo ho zaujíma vzdelávanie v skautingu všeobecne a má nápady ako zlepšiť situáciu, budeme veľmi radi ak sa ozve a bude s nami spolupracovať.