Skautské centrá

Radi by sme Vám postupne predstavili skautské centrá, prírodné krásy a turistické
vychytávky vo vybraných krajinách. 


Zároveň by sme Vás chceli vyzvať, ak ste precestovali niektorú z krajín, zaujalo Vás 
niečo špeciálne a radi by ste sa podelili o skúsenosti so skautskou verejnosťou, tak 
nám napíšte na international@skauting.sk


Keďže sa nezadržateľne blíži tohtoročné stredoeurópske jamboree, tak sme si vybrali 
ako prvú krajinu Českú republiku

 

Svetové skautské centrá WAGGGS

Pax Lodge, Veľká Británia

www.paxlodge.org

Iba 20 minút od srdca Londýna, Pax Lodge je situovaný v jednom z najpopulárnejších a najzaujímavejších hlavných miest sveta. Toto svetové WAGGGS centrum je vhodným miestom  na pobyt počas poznávania mestských pamiatok a je miestom diania medzinárodných stretnutí členov i nečlenov WAGGGS.

Možné dobrovoľnícke pozície:

 • dobrovoľník v rezidencii  (2-5 mesiacov)
 • programový asistent
 • dobrovoľník zabezpečujúci servis návštevníkom
 • dobrovoľník pre marketing a komunikáciu (5-6 mesiacov)

Dedaline:

 • 15. apríl
 • 15. december

 

Our Chalet, Švajčiarsko

www.ourchalet.ch

Our Chalet je prvé a najstaršie WAGGGS svetové centrum. Bolo otvorené v roku 1932 ako miesto kde sa môžu stretávať dievčatá a ženy z celého sveta a získavať skúsenosti z medzinárodného jamboree. Je to aj miesto kde môžu byť vystavované výzvam terénu, a kde môžu prežívať prítomnosť skautského ducha počas dobrodružstiev v malebných dedinkách Adelbodenu, v Švajčiarskych alpách.

Možné dobrovoľnícke pozície:

 • programový asistent
 • krátkodobý dobrovoľník
 • pracovná skupina

Deadline pre programového asistenta:

Sezóna          Dátumy                                              Deadline prihášok
zima 1. december – 28. február 1. jún
jar 1. marec – 31. máj 1. september
leto 15. máj – 31 . august 1. január

  Mária Sklenková – Majka

Moje malé dobrodružstvo v Our chalet.
Bolo nás sedem dievčat – tzv. Autumn volunteers – ktoré sa odhodlali stráviť šesť týždňov v nádhernom prostredí Álp v horskej chate, obdivovať všade sa nachádzajúce a všade rozvoniavajúce kravičky, zažiť spolu veľa zábavy a popri tom pomôcť centru svojimi šikovnými rukami formou upratovania, varenia atď. Nestáva sa často (teda za posledné roky sa to ešte nestalo), aby boli dobrovoľníci z rozdielnych kútov sveta – Austrália, USA, Kanada, Južná Kórea, Dánsko, Madagaskar a Slovensko. Mala som jedinečnú možnosť dozvedieť sa informácie o skautingu nielen za hranicami Slovenska, ale aj Európy alebo aj iné zaujímavosti a „pikošky“. Naučili ma kórejský pozdrav, madagaskarský tanec, ochutnala som dánsku odnož Haribo cukríkov a zistila som, ako sa vyrába pravý javorový sirup – všetko na jednom mieste za taký krátky čas. Nebolo od začiatku jednoduché vychádzať dobre a vo všetkom sa zhodnúť v takej „multi-kulti“ spoločnosti, keď sme však začali používať kompromis a vetu: „Nič nie je čudné, je to len odlišné.“ všetko išlo oveľa ľahšie.

 

Our Cabaña, Mexiko

www.ourcabana.org

Umiestnenie svetového centra Our Cabaña je veľkolepé. S každou budovou vsadenou do vlastnej tropickej záhrady má výhľad na mestečko Cuernavaca a je obkolesené vzdialenými zasneženými sopkami.
Aktivity predstavujú bohatú škálu mexickej kultúry, jedla, hudby, tanca, umenia i remesiel vrátane diskusií na WAGGGS globálne témy ako aj možnosť pracovať v miestnych komunitných projektoch.

Možné dobrovoľnícke pozície:

 • programový asistent

Deadline:

 • 15. apríl - pre dobrovlníctvo počas októbra - apríla
 • 15. október - pre dobrovlníctvo počas júna - septembra

 

 

 Veronika Uhereková - Veve

Kto túži po kúsku exotiky Our Cabaña je niečo preňho. Nachádza sa v mestečku Cuernevaca v Mexiku. Keď prejdete bránou svetového WAGGGS centra Our Cabaña dostanete sa do iného sveta. Táto brána má zázračnú moc, a všetko čo sa deje za ňou dnu nepreniká. Dostanete sa do sveta záhrad, kvetov a neodolateľného bazéna, ktorý vás každodenne láka svojou azúrovou vodičkou. Napriek tomu, že svet je iný, kultúra ostáva. Môžete tu zažiť mexickú fiestu, ale aj okúsiť každodenné mexické menu. V neposlednom rade sa tu isto stretnete s nadšenými dobrovoľníčkami z celého sveta, ako aj so stálymi WAGGGS oddanými skautkými pracovníčkami. Jednoducho zážitok ako má byť!

 

Sangam, India

www.sangamworldcentre.org

Sangam ponúka bohaté  skúsenosti s indickým životom, v priateľskom multikultúrnom prostredí. Aktivity zahŕňajú  oboznámenie sa s Indickou kultúrou, spoznávanie indických jedál, oblečenia, hudby, tancov a remesiel, učenie sa o indických tradíciách a náboženstve, návštevu indických rodín, miestnych svätýň a pouličných trhov tak ako aj spoznávanie WAGGGS globálnych otázok a tém a praktickú pomoc deťom a ženám v miestnej komunite.

Možné termíny:

 • Dhý v obdobý monzúnov : 3. jún – 31. október 2013 (5 mesiacov)
 • Krátky v obdobý monzúnov: 3. jún – 14. september 2013 (4 mesiace)
 • Krátky na jeseň: 31. august – 15. december 2013 (4 mesiace)
 • Dlhý v zime: 21. október 2013 – 29. marec 2014 (5 mesiacov)
 • Krátky v zime: 18. november 2013 – 29. marec 2014 (4 mesiace)

Dedaline:

 • 31. december predchádzajúceho roka

 

Svetové skautské centrum WOSM

Kandersteg, Švajčiarsko

www.kisc.ch

Kandersteg International Scout Centre, alebo KISC sa nachádza za alpskou dedinkou rovnakého mena - Kandersteg. Pozostáva z 2 hlavných budov, budovy pre staff a obrovského campsite-u, rozdeleného na približne 80 menších táborísk, na okraji ktorého stojí tzv. Tower - ubytovňa pre väčšie skupiny. O celoročný chod centra, ako aj o aktivity pre hostí sa starajú staffáci, i keď campsite je sprístupnený len počas letnej sezóny. Staff sa delí na tri skupiny: Long term (4 mesiace až niekoľko rokov), Short term (3 mesiace- jar, leto, jeseň, alebo zima) a helperi (1-2 týždne).  Centrum sa má tri podsekcie: House, Campsite a Program.

Maichal Jakubčo - Cenťo

Ja osobne som bol v KISC-u ako short-termák počas letnej sezóny a pracoval som v Programovej sekcii ako Hike Guide (niečo ako turistický sprievodca). Kým nás ale rozdelili do konkrétnych sekcií, prebehol úvodný tréning, kde sme si prešli všetkými základnými inštrukciami a na základe správania sa a reakcií v jednotlivých situáciách nás rozdelili do blokov. Po prvom týždni sme boli rozdelení do sekcií a podsekcií. Konkrétne Programme sa skladá z troch: In camp, Hike guide a Climb guide. Druhý týždeň už prebiehal pokročilý tréning , napr.: zložitejšie turistické cesty, prespávanie v horách a pod. Moja práca spočívala v sprevádzaní hostí (prevažne skautov) po horách, ukazovanie im zaujímavostí, staranie sa o ich bezpečnosť. Občas som bol preradený do niektorých z druhých dvoch sekcií.

Každú sobotu večer bol tzv. Staff night out, kedy pár Long-termákov pripravilo zaujímavú atrakciu pre zbytok staffákov (BBQ pri bazéne, skok z mosta, pozeranie filmu na jazere,...) Na konci letnej sezóny sa uzatvára celý campsite a prebieha obrovské upratovanie, chodí sa na posledné výlety a blíži sa Staff day out - obrovská slávnosť na ukončenie sezóny pre všetkých staffákov. Pokiaľ ju chcete zažiť stačí mať 18, vyplniť všetky možne tlačivá (nájdete ich na www.kisc.ch), dostať odporúčania od 3 činovníkov a prejsť lekárskou prehliadkou.
A už vám nič nebráni vydať sa objavovať krásy Bernských Álp. A trochu si pritom zamakať.

 

 

 Rišo Dvorský - Frico

Bol som na medzinárodnej roverskej akcii Agora vo Švajčiarských Alpách. Presnejšie v Kanderstegu. Asi si ten názov už počul, lebo sa tam nachádza KISC - Kandersteg International Scout Centre. Najnamakanejšie skautské centrum na svete! A to nepreháňam. Ubytovanie na skautské pomery je ako v 5 hviezdičkovom hotely, neobmedzená horúca čokoláda, švédske stoly a veľa švajčiarskej čokolády. Ale jedlo nie je všetko! Stačí vyjsť von a pripadáš si ako v Tatrách, len trošku viac vyšších, celoročne bielych štítov. A to nie je koniec! Pri skautskom centre nájdeš nádherné vodopády, ale aj pasúce sa kravičky. Úplná švajčiarska idylka. A tri ročné obdobia sú samozrejmosť. Čo, tomu si nerozumel? Tak makaj sa presvedčiť na vlastné oči! Kandersteg má u mňa číslo jedna!

Anketa


Spolu hlasov:

Zdieľanie