5. pôstna nedeľa: Nádej

Hlavná myšlienka evanjelia:

Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, neprinesie úrodu.

Robíme to každú jar – sejeme. Ukladáme semienka do zeme a nieje nám za nimi smutno. Naopak, tešíme sa na žatvu a zber plodov. Rozsievať s nádejou, to je náš údel, aj keď zrátame, že najprv musí všetko zahynúť, zakoreniť sa a začať rásť. Do malých detí vkladáme svoju múdrosť, myšlienky i zručnosti. Často máme dojem, že to ani poriadne neprijali. Napriek tomu máme nádej, že raz uvidíme plody svojho snaženia. Stretol som rodičov, ktorí dali deti do skautingu, lebo hoc len krátko, sami skauting zažili. Aj keď sami roky nie sú aktívni, priviedli nám svoje deti.

Práca v skautingu musí byť sprevádzaná radosťou a nádejou. Nádej, že sa zasiate dobro nestratí dáva radosť našej činnosti. Nezabúdajme: Skaut je veselej mysle. Aj vďaka tejto nádeji.