Voľný programový modul Bobríci

Všeobecné pravidlá lovu bobríkov

Nie je dôležité, ktorého bobríka začneš loviť ako prvého. Nemusíš postupovať podľa poradia ktoré sme uviedli. Môžeš loviť aj viac bobríkov súčasne. Napríklad pri love bobríka šľachetnosti sa môžeš pokúsiť uloviť bobríka plávania, dobrých skutkov, mlčania, mierenia, atď. Pri lovení bobríka samoty môžeš kľudne uloviť aj bobríka šikovnosti tým, že behom desiatich hodín samoty vyrobíš nejaký užitočný predmet. Takto ti oba dokonca ubehnú rýchlejšie. Nemôžeš pri ňom avšak loviť bobríka Veľkého mlčania. Bol by to ľahko ulovený bobrík, nehovoriť s nikým keď si sám!
           
Pri každom love sa presne riaď pravidlami! Každý tvoj bobrík nech naozaj poctivo ulovený! Ak si prišívaš uloveného bobríka s neistotou, znamená to, že si bobríka získal nesprávne, nepoctivo. Len dokonale, presne podľa loveckých zákonov Chlapcov od Bobrej rieky ulovený bobríci ťa môžu tešiť. Lovíš ich predsa pre seba, pre svoje svedomie, pretože chceš byť správnym chlapcom alebo dievčaťom – a nie aby si sa vychvaľoval pred kamarátmi.
           
Bobríkov si prišívaj na pravý rukáv skautskej košele nad gombík, pod skautské odborky a to do mriežky určenej na lov bobríkov. Za splneného bobríka si môžeš vyšiť nitkou jedno okienko mriežky nášivky farbou, ktorú bobrík predstavuje. V mriežke vyšívaj bobríkov z ľava do prava podľa ich čísel, nie podľa poradia, v ktorom ich získavaš.

Získaj svojho najlepšieho kamaráta, aby lovil bobríky s tebou, ale nepredbiehajte sa spolu v love. Nesnaž sa ho zahanbiť tým, že by si chcel mať stále viac bobríkov ako on. Odporovalo by to aj trinástemu bielemu bobríkovi! Ku svojmu kamarátovi buď rytiersky, vľúdny, verný a ohľaduplný.

A teraz s nadšením na lov bobríkov! Lovu zdar!

Bobrík mrštnosti          

Má žltú farbu. Hovorí sa, že chlapec ani dievča nemajú vyzerať ako slonie mláďa, ale že majú byť pružní a rýchli. Majú vedieť behať a skákať aspoň tak, ako im to pre ich vek popisuje tabuľka.

Výkony

   

Dievčatá

   

trieda

piata

šiesta

siedma

ôsma

deviata +

Beh na 50 m

9,2 s

8,8 s

8,6 s

----

----

Beh na 60 m

----

----

9,5 s

9,2 s

9 s

Beh na 100 m

19,8 s

19 s

17,8 s

17,4 s

17 s

Skok do výšky

100 cm

105 cm

110 cm

115 cm

118 cm

Skok do diaľky

280 cm

300 cm

320 cm

330 cm

340 cm

 

Výkony

   

Chlapci

   

trieda

piata

šiesta

siedma

ôsma

deviata +

Beh na 50 m

8,5 s

8,2 s

8 s

----

----

Beh na 60 m

----

----

9 s

8,8 s

8,6 s

Beh na 100 m

18,6 s

17,8 s

17 s

16,6 s

16,2 s

Skok do výšky

115 cm

120 cm

125 cm

130 cm

133 cm

Skok do diaľky

300 cm

320 cm

340 cm

360 cm

380 cm

Bobrík mierenia           

Má svetlozelenú farbu. Podmienky pre jeho ulovenie: Vyznač na zemi štvorec 1x1 m. Potom si odmeraj štyri a pol metra od jednej strany a tam si vyznač štartovaciu čiaru. Od nej budeš hádzať do štvorca kamene veľké asi ako slepačie vajce. Nájdi si ich desať. Budeš hádzať celkom stokrát a z tejto stovky musíš mať aspoň 80 hodov úspešných, to znamená, že 80 kameňov musí dopadnúť do štvorca (počítaj a zaznamenávaj presne). Ak kameň dopadne vedľa štvorca a až potom sa odrazom do štvorca dokotúľa, nepočíta sa ako úspešne hodený. Ak dopadne do štvorca, ale odrazom sa z neho vykotúľa alebo vyskočí, počíta sa ako úspešne vhodený, napriek tomu že vo štvorci neostal.

Bobrík záchrany           

Má čiernu farbu. Uloví ho ten, kto splní tieto podmienky:

 • Zaobstarám si malú lekárničku prvej pomoci a naučím sa ju používať.
 • Dokážem podať umelé dýchanie.
 • Viem ošetrovať menšie rany.
 • Viem, ako sa zachovať, keď niekto omdlie.
 • Viem, čo robiť pri nevoľnostiach a bolestiach žalúdku.
 • Viem, čo vykonať pri uštipnutí hadom.
 • Viem, ako pomôcť pri tepelnom prehriati a úpale.
 • Poznám rozdiel medzi úpalom a prehriatím.
 • Poznám telefónne čísla hasičov, záchrannej služby a polície.
 • Viem, kde je v okolí najbližší telefón a požiarny hlásič.
 • Poznám adresu najbližšieho zdravotného strediska a jeho telefón, taktiež aj ordinačné hodiny.

Bobrík plávania

Má červenú farbu. Tí, ktorí ho chcú uloviť. Musia vedieť dobre plávať. Bobri to dokážu znamenite! Nezáleží na tom, akým spôsobom plávaš, hlavne aby si dokázal zdolať aspoň 60 metrov.

Bobrík dobrých skutkov          

Má tmavomodrú farbu. Chce od teba, aby si urobil aspoň 100 dobrých skutkov, aj úplne nepatrných. Pomôž napríklad kamarátovi s učením, navštív ho, keď je chorý, nenechaj mamku nosiť ťažké tašky s nákupom, pomáhaj jej v domácnosti. Ale pomôcť môžeš aj iným ľuďom, zvlášť tým starším. V dnešnom rušnom svete sú si na ulici neistí a určite budú radi, ak im pomôžeš pri prechádzaní cez prechod, uvoľníš miesto v autobuse alebo sa s nimi milo porozrpávaš.. Tak isto môžeš poslúžiť aj deťom alebo nevidiacim. Príležitostí k dobrým skutkom je veľa – hľadaj ich a premýšľaj nad nimi. Drž sa hesla: Každý deň jeden dobrý skutok! Činy vykonané v rámci tohto lovu sa ti počítajú do Modrého života alebo výzvy Uzol dobrého skutku, ak ho plníš.

Bobrík odvahy

Má tmavohnedú farbu. Lovec sa musí v noci vybrať na vodcom alebo radcom určené miesto a doniesť dôkaz splnenia. Miesto by malo byť v lese, vzdialené aspoň jeden kilometer od najbližšej obytnej zóny. Ideálne je ho uloviť na letných táboroch. Bobrík môže byť udelený vodcom aj po preukázaní mimoriadnej odvahy.

Bobrík kvetov

Má tmavozelenú farbu. Je to bobrík prírody. Žiada od teba znalosti 50 rôznych kvetov, stromov a kríkov (dohromady). Do tabuľky si zapisuj mená stromov, kríkov a kvetín, ktoré už dobré poznáš. Občas ale znovu preskúšaj svoje vedomosti. Nemalo by význam naučiť sa 50 názvov rastlín len pre ulovenie bobríka a potom všetko zabudnúť. Pamätaj si: Kto má bobríka kvetov, neutrhne zbytočne ani nepošliape ani jednu kvetinu, nezasekne nôž alebo sekeru do stromu, nebude štiepať drevo na jeho odkrytých koreňoch ani zbytočne lámať jeho konáre.

Bobrík mlčania

Má oranžovú farbu. Tohto bobríka budeš loviť veľakrát za sebou a veľa krát sa ti vyšmykne. Čo sa len malý Drobeček kvôli nemu natrápil! Tento prefíkaný bobrík od teba chce, aby si neprehovoril ani slovko celých 24 hodín. Nesmieš sa však pri Veľkom mlčaní strániť ľudí, napríklad ukrytím sa niekde v lese a tam na niekoľko hodín zaspať alebo sa zamknúť v izbe a hodiny nevychádzať von. Pri love musíš byť stále medzi ľuďmi a stále odolávať nástrahám zvuku. Nesmieš, ale ani hlasne zívať a kýchať a nahlas sa smiať. Všetko sa to považuje za porušenie pravidiel lovu. Ak sa zabudneš a prehovoríš či i len jedinú hlásku, tvoj lov je stratený, a musíš ho podstúpiť od začiatku aj keby ti do jeho skončenia chýbala už len štvrťhodina. „Odmlčané“ hodiny pokazeného lovu sa nesmú pripočítavať ku hodinám nového lovu. Sú proste stratené. Tohto bobríka nie je možné získať pri plnení výzvy troch orlích pier.

Bobrík samoty

Má ružovú farbu. Kladie veľké nároky na trpezlivosť a opatrnosť. Zotrvaj 10 hodín (teda najlepšie od 8 hodiny ráno do 18 hodiny večer) v lese alebo niekde inde v prírode úplne sám, to znamená na mieste, kde nemôžeš spozorovať žiadnu ľudskú tvár. Vezmi si so sebou jedlo, vodu, nejakú knihu, zápisník alebo denník. Čítaj, píš, kresli a pozoruj všetko okolo seba. Avšak, ak niekoho uvidíš, je tvoj lov zmarený a musíš sa naň vydať v nejaký iný, snáď šťastnejší deň. Dnes sa musíš vrátiť pretože si bol videný, alebo si niekoho videl. Jedine ráno pri ceste na lov a večer pri návratu je to povolená pol hodinka, cez ktorú môžeš niekoho stretnúť. Tým sa lov nenarušuje. Tohto bobríka nemôžeš získať splnením výzvy troch orlích pier.

Bobrík zručnosti

Má fialovú farbu. Lovec musí vyrezať 13 koliesok o priemere 0,5 cm (najlepšie z mäkkého dreva), prepáliť v nich rozžeraveným drôtom či klinčekom dierky ako na gombíkoch a potom ich nafarbiť farbami bobríkov. Môžeš ich potom pretrieť lakom, aby sa farba nezmývala. Z gombíkov si potom môžeš urobiť náramok, ktorý môžeš podarovať mamke alebo babičke.  
Okrem týchto koliesok vyrob nejakú užitočnú vec. Napríklad kvetináč, stoličku, vozík, poličky na náradie alebo niečo podobne užitočné. Predmet, ktorý si vyrobil ukáž svojmu radcovi alebo vodcovi. Predmety, ktoré si vyrobil pred začatím lovu tohto bobríka, neplatia. Vytvor niečo nové.

Bobrík sily

Má svetlomodrú farbu. Vytiahni sa na hrazdu alebo na vodorovnú hrubú vetvu stromu rukami tak, aby sa ruky dotýkali pŕs a brada bola značne vyššie nad vetvou či hrazdou. Nesmieš sa však do potrebnej výšky dostať výskokom či vymrštením tela, ale len voľným priťahovaním, teda silou rúk. Cvič uvoľnene, ale bez odpočinku, bez prestávky a hlavne bez dotknutia sa zeme – päť krát za sebou! Dievčatám stačí, ak sa vytiahnú tri krát za sebou. Nepôjde to hneď ľahko. Začni miernym tréningom. Pozor na presilenie! Zo začiatku postačí, ak sa vytiahneš len raz. Ďalší deň to skús dvakrát, potom trikrát a tak ďalej, až sa dokáže vytiahnuť na konár či hrazdu päťkrát za sebou, ako velí bobrík sily.

Bobrík hladu

Má svetlohnedú farbu. Je to hladný bobrík, pretože celých 24 hodín, kedy trvá jeho lov, nesmieš nič jesť. Môžeš piť len čistú vodu (teda nie limonádu, čaj alebo mlieko). Dokonca nesmieš ani žuvať žuvačku! Nie je nikde napísané, od ktorej hodiny máš začať, ale hladovanie musí trvať na minútu presne 24 hodín. Napríklad: začneš v 13:30 hodín a skončíš na ďalší deň v presne tú istú dobu. Odporúčam ti začať s lovom po skvelom obede, keď má telo dostatočnú zásobu potravy. Keď potom lov bobríka víťazne skončíš, začni jesť veľmi opatrne, pokojne a hlavne v malých dávkach. Nepokúšaj sa hneď v prvých minútach po love, vynahradiť si dlhé hladovanie – mal by si zažívacie ťažkosti s bolesťou žalúdka. Tohto bobríka nie je možné získať pri plnení výzvy troch orlích pier.

Bobrík šľachetnosti

Má bielu farbu. Ak chceš uloviť najcennejšieho bobríka – bieleho, musíš byť ako on. Čo to znamená?
Nebudeš nikdy hrubý, neprehovoríš jediné neslušné slovíčko. Nebudeš klamať. Budeš čestný, priamy a ochotný pomáhať druhým. Neublížiš malým deťom, naopak budeš ich chrániť pred násilím od surovcov a bitkárov. Nikdy nikoho nepodvedieš a neokradneš. Vynasnažíš sa proste byť taký ako Ludek z chlapcov od Bobrej rieky. Ak to vydržíš robiť 30 dní, môžeš si na trináste miesto prišiť odznak bieleho bobríka. Zásady tohto lovu by však mali pre teba ostať trvalé, lovec by na nich rozhodne nemal po mesiaci zabudnúť, s úľavou si vydýchnuť, že ich máš za sebou a viac sa nimi už nezaoberať! Ak behom lovu bieleho bobríka porušíš niektorý z jeho zákonov, musíš začať odznova a loviť ďalších 30 dní. Každý večer prísne prehodnoť svoje celodenné jednanie a správanie a premýšľaj či si lov nejak neporušil! Aj po ulovení bobríka šľachetnosti však každé porušenie jeho zásad znamená, že bobríka strácaš a znovu ho musíš uloviť. Biely bobrík ťa totiž navždy viaže byť čestným a ušľachtilým človekom.Anketa


Spolu hlasov:

Zdieľanie