Akcie

Skautský týždeň za mier 2019

Nemusíš hneď zachrániť zem! ...stačí ak začneš s malými krôčikmi na ceste k lepšiemu svetu.

Aj tento rok môžeš vykročiť na cestu pokoja. Stačí ak sa v týždni 16.-22.9.2019 pripojíš k nám!

Vyber si na stránkach Duchovnej rady spôsob, ktorý je tebe a tvojej družine najbližší – zamyslenie, hra, modlitba, či pomoc... a zapoj sa priamo z vašej klubovne, mesta, či obce.

Každý krôčik k pokoju má význam, tak neváhaj a pridaj sa!

Bakhita

Medzinárodný deň modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi

Prečo takýto deň vznikol? Pretože ešte aj dnes sa milióny ľudí každý deň zobúdzajú do života v otrockých podmienkach bez toho, aby si ich niekto všimol, aby im niekto pomohol, aby si na nich vôbec niekto spomenul.

A prečo 8. február? Pretože tento deň sa spája s liturgickou spomienkou na svätú Jozefínu Bakhitu zo Sudánu, ktorá zažila hrôzu otroctva na vlastnej koži. Ako deväťročné dieťa ju uniesli a predali do otroctva. Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie na jej tele zanechalo 144 jaziev a v dôsledku prežitej traumy dokonca zabudla svoje rodné meno. Bakhita je meno, ktoré jej vymysleli jej únoscovia a v preklade znamená „šťastná“.

Na Slovensku sa týmto obetiam venuje Slovenská katolícka charita, ktorá nás pozvala, aby sme sa zapojili do tohto spomienkového dňa.

Ako na to? Na našich stránkach nájdete nápady na družinovky, ako i spôsob ako sa zapojiť do modlitieb.

InDuLoNa

Indulona je krém na ruky z vyše 60-ročnou tradíciou. A okrem toho aj intelektuálno-duchovná víkendová akcia určená pre starších skautov, ktorí majú záujem vzdelávať sa a ochotu diskutovať na určené témy.

Program tohto podujatia je postavený na diskusných a prednáškových blokoch pod vedením skúsených a v danej oblasti vzdelaných prednášajúcich. Sú to väčšinou prizvaní hostia zo skautských i neskautských kruhov – vysokoškolskí pedagógovia, teológovia, kňazi, filozofi. Diskusie sa týkajú konkrétnej problematiky z oblasti filozofie, teológie, politológie, histórie či dokonca metafyziky. Rozoberajú témy, ktoré sú účastníkom blízke a ktoré ich zaujímajú. Vytvára sa tu priestor na otázky i odpovede na ne. Mladí ľudia môžu konečne namiesto školského memorovania o problémoch diskutovať a sami hľadať pravdu. K tomu dostávajú aj tipy na kvalitnú literatúru.

Cieľom Indulony teda nie sú len vedomosti, ale aj naučiť skautov umeniu diskutovať, načúvať druhým a vyjadriť svoj názor. Obsahom Indulony sú okrem diskusných blokov aj ďalšie aktivity na spestrenie programu. Ide o hry, vychádzky do okolia, spev pri gitare, kvalitný film s prípadnou následnou diskusiou a pod.

Najbližšia Indulona sa uskutoční na jar 2020. Všetky informácie nájdete na: http://indulona.68zbor.sk/

.

Skautský Týždeň v Taizé

Scout Week in Taizé

Dátum: 21.-28.7.2019

O Taizé

Slovom Taizé je nazývaná medzinárodná ekumenická komunita v dedinke Taizé vo Francúzsku. Na tomto mieste prebiehajú každý týždeň stretnutia mladých kresťanov z rôznych cirkví, ktoré sú zamerané na „vnútorný život a ľudskú solidaritu“. Súčasťou je 3x do dňa modlitba s typickými spevmi, zamysleniami na Bibliou a zdieľaním v skupinkách. Samozrejmosťou je tiež podieľanie sa na chode komunity a nechýba ani zábava.

Skautský týždeň je najlepšou kombináciou toho, čo Taizé ponúka“bežne“ a špeciálneho programu pre nás, skautov. Tento program sa skladá z rôznych aktivít zameraných na vieru a skauting, hier a tiež poznávanie skautov zo zahraničiaa toho, ako skauting u nich vyzerá.

Prihlasovanie: na katarina.rausova@skauting.sk

Cena: 50e + cesta

Základné informácie o akcii nájdete tu:   SKAUTSKÝ TÝŽDEŇ V TAIZÉ

Tento rok sa uskutoční v termíne 21.-28.7.2019.

Prihlasuje sa u tajomníčky DR - fantasy - katarina.rausova@skauting.sk

Aktuálne informácie nájdete na:  https://www.facebook.com/scoutweek?fref=ts

Skautská púť do Levoče

Skauti z viac ako desiatich zborov Slovenska sa pravidelne každý rok stretávajú na tradičnej duchovnej púti na Mariánsku horu v Levoči. Štartovacím miestom býva fara vo Vrbove. Samotná cesta má cca 25 km. V cieli býva vystavaný skautský tábor, do ktorého sa pridávajú aj skauti z iných zborov. Spoločne trávia krásne chvíle (napr. s dobrým guľášikom) od soboty až do nedele.

Počas púte zvyknú zabezpečovať duchovný servis naši skautskí kňazi Andy a Haky. Na spoločných svätých omšiach vo vyhradených zónach pri hlavnom oltári môžeme aj svojou prítomnosťou zviditeľňovať skauting.

Kontaktná osoba: Fabo - fabian.novotny@gmail.com

Termín konania: začiatok júla

Cyrilo-Metodejská národná púť v Nitre

Nitrianska skautská oblasť kniežaťa Pribinu si každoročne pripomína príchod sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy na pozvanie kniežaťa Pribinu. Počas Cyrilometodských slávností sa zúčastňuje slávnostnej svätej omše v Nitre, po ktorej nasleduje procesia mestom s ostatkami svätého Cyrila, ktoré nesú skauti.

Termín konania: začiatok júla

Cesta do hlbín - nezostaň na povrchu!

cestadohlbin

Unikátny kurz tvorby duchovného programu zameraný tak pre skautov veriacich, ako aj tých bez vyznania. Hlavným cieľom je ukázať ako možno prehĺbiť duchovný rozmer aj u tých, pre ktorých to nie je prirodzené na základe vlastného vierovyznania.

Zatiaľ sa uskutočnil len nultý ročník, fotografie z akcie nájdete TU