Skautský týždeň za mier

Skautský týždeň za mier je výzvou pre všetkých, aby sa zamysleli nad potrebou mieru, aby sa sami stali šíriteľmi pokoja.

... hlavnou témou 6. ročníka týždňa za mier bude chudoba. Zapojiť sa môžete 16.-22. septembra 2019.

Prečo mier?

Pred piatimi rokmi bol pre nás vojenský konflikt niečím vzdialeným, niečím, čo sa týkalo filmov a možno tak Ameriky a Blízkeho východu. Pred štyrmi rokmi to už bolo iné - naši východní susedia prišli o Krym a dodnes na ich území s občasnými prestávkami pretrváva vojenský konflikt. Dnes Európa čelí otázke, ako sa postaviť k imigrantom, ktorí sa tiahnu do jej centra. A čo my s tým?

Svet asi sami nezachránime, ale môžeme sa aspoň pokúsiť ho urobiť kúsok lepším. My ešte stále žijeme v mieri a mali by sme si to nielen vážiť, ale snažiť sa ho tiež šíriť ďalej. Nevieme, čo je vojna, ale je na nás, či budeme šíriteľmi pokoja, pasívnymi pozorovateľmi, alebo dokonca práve tými, čo spôsobujú rozbroje. Skautský týždeň za mier chce byť impulzom k zamysleniu sa a zaujatiu jasného postoja.

Téma v roku 2019

„Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť bohatých.“ (Matka Tereza)

Chudoba... ovplyvňuje milióny životov na celej zemi. Poznáme ju z článkov, filmov, obrázkov... atď. Podvedome vnímame, že sa týka Afriky, Indie, zemí zasiahnutých vojnou, prírodnými katastrofami, ale už menej si uvedomujeme, že sa týka i mnohých ľudí z bohatých krajín sveta. A áno, týka sa i nás – ľudí v našom štáte.

Rozumieme, čo to znamená byť chudobný? Pozreli sme sa niekedy okolo seba, či náhodou niekto z našich priateľov tiež netrie núdzu? Vieme sa postaviť a pomôcť, keď treba? Sme ochotní sa zrieknuť nejakého dobra, aby sme pomohli druhému? Vieme čo to znamená nemať ani na chlieb? Chodiť v 3x zaplátanom, lebo lepšie na seba nemám? Tlačiť sa s tromi ďalšími v jednej izbe?

Chudoba má rôzne podoby a každá si vyžaduje osobitné riešenia. Mnohí by radi s chudobou bojovali. S. Trnovec v jednej svojej prezentácii však upozornil, že s chudobou sa nedá bojovať. Chudoba je nedostatok a s dierou sa nedá biť, tú treba zapĺňať.  Nielen materiálnymi statkami, ale predovšetkým dobrom.

A čo môžeme urobiť my? V prvom rade môžeme začať tým, že budeme k nej a k tým, ktorých sa týka trošku citlivejší. Počas týždňa za mier sa zoznámime s niekoľkými podobami chudoby, s niekoľkými projektami, ktoré sa snažia chudobným pomáhať, s niekoľkými tipmi, ktoré môžeme vyskúšať, aby sme zistili, že vôbec nie je ťažké začať slúžiť núdznym.

Ako napísal T. Kuzár v článku o tipoch na odstraňovanie chudoby: „Možno sa Ti zdá to, čo robíš málo, že takto nevyriešiš celý problém chudoby. Ale ak pomôžeš, čo i len jednému človeku, tak si urobil strašne veľa!“

Tento ročník je inšpirovaný stránkou chudoba.sk, projektami Dobrej noviny a mnohými väčšími i menšími organizáciami, občianskymi združeniami a projektami, ktoré sa snažia chudobných neprehliadať.

Kedy sa zapojiť?

Najbližší skautský týždeň za mier sa uskutoční 16.-22. septembra 2019. Niektoré aktivity sa budú na stránke objavovať už priebežne počas septembra, ale všetko začne 16.9.

Kam mám prísť?

Nemusíš nikam chodiť. Môžeš sa zapojiť priamo z vašej klubovne, z vášho mesta, či obce.

Ako sa zapojiť?

Jednoducho :) Stačí si vybrať jednu z aktivít, zamyslení, či modlitieb, ktorá by sadla vašej družine a potom ju len uskutočniť. Väčšina vecí je rozdelená podľa veku, takže to svoje by si mal nájsť každý. Netreba sa nikde registrovať, nikde hlásiť. Ak si netrpezlivý, môžeš si prezrieť aktivity z minulého roku.

Môžem sa zapojiť ako jednotlivec?

Samozrejme. Niektoré aktivity sú práve tak pre družinu, ako i jednotlivca. Stačí pohľadať.

Ďalšie inšpirácie

• Zbierku materiálov k téme pokoja nájdete aj na stránkach eRka, ktoré malo tému roku 2017/2018  dobrodružstvo pokoja

Máte nejaké otázky?

...alebo sa chcete len podeliť so svojimi nápadmi, či zážitkami? Neváhajte a napíšte na katarina.rausova@skauting.sk