5. pôstna nedeľa: Nádej

Hlavná myšlienka evanjelia:

Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, neprinesie úrodu.

Robíme to každú jar – sejeme. Ukladáme semienka do zeme a nie je nám za nimi smutno. Naopak, tešíme sa na žatvu a zber plodov. Rozsievať s nádejou, to je náš údel, aj keď zrátame, že najprv musí všetko zahynúť, zakoreniť sa a začať rásť. Do malých detí vkladáme svoju múdrosť, myšlienky i zručnosti. Často máme dojem, že to ani poriadne neprijali. Napriek tomu máme nádej, že raz uvidíme plody svojho snaženia. Stretol som rodičov, ktorí dali deti do skautingu, lebo hoc len krátko, sami skauting zažili. Aj keď sami roky nie sú aktívni, priviedli nám svoje deti.

Práca v skautingu musí byť sprevádzaná radosťou a nádejou. Nádej, že sa zasiate dobro nestratí dáva radosť našej činnosti. Nezabúdajme: Skaut je veselej mysle. Aj vďaka tejto nádeji.

Úloha: Byť vďačný

Ako posilniť svoju radosť a nádej? Skúste sa zamyslieť nad tým, za čo všetko zo svojich skúseností, radostí a vôbec toho, kde ste, môžete byť vďační ľuďom okolo vás. Vytvorte si prehľad toho, čo dobré vás vaši kamaráti v posledných rokoch naučili a nájdite spôsob, ako za to každému z nich poďakovať. Každý deň počas týždňa si prejdite nejaké iné obdobie života.

Zmysel plnenia: Premýšľať nad sebou samým, akou zmenou som prešiel, kto k tomu prispel a akou mierou. Takáto aktivita ma „prinúti“ vyjadriť vďačnosť – poďakovaním. S tým majú deti (ale nielen ony) často problémy. Škaredé veci – nadávky, hádky, to ide ľuďom často omnoho ľahšie. S ospravedlnením a poďakovaním už to tak ľahké nie je. Pokiaľ to ale dieťa dokáže, prichádza prežitie radosti druhých a vlastná radosť. Táto aktivita prispeje určite k lepším vzťahom!

(inšpirované aktivitou z publikácie Jiřího Zajíca - Edyho: "Můj kamarád")

Kalendár akcií

nov16