Dobrovoľníci na Ústredí

Skauting je postavený na dobrovoľníkoch - všetkých tých, ktorí sú ochotní rôznym spôsobom venovať seba a svoj čas deťom a mladým ľuďom. Deje sa to predovšetkým na základnej, miestnej úrovni v oddieloch a zboroch, ale aj na národnej úrovni - cez realizačné tímy národných akcií a programové tímy, tímy časopisov, vzdelávacie tímy, či tímy zahraničnej a duchovnej rady.

Veľkým prínosom sú aj dobrovoľníci, ktorí ponúkajú svoj čas a schopnosti na pomoc Ústrediu. Veľmi im za to ďakujeme a ceníme si ich ochotu venovať sa často krát administratívnym a kancelárskym prácam, pomáhať s propagačnými aktivitami SLSK pri rôznych príležitostiach, alebo pomôcť pri fyzickej činnosti (nakladanie, vykladanie materiálu na akcie, upratovanie garáže).

Bez ich pomoci by veci nemohli byť také, aké sú -  a zároveň vnášajú do práce nové nápady a inšpirácie, ako aj úžadné nadšenie. Ďakujeme!

• Radi by sme sa poďakovali zvlášť skautom z Bratislavskej skautskej rady (a špeciálne ešte tým z 11. zboru Biele Delfíny), ktorí sú veľmi často ochotní prísť a pomôcť, nech je to čokoľvek.

Od júla 2013 môžete na Ústredí stretnúť novú osobu, ktorá nám chodí každý deň pomáhať ako dobrovoľníčka. Nech sa páči, zoznámte sa s Peťou Halašovou - Pehou a zistite, čo ju na tom najviac baví!Peha - dobrovoľníčka na Ústredí

Rozhovor s Peťou Halašovou - Pehou:

Ako si sa dostala ku skautingu a ako dlho už skautuješ?

Cez moju mamu a jej dobrú kamarátku, s ktorou boli dlhoročné kolegyne. Rozprávali sa o skautingu a ona jej navrhla, aby som k nej vstúpila do zboru, že mi to určite veľa do života dá. Tou kamarátkou bola Watutka, vtedy vodkyňa zboru Cuprum z Banskej Bystrice.

Ku skautom som vstúpila, keď som mala asi 7 rokov. Spočiatku som chodievala len na tábory. Nemohla som chodiť na schôdzky, lebo môj zbor bol ďaleko a ja som mala vždy povinností vyše hlavy (škola, klavír, rôzne iné krúžky).

Oficiálne sa medzi skautov počítam až od roku 2008, kedy som zložila skautský sľub – na tábore. Bol to veľmi výnimočný tábor, boli sme tam skauti z dvoch zborov – Cuprum a Skarabeus a myslím si, že sme si veľmi dobre sadli.

Od minulého roku som skautingu venujem aktívne v 11. zbore Biele Delfíny, kde pracujem s našimi najmladšími po boku Karkulky. Dá sa povedať, že poriadnou skautkou som iba 2 roky.

Čo je podľa Teba to top na skautingu?

Celková atmosféra – dáva človeku pocítiť, že má svoje miesto na tomto svete, že je výnimočný, originálny a môže dosiahnuť všetko, čo si zaumieni. Ja ju vnímam veľmi intenzívne a som si istá, že ostatní skauti tiež.

Aký je Tvoj naj tohtoročný skautský zážitok?

Určite neobyčajný výlet na Sitno s mojimi kamarátmi z 11tky. Prečo bol neobyčajný?

Pre počasie, vďaka ktorému sme zažili všetky ročné obdobie v priebehu pár hodín; pre neplánované odbočenie od trasy, kde sme sa ocitli na aj pre mňa nie celkom známom území a museli sme využiť skautský um, ktorý nám pomohol kráčať ďalej; pre množstvo potokov, na ktoré sme po ceste natrafili (pri jednom sme neodolali a museli sme ho vyskúšať).

Predovšetkým sme si pomáhali ako praví priatelia, a tak sme spoločne zdolali všetky prekážky, ktoré nám boli postavené do cesty. Posilnilo nás to a odvtedy na túto udalosť spomíname určite všetci s úsmevom.

Ako si sa dostala k dobrovoľníckej práci na Ústredí?

Sčasti to súviselo s mojou diplomovou prácou, ktorej časť som venovala Skautingu a predovšetkým jeho Ústrediu. Na Ústredi boli všetci veľmi milí, priateľskí a ochotní pomôcť mi aj napriek ich veľkej vyťaženosti. Skúsila som sa ich spýtať, či by som im mohla byť v niečom nápomocná...a tak sa začala naša spolupráca. Som tu už druhý mesiac a cítim sa tu medzi nimi úžasne. Lepší kolektív si človek nemôže priať.

Čomu sa na Ústredí venuješ?Peha - dobrovoľníčka na Ústredí

Prácu mám flexibilnú: čo práve treba spraviť, tomu sa venujem. Mala som úlohu, ktorá mi zabrala pár týždňov, ale tiež úlohu, ktorá zabrala iba pár hodín. Pracujem predovšetkým na počítači – s dokumentmi, s obrázkami; na skautských stránkach kontrolujem a nahadzujem údaje. Okrem toho pomáham koordinátorom storočnice, keď treba niečo spočítať, skontrolovať, zabaliť.

Čo Ťa na tom najviac baví?

Práca je pestrá. Vždy robím niečo iné, za deň dostanem 2-3 úlohy, niektoré trvajú dlhšie, iné kratšie, daktoré sú na pc, pri iných robím viac fyzicky. Vždy sa niečo nové naučím, zaujímavé dozviem, o čom môžem potom diskutovať, alebo aspoň premýšľať.

Čomu sa venuješ okrem skautingu?

Študujem na univerzite, odbor účtovníctvo a audítorstvo. Mám pred sebou posledný ročník. Popri štúdiu pracujem už dva roky v IBM. Mojimi dlhodobými záľubami je hra na klavír a spev. Rada tancujem, chodím na výlety, nadväzujem nové známosti. Baví ma písanie. Snívam o tom, že raz napíšem román.

Ideálny deň Peti Halašovej obsahuje ...

Hlavne hudbu a smiech. Často si spievam a usmievam sa len tak sama pre seba. Spievam si cestou do práce, v ktorej trávim doobedie. Poobede smerujú moje kroky na Ústredie. Po ceste si tiež spievam a teším na svojich kolegov a úlohy, ktoré mi dajú. Podvečer si trochu zašportujem so skautmi. Večer venujem debatám s kamarátmi.

ĎAKUJEME!

Deň so skautskou šatkou sa už blíži. Zúčastníš sa?

Jasné, že áno. Je to super a 24. apríla sa už neviem dočkať!

Áno, idem do toho prvý krát, tak som zvedavý aké to bude.

Ešte nie som rozhodnutý, ale rozhodne to znie dobre!

Nie, je to nuda! A šatku mi aj tak na tábore zjedli myši.

Radšej nie. Nechcem, aby ľudia okolo vedeli, že som skaut.

Spolu hlasov: 306