Kto sa o vaše deti stará?

Dospelí v skautingu

Skautský oddiel vedie dospelý člen Slovenského skautingu - skautský vodca. Práca všetkých dospelých v skautskom hnutí je založená na dobrovoľníckej báze, no zároveň na každého z nich kladie zodpovednosť za program, výchovu a bezpečnosť členov svojho oddielu.

Je to človek, ktorý má mať potrebnú vodcovskú kvalifikáciu:

• základný 8-hodinový kurz prvej pomoci
  • je absolventom niektorej z vodcovských lesných škôl - kurzu zameranému na výchovu a vzdelanie vodcov.

Aby mohol viesť deti, musí absolvovať všetky bloky, pozostávajúce zo zdravovedy, pedagogiky, psychológie, organizačnej a tímovej práce, právnych predpisov, zásad bezpečnosti, atď. Absolvent kurzu pre skautských vodcov sa môže ďalej vzdelať na najvyššej úrovni v SLSK - lesnej škole pre inštruktorov, s ktorou môže odborne školiť ďalších dospelých v skautingu pre prácu s deťmi, alebo si vybrať zo širokej ponuky voľných odborných a špecializačných kurzov.

Musí byť morálne bezúhonný a spĺňať psychické aj fyzické predpoklady pre prácu s deťmi!

Máte na nás otázku alebo podnet? Využitie možnosť vyplniť formulár.

Povedali o nás

Marianna Kahancová, lekárka

Deti získavajú v skautingu kopec zážitkov, skúseností a priateľstiev. Dáva im možnosť niekam patriť, mať svoju partiu, no zároveň im dáva aj slobodu, priestor pre seberalizáciu a možnosť napĺňať svoje sny. Znamená to každý deň prekonávať nové výzvy, ktoré nám skauting predkladá. Popritom nás správnymi a nenápadnými spôsobmi formuje, rozvíja našu osobnosť, poznačuje náš slovník i prejavy, učí nás lojalite i samostatnosti, prebúdza naše srdce, rozvíja našu kreativitu. Skauting nás učí pozrieť sa novým pohľadom na seba a okolitý svet. Povzbudzuje nás k tomu, aby sme sa stali osobnosťami, ktoré rozdávajú nádej a silu.

Skauting v číslach

38 000 000

V súčasnosti spája skautský sľub 38 miliónov chlapcov a dievčat. Sme v 217 krajinách na celom svete.

Zaujímavosti

Desiatky mladých ľudí ročne absolvujú náš vzdelávací program Mladý líder. Získavajú zručnosti a cenné skúsenosti, ktoré im pomáhajú dosiahnuť úspech v živote a zamestnaní.