O Slobode a skautingu s Karlom Krylom

Pridané 15.11.2018

Oslavou Dňa boja za Slobodu a demokraciu si pripomíname udalosti zo 17. novembra 1989, kedy štátna moc násilne prerušila pokojnú študentskú manifestáciu v Prahe. Následkom násilia spôsobeného na vlastných občanoch bolo spustenie Nežnej revolúcie a pádu posledného totalitného režimu v Česko-Slovensku.

Je len málo ikonickejších postáv vzdoru voči komunistickému režimu, ako Karel Kryl a rovnako málo organizácií, ktoré trpeli útlakom tak, ako Zväz skautov republiky Československej – Junák. Kryl a skauti si našli k sebe cestu už počas totality, keď si členovia zakázanej organizácie v tajnosti pri táborákoch spievali zakázané pesničky. Tie si spievajú do teraz, ale už slobodní v opätovne obnovených skautských organizáciách v Česku a na Slovensku.

Karel Kryl v jednom z rozhovorov vyjadril poľutovanie nad tým, že nikdy nemohol byť skautom, alebo viesť skautský oddiel a namiesto toho spieval smutné pesničky o túžbe po slobode.

Deň boja za Slobodu a demokraciu si pripomeňme jeho príhovorom:

„Věříš, že se jednoho dne ten hořký, trpký tón tvých písní změní?

No, já začnu oklikou. Já jsem chtěl být skautem. Kdybych se jím tehdy býval mohl stát, možná bych dneska zpíval písničky o slunci, obloze nebo o jezerech. Já jsem, bohužel, díťe svý doby. Mohl jsem zpívat buď optimistické pracovní čaštušky, nebo bezduché šlágry. No a pak je tu ješte třetí eventualita a tu jsem si vybral. Jelikož nepokládám narkotika za prospéšná a léčivá, volím řez, a proto snad nejsem vždycky dobrý lékař. Ale pacient snad pochopí, že to s ním myslím dobře. Já pevně věrím, že budu jednoho dne poslán zpátky do výroby, ponevadž těch zlých písní už nebude zapotřebí. No a co potom? Asi po práci povedu skautíky a u táboráku jim budu zpívat o tom slunci, o tom jezeru a o tý modrý obloze...“  

Memento nám buď tento kratučký rozhovor.  

Sloboda a demokracia nie sú v našom štáte samozrejmosťou. Spomínajme a vážme si všetkých, ktorí prispeli k jej znovu získaniu. Užívajme si ju, spievajme radostné piesne o slnku, jazere a modrej oblohe, ale nestraťme ju vlastnými rozhodnutiami, nečinnosťou a ľahostajnosťou k demokracii, štátu a službe vlasti.

Anketa

Deň so skautskou šatkou sa už blíži. Zúčastníš sa?


Jasné, že áno. Je to super a 24. apríla sa už neviem dočkať!
 
151
Áno, idem do toho prvý krát, tak som zvedavý aké to bude.
 
54
Ešte nie som rozhodnutý, ale rozhodne to znie dobre!
 
30
Nie, je to nuda! A šatku mi aj tak na tábore zjedli myši.
 
40
Radšej nie. Nechcem, aby ľudia okolo vedeli, že som skaut.
 
31

Spolu hlasov: 306

Zdieľanie