Skautský týždeň za mier

Skautský týždeň za mier je výzvou pre všetkých, aby sa zamysleli nad potrebou mieru, aby sa sami stali šíriteľmi pokoja.

• Po roku sa chystá opäť týždeň za mier! Všetky podklady, aktivity a zamyslenia nájdete v septembri na týchto stránkach.

Prečo mier?

Pred tromi rokmi bol pre nás vojenský konflikt niečím vzdialeným, niečím, čo sa týkalo filmov a možno tak Ameriky a Blízkeho východu. Pred dvoma rokmi to už bolo iné - naši východní susedia prišli o Krym a dodnes na ich území s občasnými prestávkami pretrváva vojenský konflikt. Dnes Európa čelí otázke, ako sa postaviť k imigrantom, ktorí sa tiahnu do jej centra. A čo my s tým?

Svet asi sami nezachránime, ale môžeme sa aspoň pokúsiť ho urobiť kúsok lepším. My ešte stále žijeme v mieri a mali by sme si to nielen vážiť, ale snažiť sa ho tiež šíriť ďalej. Nevieme, čo je vojna, ale je na nás, či budeme šíriteľmi pokoja, pasívnymi pozorovateľmi, alebo dokonca práve tými, čo spôsobujú rozbroje. Skautský týždeň za mier chce byť impulzom k zamysleniu sa a zaujatiu jasného postoja.

Téma v roku 2017

Pre tento rok sme zvolili tému stavania mostov. Každý konflikt nesie so sebou zbúranie nejakého mosta - či už ide o most priateľstva, pomoci alebo tej najbežnejšej komunikácie. Na prvý pohľad sa môže zdať. že ide o maličkosti. Ale práve na takýchto a podobných maličkostiach stoja všetky vzťahy. Aj mier predstavuje vzťah, ktorý potrebuje mosty.

Skôr, než sa pustíte k samotným aktivitám, skúste si prečítať niečo z toho, čo prinieslo ICCS k tejto téme počas prípravy na tohtoročnú Veľkú Noc.

Kedy sa zapojiť?

Skautský týždeň za mier sa uskutoční 19.-25. septembra. Niektoré aktivity sa budú na stránke objavovať už priebežne počas septembra, ale všetko začne 19.9.

Kam mám prísť?

Nemusíš nikam chodiť. Môžeš sa zapojiť priamo z vašej klubovne, z vášho mesta, či obce.

Ako sa zapojiť?

Jednoducho :) Stačí si vybrať jednu z aktivít, zamyslení, či modlitieb, ktorá by sadla vašej družine a potom ju len uskutočniť. Väčšina vecí je rozdelená podľa veku, takže to svoje by si mal nájsť každý. Netreba sa nikde registrovať, nikde hlásiť. Ak si netrpezlivý, môžeš si prezrieť aktivity z minulého roka.

Môžem sa zapojiť ako jednotlivec?

Samozrejme. Niektoré aktivity sú práve tak pre družinu, ako i jednotlivca. Stačí pohľadať.

Máte nejaké otázky?

...alebo sa chcete len podeliť so svojimi nápadmi, či zážitkami? Neváhajte a napíšte na katarina.rausova@skauting.sk

Štartujeme 18. septembra!

Kalendár akcií