Dobrovoľníci na Ústredí

Skauting je postavený na dobrovoľníkoch - všetkých tých, ktorí sú ochotní rôznym spôsobom venovať seba a svoj čas deťom a mladým ľuďom. Deje sa to predovšetkým na základnej, miestnej úrovni v oddieloch a zboroch, ale aj na národnej úrovni - cez realizačné tímy národných akcií a programové tímy, tímy časopisov, vzdelávacie tímy, či tímy zahraničnej a duchovnej rady.

Veľkým prínosom sú aj dobrovoľníci, ktorí ponúkajú svoj čas a schopnosti na pomoc Ústrediu. Veľmi im za to ďakujeme a ceníme si ich ochotu venovať sa často krát administratívnym a kancelárskym prácam, pomáhať s propagačnými aktivitami SLSK pri rôznych príležitostiach, alebo pomôcť pri fyzickej činnosti (nakladanie, vykladanie materiálu na akcie, upratovanie garáže).

Bez ich pomoci by veci nemohli byť také, aké sú -  a zároveň vnášajú do práce nové nápady a inšpirácie, ako aj úžadné nadšenie. Ďakujeme!

 

  • Radi by sme sa poďakovali zvlášť skautom z Bratislavskej skautskej rady (a špeciálne ešte tým z 11. zboru Biele Delfíny), ktorí sú veľmi často ochotní prísť a pomôcť, nech je to čokoľvek.

 

Od júla 2013 môžete na Ústredí stretnúť novú osobu, ktorá nám chodí každý deň pomáhať ako dobrovoľníčka. Nech sa páči, zoznámte sa s Peťou Halašovou - Pehou a zistite, čo ju na tom najviac baví!Peha - dobrovoľníčka na Ústredí

Rozhovor s Peťou Halašovou - Pehou:   

Ako si sa dostala ku skautingu a ako dlho už skautuješ?

 Cez moju mamu a jej dobrú kamarátku, s ktorou boli dlhoročné kolegyne. Rozprávali sa o skautingu a ona jej navrhla, aby som k nej vstúpila do zboru, že mi to určite veľa do života dá. Tou kamarátkou bola Watutka, vtedy vodkyňa zboru Cuprum z Banskej Bystrice.

 Ku skautom som vstúpila, keď som mala asi 7 rokov. Spočiatku som chodievala len na tábory. Nemohla som chodiť na schôdzky, lebo môj zbor bol ďaleko a ja som mala vždy povinností vyše hlavy (škola, klavír, rôzne iné krúžky).

 Oficiálne sa medzi skautov počítam až od roku 2008, kedy som zložila skautský sľub – na tábore. Bol to veľmi výnimočný tábor, boli sme tam skauti z dvoch zborov – Cuprum a Skarabeus a myslím si, že sme si veľmi dobre sadli.

 Od minulého roku som skautingu venujem aktívne v 11. zbore Biele Delfíny, kde pracujem s našimi najmladšími po boku Karkulky. Dá sa povedať, že poriadnou skautkou som iba 2 roky.

Čo je podľa Teba to top na skautingu?

 Celková atmosféra – dáva človeku pocítiť, že má svoje miesto na tomto svete, že je výnimočný, originálny a môže dosiahnuť všetko, čo si zaumieni. Ja ju vnímam veľmi intenzívne a som si istá, že ostatní skauti tiež.

Aký je Tvoj naj tohtoročný skautský zážitok?

 Určite neobyčajný výlet na Sitno s mojimi kamarátmi z 11tky. Prečo bol neobyčajný?

Pre počasie, vďaka ktorému sme zažili všetky ročné obdobie v priebehu pár hodín; pre neplánované odbočenie od trasy, kde sme sa ocitli na aj pre mňa nie celkom známom území a museli sme využiť skautský um, ktorý nám pomohol kráčať ďalej; pre množstvo potokov, na ktoré sme po ceste natrafili (pri jednom sme neodolali a museli sme ho vyskúšať).

Predovšetkým sme si pomáhali ako praví priatelia, a tak sme spoločne zdolali všetky prekážky, ktoré nám boli postavené do cesty. Posilnilo nás to a odvtedy na túto udalosť spomíname určite všetci s úsmevom.

Ako si sa dostala k dobrovoľníckej práci na Ústredí?

 Sčasti to súviselo s mojou diplomovou prácou, ktorej časť som venovala Skautingu a predovšetkým jeho Ústrediu. Na Ústredi boli všetci veľmi milí, priateľskí a ochotní pomôcť mi aj napriek ich veľkej vyťaženosti. Skúsila som sa ich spýtať, či by som im mohla byť v niečom nápomocná...a tak sa začala naša spolupráca. Som tu už druhý mesiac a cítim sa tu medzi nimi úžasne. Lepší kolektív si človek nemôže priať.

Čomu sa na Ústredí venuješ?Peha - dobrovoľníčka na Ústredí

 Prácu mám flexibilnú: čo práve treba spraviť, tomu sa venujem. Mala som úlohu, ktorá mi zabrala pár týždňov, ale tiež úlohu, ktorá zabrala iba pár hodín. Pracujem predovšetkým na počítači – s dokumentmi, s obrázkami; na skautských stránkach kontrolujem a nahadzujem údaje. Okrem toho pomáham koordinátorom storočnice, keď treba niečo spočítať, skontrolovať, zabaliť.

Čo Ťa na tom najviac baví?

 Práca je pestrá. Vždy robím niečo iné, za deň dostanem 2-3 úlohy, niektoré trvajú dlhšie, iné kratšie, daktoré sú na pc, pri iných robím viac fyzicky. Vždy sa niečo nové naučím, zaujímavé dozviem, o čom môžem potom diskutovať, alebo aspoň premýšľať.

Čomu sa venuješ okrem skautingu?

 Študujem na univerzite, odbor účtovníctvo a audítorstvo. Mám pred sebou posledný ročník. Popri štúdiu pracujem už dva roky v IBM. Mojimi dlhodobými záľubami je hra na klavír a spev. Rada tancujem, chodím na výlety, nadväzujem nové známosti. Baví ma písanie. Snívam o tom, že raz napíšem román.

Ideálny deň Peti Halašovej obsahuje ...

 Hlavne hudbu a smiech. Často si spievam a usmievam sa len tak sama pre seba. Spievam si cestou do práce, v ktorej trávim doobedie. Poobede smerujú moje kroky na Ústredie. Po ceste si tiež spievam a teším na svojich kolegov a úlohy, ktoré mi dajú. Podvečer si trochu zašportujem so skautmi. Večer venujem debatám s kamarátmi.

 

ĎAKUJEME!

Anketa

Deň so skautskou šatkou sa už blíži. Zúčastníš sa?


Jasné, že áno. Je to super a 24. apríla sa už neviem dočkať!
 
151
Áno, idem do toho prvý krát, tak som zvedavý aké to bude.
 
54
Ešte nie som rozhodnutý, ale rozhodne to znie dobre!
 
30
Nie, je to nuda! A šatku mi aj tak na tábore zjedli myši.
 
40
Radšej nie. Nechcem, aby ľudia okolo vedeli, že som skaut.
 
31

Spolu hlasov: 306

Zdieľanie