5. pôstna nedeľa

5. pôstna nedeľa

Evangelium: Ján 12,20-33

„A ja, až budem vyzdvihnutý zo zeme, všetkých pritiahnem k sebe.“

 Znižovanie kvality ľudského života a rozpad spoločnosti

"Psychické znečistenie", ktoré spôsobuje digitálny svet, v ktorom žijeme, nahrádza ľudské vzťahy prostredníctvom sociálnych médií, kde sa rozhodneme „zrušiť priateľstvo" a kde skutočné emócie nahrádzajú pocity založené viac na telefónoch a elektronických zariadeniach než na ľuďoch. Hoci digitálny svet nám umožňuje "komunikovať a podeliť sa s ostanými o naše vedomosti a záujmy" a ponúka "vzrušujúce možnosti", môže tiež "chrániť pred priamym kontaktom s bolesťou, strachmi a radosťou iných a zložitosť ich osobných skúseností. "To sú dôvody, prečo  by sme sa mali tiež obávať médií, ktoré spôsobujú, že ľudia sú nespokojní s interakciou v skutočnom svete a majú potom tendenciu sa izolovať. (§47)

Toto je pre nás vhodný čas na to, aby sme sa na vec pozreli s odstupom a zamysleli sa nad tým, čo chce pápež, aby sme pochopili, keď hovorí o nás ako o stvoreniach a o našom diele, ktorý je súčasťou väčšieho obrazu ekológie. Nie sme len ďalšie zviera medzi všetkými Božími zvieratami, pretože nám dal jedinečnú dôstojnosť a rozum. A preto z týchto darov očakáva, že ich budeme používať, aby sme nasledovali jeho prikázania a starali sa o stvorenie vrátane starostlivosti o dobro našich rodín a všetkých ostatných ľudí. Pápež sa práve dotkol témy "kvality ľudského života a o rozpade spoločnosti." Keď sa dostávame hlbšie do encykliky, vyzýva nás viac užívať našu potrebu užívať si prírodu a tráviť v nej čas a priamo poukazuje na nebezpečenstvá digitálnych a sociálnych médií.

Staňme sa ochrancami stvorenia a Božieho plánu, ktorého súčasťou je i príroda. Chráňme seba i naše okolie.

Pápež František

 

Aktivita:

Používajte digitálne médiá s rozumom

Vypnite elektroniku, aby ste si vychutnali voľný čas a porozprávali sa s rodinou. Ignorujte neustále novinky a hovorte o bežných udalostiach, ktoré sa dejú v živote vašej rodiny a okolo vás. Aj vtedy, keď si sám doma - vypni televízor a choď sa prejsť. A najmä vtedy, keď si uvedomíš, že si znechutený alebo naštvaný zo správ, ktoré si čítal na webe, alebo keď ťa úplne pohltili udalosti na sociálnych sietiach.

Anketa


Spolu hlasov:

Zdieľanie