Rodičia

PREČO SKAUTING ÁNO?

Skauting dáva ľuďom zmysel života i to, čo inde nenachádzajú

Takmer 100 % skautov by jednoznačne odporučili skauting aj iným. Ďalších 85 % si myslí, že skauting pomáha ľuďom stať sa lepším - zlepšovať sa a rovnaký počet potvrdil, že ich skauting zmenil k lepšiemu.

Vyplýva to z prieskumu medzi 101 členmi Slovenského skautingu vo veku 6 – 15 rokov. Prieskum uskutočnila v marci a apríli 2006 študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku Monika Kasanová.

Čo dáva skauting deťom

Niektoré z opýtaných detí skautuje jeden, niektoré až osem rokov. Za ten čas si v skautingu alebo vďaka skautingu našli priateľov, dokážu si pomôcť v rôznych situáciách, naučili sa nové veci, vedia komunikovať, sú otvorenejší, sebevadomejší, samostatnejší, lepšie vychádzajú s ľuďmi a naučili sa rešpektovať názory iných.

Odpovede detí potvrdili, že skauting vedie k aktívnemu životu, zdravému životnému štýlu bez potreby brať drogy a zodpovednému správaniu sa k sebe i k svojmu okoliu. Program a aktivity sú podľa niektorých detí natoľko atraktívne, že im dávajú prednosť pred počítačom a nebyť skautingu, asi by nemali inú alternatívu ako sedieť doma a pasívne tráviť svoj voľný čas. Skauting dáva mnohým zmysel života, pomohol im nájsť a dal im priestor robiť to, čo ich baví.

"Dosť ovplyvnil môj život, pomáha mi rozvíjať sa... Vďaka nemu sa snažím viac pomáhať rodičom a ľuďom v mojom okolí... Uvedomil som si hodnoty v mojom živote..." - to sú niektoré z mnohých odpovedí na otázku, v čom ťa skauting zmenil.

Skauting aj pre ďalšie deti

Skauting by mali určite skúsiť aj ďalší, myslí si 100 zo 101 opýtaných skautiek a skautov. Ich rovesníci i starší by v ňom našli nových priateľov, naučili by sa veľa nových vecí a vyskúšali by aj také, ktoré nikdy predtým nerobili. "Každý si v skautingu nájde to, čo ho baví," uviedli deti medzi odpoveďami.

„Musím konštatovať, že po uskutočnení prieskumu som zo skautov a ich práce veľmi povzbudená. Majú perfektne rozpracovaný výchovný program a výchovné ciele, klobúk dole! Aj keď nie som skautka, tiež pracujem s deťmi. Na stretnutiach s nimi úspešne používam skautské aktivity, deťom sa páčia.“
–Monika Kasanová

Základné údaje o prieskume

Na dotazník odpovedalo 43 členov SLSK z Prešovského kraja, 20 zo Žilinského, 18 z Bratislavského, 9 z Nitrianskeho, 7 z Banskobystrického a 4 z Trnavského. Z toho 55 odpovedajúcich býva v meste a 46 na dedine, chlapcov bolo 53 a dievčat 48. Podľa vekových kategórií mali deti od 6 do 9 rokov zastúpenie 7,9 %, vo veku 10 - 12 rokov 37,6 % a detí od 13 do 15 rokov bolo 54,5 %. Z celej skupiny respondentov navštevuje skauting menej ako 2 roky 32,75 % detí, menej ako 4 roky 36,6 % opýtaných, 5 - 6 rokov je členom skautingu 15,85 % a deti, ktoré skautujú 7 - 8 rokov, tvoria 14,8 % z celkového počtu.

Máte na nás otázku alebo podnet? Využitie možnosť vyplniť formulár.

Povedali o nás

Michal Dočolomanský, herec

Ako chlapec som strašne rád čítal zápisníky, čo zostali po skautoch. Ešte predtým, než ich zrušili. Nesmierne sa mi to páčilo ako chalanovi, lebo som sa z toho naučil strašne veľa: viazať všelijaké uzly, ako sa stavia stan... No, proste kopu, kopu takýchto vecí. Bohužiaľ, ja som skauting nezažil aktívne, len cez tieto knižky. Takže ja vám, chlapci, držím palce, buďte skauti, pretože to učí človeka byť lepším. Hlavne kontakt s prírodou, čo je dnes nesmierne dôležité a zaujímavé.

Skauting v číslach

38 000 000

V súčasnosti spája skautský sľub 38 miliónov chlapcov a dievčat. Sme v 217 krajinách na celom svete.

Zaujímavosti

V roku 2005 a 2006 sme zorganizovali najväčší dobrovoľnícky projekt v histórii Slovenska. 1 400 mladých ľudí z dvoch desiatok krajín pomáhalo kalamitou postihnutým Vysokým Tatrám a ich obyvateľom.