5. pôstna nedeľa

Evangelium: Ján 12,20-33

„A ja, až budem vyzdvihnutý zo zeme, všetkých pritiahnem k sebe.“

Znižovanie kvality ľudského života a rozpad spoločnosti

"Psychické znečistenie", ktoré spôsobuje digitálny svet, v ktorom žijeme, nahrádza ľudské vzťahy prostredníctvom sociálnych médií, kde sa rozhodneme „zrušiť priateľstvo" a kde skutočné emócie nahrádzajú pocity založené viac na telefónoch a elektronických zariadeniach než na ľuďoch. Hoci digitálny svet nám umožňuje "komunikovať a podeliť sa s ostanými o naše vedomosti a záujmy" a ponúka "vzrušujúce možnosti", môže tiež "chrániť pred priamym kontaktom s bolesťou, strachmi a radosťou iných a zložitosť ich osobných skúseností. "To sú dôvody, prečo  by sme sa mali tiež obávať médií, ktoré spôsobujú, že ľudia sú nespokojní s interakciou v skutočnom svete a majú potom tendenciu sa izolovať. (§47)

Toto je pre nás vhodný čas na to, aby sme sa na vec pozreli s odstupom a zamysleli sa nad tým, čo chce pápež, aby sme pochopili, keď hovorí o nás ako o stvoreniach a o našom diele, ktorý je súčasťou väčšieho obrazu ekológie. Nie sme len ďalšie zviera medzi všetkými Božími zvieratami, pretože nám dal jedinečnú dôstojnosť a rozum. A preto z týchto darov očakáva, že ich budeme používať, aby sme nasledovali jeho prikázania a starali sa o stvorenie vrátane starostlivosti o dobro našich rodín a všetkých ostatných ľudí. Pápež sa práve dotkol témy "kvality ľudského života a o rozpade spoločnosti." Keď sa dostávame hlbšie do encykliky, vyzýva nás viac užívať našu potrebu užívať si prírodu a tráviť v nej čas a priamo poukazuje na nebezpečenstvá digitálnych a sociálnych médií.

Staňme sa ochrancami stvorenia a Božieho plánu, ktorého súčasťou je i príroda. Chráňme seba i naše okolie.

Pápež František

Aktivita:

Používajte digitálne médiá s rozumom

Vypnite elektroniku, aby ste si vychutnali voľný čas a porozprávali sa s rodinou. Ignorujte neustále novinky a hovorte o bežných udalostiach, ktoré sa dejú v živote vašej rodiny a okolo vás. Aj vtedy, keď si sám doma - vypni televízor a choď sa prejsť. A najmä vtedy, keď si uvedomíš, že si znechutený alebo naštvaný zo správ, ktoré si čítal na webe, alebo keď ťa úplne pohltili udalosti na sociálnych sietiach.

Deň so skautskou šatkou sa už blíži. Zúčastníš sa?

Jasné, že áno. Je to super a 24. apríla sa už neviem dočkať!

Áno, idem do toho prvý krát, tak som zvedavý aké to bude.

Ešte nie som rozhodnutý, ale rozhodne to znie dobre!

Nie, je to nuda! A šatku mi aj tak na tábore zjedli myši.

Radšej nie. Nechcem, aby ľudia okolo vedeli, že som skaut.

Spolu hlasov: 306